Društvo

Epidemiološka situacija loša, Zeta dobija Covid ambulantu

Kavarić: Najljepši poklon za Novu godinu građani sebi mogu dati ako je provedu u krugu porodice

Širenje virusa Covid-19 gorući je problem, posebno na području Glavnog grada, no uprkos tome i ovaj decembar ne prolazi bez razmišljanja o proslavi novogodišnjih i božićnih praznika

Kavarić: Najljepši poklon za Novu godinu građani sebi mogu dati ako je provedu u krugu porodice Foto: Foto: PR Centar
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Najljepša želja koju građani mogu ispuniti sebi, svojim najbližima, kao i cijelom društvu je da novogodišnje i božićne praznike provedu u najužem domaćinstvu, poručio je u razgovoru za Portal Analitika direktor Doma zdravlja Podgorica dr Nebojša Kavarić.

Prema njegovim riječima i te kako postoji razlog za zabrinutost kada je riječ o širenju virusa na teritoriji Podgorice, gdje su, kako dodaje, kapaciteti Doma zdravlja maksimalno opterećeni.

„Epidemiološka situacija je i dalje veoma zabrinjavajuća na području grada, a kapaciteti doma zdravlja su maksimalno opterećeni. Planiramo je otvaranje Covid centra u Domu zdravlja Zeta, u Golubovcima“, najavio je Kavarić. 

Zbog loše epidemiološke situacije, a i kako bi spriječili novi rast broja inficiranih, naš sagovornik savjetuje da se praznici proslave u krugu najuže porodice. 

On podsjeća da medicinsko osoblje već mjesecima radi na prvoj liniji borbe protiv virusa. Umorni su, ali od borbe ne odustaju. Kolegama u COVID ambulantama, u podgoričkom Domu zdravlja, priključiće se i pet ljekara iz Kliničkog centra Crne Gore. 

„Širićemo i timove za kućno liječenje na području Glvnog grada. Pojačanje, što se tiče rada u Covid sektoru Doma zdravlja će biti omogućeno preraspodjelom kadra iz samog Doma zdravlja, i očekujemo dolazak kolega koji su preraspoređeni da rade u Domu zdravlja iz Kliničkog centra, za potrebe COVID centara, stiže nam pet ljekara“, ističe naš sagovornik. 

U izolaciji u Domu zdravlja se, kako je naglasio, nalazi osam članova medicinskog osoblja, dodajući da loša epidemiološka situacija i desetomjesečni period borbe sa epidemijom zahtijevaju reorganizaciju, kako zdravstveni sistem ne bi doživio kolaps. 

„Planiramo širenje kapaciteta, što se nadamo da će u ovom trenutku biti dovoljno. Uputićemo zahtjev Ministarstvu zdravlja, za prijem ili preraspodjelu kadra, sestara, ljekara i rendgen tehničara, koji mogu da rade u COVID centrima, iz drugih zdravstvenih institucija, da budu angažovani kod nas“, ističe Kavarić.

Zdravstveno osoblje maksimalno opterećeno: I dok se zdravstveni sistemi u velikom broju evropski i razvijenih sistema nalaze se pred kolapsom, dobrom organizacijom, kaže Kavarić, trude se da maksimalno zaštite osoblje od premora i održe efikasnost sistema. 

„Zdravstveno osoblje radi u domenu svojih mogućnosti, jer je maksimalno opterećeno. Redovno zamjenjujemo timove novim, svježim timovima, tako da gledamo da ne dođe do fizičke iscrpljenosti zdravstvenog osoblja, rasporedom. Gledamo da najracionalnije koristimo resurse da ne bi bili profesionalno iscrpljeni, štedimo ih, i zbog toga postupno povećevamo broj timova, ljekara, zdravstvenog i drugog osoblja“, objašnjava Kavarić.

Covid sektor Doma zdravlja, kako podsjeća, ima 130 zaposlenih, koji su angažovani isključivo za ovakve centre.

„Ukoliko bude trebalo, taj broj ćemo povećati kroz otvaranje Covid centra u Golubovicma, kroz povećenje broja timova za kućno liječenje i samim tim svih pripadajućih profesionalaca, ljekara, tehničara, laboranata i smanjićemo pritisak pojedinačno na svakog zaposlenog povećanjem broja timova“, objašnjava Kavarić, dodajući da je briga o zdravstvenom osoblju jedini način da sistem ostane funkcionalan. 

„Crni petak“ - očekujemo odgovoran odnos od građana: Ni uvođene strožih mjera, ni brojka od skoro 11.000 zaraženih, nijesu bili dovoljni da se spriječi želja za kupovinom i popustima u buticima i tržnih centrima prošlog petka, na takozvani „Crni petak“. Građani su iskoristili popuste i pohrlili u radnje. Maske su nosili, ali se distanca nije poštovala. Posljedice takvog ponašanja, možemo očekivati već krajem ove i početkom sljedeće sedmice. 

„Odraziće sesigurno negativno, s obzirom na period skraćene inkubacije zbog velike koncentracije virusa na područiju grada, u roku od sedamdo deset dana možemo očekivati negativne posljedice gužvi od dana kada je bio „Crni petak“. Nadamo se da će te negativne posljedice biti što manje“, ističe Kavarić. 

U više navrata direktor podgoričkog Doma zdravlja upozoravao je i pozivao na uvođenje strožijih mjera, koje bi, kao je rekao dale bolje rezultate. Apelovao je i na građane da poštuju mjere, kao i da odgovornim ponašanjem pomognu medicinskom osoblju u svakodnevnoj, višemjesečnoj borbi. Kritikovao je neodgovorno ponašanje tokom „Crnog petka“.

„Osjećamo profesionalnu ljutnju, jer s jedne strane mi zdravstveni profesionalci modelujući čitav sistem, pa i Doma zdravlja Podgorica, već deset mjeseci, očekujemo odgovoran odnos od građana, kao što je u najmanju ruku profesionalni odnos zdravstvenih radnika i institucija, očekujemo podršku. Čini mi se da je prelomni trenutak da građani maksimalno pojačaju odgovornost“, ističe Kavarć. 

Novogodišnji praznici u krugu porodice: Bliži se kraj godine koju je obilježila epidemija, uvođenje strožijih mjera, zaključavanje, izolacija... Neke evropske države, nakon višemjesečnih stogih mjera, odlučile su da građanima dozvole malo opuštanja tokom praznika. Tako Norveška predlaže okupljanja do deset osoba, Velika Britanija proslavu sa najbližom rodbinom i prijateljima... Zbog trenutne epidemiološke situacije, doktor Kavarić predlaže proslavu u krugu najuže porodice. 

„Moja želja građanima je da predstojeće Novogodišnje i Božićne praznike vesele se i opuste samo u okviru najužeg domaćinstva, sa kojim inače žive tokom cijele godine“, upozorava Kavarić, najavljujući da će medicinsko osoblje spremno dočekati praznike, a odgovorno ponašanje građana biće za njih najbolji poklon. 

On istče da svečanosti u širem sastavu treba da sačekaju neke bolje dane. 

„To će biti najljepši poklon i zdravstvenim radnicima – njima samima i njihovim porodicama. Treba na vrijeme, sad, razmišljati o tome, i sebe natjerati da ne razmišljamo ni o kakvim skupovima i svečanostima, treba sebe već sada pripremati za to da će novogodišnja noć biti najsolidarnija, s naše strane profesionalno pokrivena, a sa strane građana da bude pokrivena odgovornošću“, zaključuje direktor Doma zdravlja Podgorica.

Portal Analitika