Zdravlje

Škola zdravlja: Ishrana u trudnoći

Izvor

Ovog mjeseca, Žižić fokus daje na pravilnu ishranu u trudnoći. Dobro stanje uhranjenosti žene prije trudnoće važan je preduslov za zdravlje trudnice i pravilan razvoj ploda. Nedovoljna ishrana ili pak prekomjerni unos hrane prije trudnoće gotovo jednako štetno utiču na napredak i ishod trudnoće i stanje djeteta na rođenju.

Žižić naglašava da u toku trudnoće žena mora posebnu pažnju da posveti svojoj ishrani. Često se čuje da u tom periodu žena treba da jede za dvoje, što je velika zabluda. Naime, ishranom trudnica treba da obezbjedi dovoljno hranljivih materija za očuvanje svog zdravlja i za pravilan razvoj i rast ploda, ali te potrebe su samo za oko 300 cal veće nego što su bile prije početka trudnoće.

Osnov ishrane u trudnoći treba da budu:

- umjerene količine hljeba od integralnog brašna i integralni pirinač obzirom da su oni dobar izvor vitamina B kompleksa za koje postoje u trudnoći povećane potrebe.

- Povećane potrebe u bjelančevinama mogu se najbolje zadovoljiti korišćenjem mlijeka i kisjelo mliječnih proizvoda, mladih sireva, mladog telećeg, pilećeg ili ćurećeg mesa kao i nekih vrsta povrća poput soje, leguminoza i gljiva.

- Osim toga navedeni mliječni proizvodi obezbjeđuju organizmu dodatne količine mineralnih materija u prvom redu neophodni kalcijum i fosfor.

- Poseban značaj u ishrani trudnica ima riba, naročito morska, zbog prisustva visoko vrijednih i lako svarljivih bjelančevina, vitamina A i D, ali i neophodnih mikronutritijenata kakvi su kalcijum, fosfor i jod. Ispitivanja rađena prije par godina u Crnoj Gori su pokazala da su kod nas trudnice u blagom jodnom deficitu. Imajući u vidu značaj joda na razvoj centralnog nervnog sistema ploda treba posebno voditi računa o njegovom dovoljnom unosu u trudnoći.

- Povećane potrebe organizma za vitaminom C najbolje se mogu zadovoljiti kroz svakodnevno korišćenje svježeg voća i povrća.

- Unos soli u trudnoći treba ograničiti jer mogu nastati brojne komplikacije.

Optimalno bi bilo da trudnica ukupno u toku čitave trudnoće dobije od 9 do najviše 15 kg. Zato dr Žižić savjetuje redovne kontrole kako ne bi došlo do značajnijeg povećanja tjelesne težine, jer ovaj problem može značajno da oteža porođaj i dovede do niza neželjenih komplikacija.

Portal Analitika