Abiznis

Senator DRI dr Branislav Radulović za Portal Analitika

Izvještaj o reviziji završnog računa budžeta za 2020. do 15. oktobra

U toku su revizija „Efikasnosti rada revizorskih odbora u privrednim društvima“, revizije koje se odnose na raspolaganje javnim sredstvima za suzbijanje koronavirusa, te revizije koje se odnose na agrobudžet i efikasnost upravljanja sistemom otpadnih voda, kaže naš sagovornik 

Izvještaj o reviziji završnog računa budžeta za 2020. biće usvojen do 15. oktobra Foto: PA
Izvještaj o reviziji završnog računa budžeta za 2020. biće usvojen do 15. oktobra
Siniša Goranović
Siniša GoranovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Nadležni Kolegijum je usvojio Preliminarni izvještaj o reviziji Prijedloga zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2020. godinu, koji je upućen Ministarstvu finansija na izjašnjenje, istakao je u razgovoru za Portal Analitika senator Državne revizorske institucije (DRI) dr Branislav Radulović.

“U skladu sa Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, konačan Izvještaj o reviziji Prijedloga zakona o završnom računu budžeta će se usvojiti do 15. oktobra tekuće godine”, precizirao je on. 

Radulović naglašava da DRI svake godine teži da povećava broj revizija uspjeha, fokusirajući se na sistemske probleme u društvu, a sve u cilju ostvarivanja principa „vrijednost za novac“. Senator DRI najavljuje da će se, u segmentu revizija uspjeha, baviti temama od interesa za građane, kao što su teme iz oblasti rodne ravnopravnosti, socijalne i dječje zaštite, socijalnih prava raseljenih lica, zdravstvene zaštite, legalizacije bespravnih objekata itd.

Naš sagovornik napominje da DRI trenutno funkcioniše u punom kapacitetu, za razliku od perioda nakon izbijanja pandemije koronavirusa kada su revizorsku dokumentaciju prikupljali elektronskim putem, a revizori radili od kuće.

dri-logo

ANALITIKA: Koje ste predloge civilnog društva i NVO sektora uvažili i stavili u plan za 2021. godinu i da li planirate da uvažite njihove sugestije i u planu za narednu godinu?

RADULOVIĆ: Senat Državne revizorske institucije posebnu pažnju poklanja inicijativama ključnih zainteresovanih strana i s tim u vezi, shodno kriterijumima utvrđenim Smjernicama za predlaganje revizija za Godišnji plan, razmotrio je i uzeo je u obzir sugestije NVO, sindikalnih organizacija, kao i drugih organizacija civilnog društva. U skladu sa njihovim inicijativama planirali smo i sproveli revizije Državne izborne komisije, Crnogorskog narodnog pozorišta, Univerziteta Crne Gore, JPU Đina Vrbica, Zavoda za zapošljavanje Crne Gore. 

Prilikom planiranja revizija za 2022. godinu, Senat Državne revizorske institucije će takođe, u skladu sa uspostavljenom praksom, razmotriti inicijative svih zainteresovanih strana, uvažavajući svoje raspoložive kapacitete, strateške prioritete i javni interes. 

ANALITIKA: Kad će biti sastavljen i usvojen plan revizija za 2022. godinu? Šta će biti u fokusu tog plana?

RADULOVIĆ: Godišnji plan revizija za 2022. godinu Senat DRI će usvojiti do kraja tekuće godine. Na osnovu Instrukcija za predlaganja revizija, koje Senat usvaja do kraja oktobra, svi sektori dostavljaju svoje prijedloge i razmatraju se dostavljene inicijative zainteresovanih strana na osnovu definisanih kriterijuma za predlaganje revizija.

Fokus Godišnjeg plana revizija za narednu godinu će zavisiti od rezultata procesa predlaganja revizija, kao i utvrđenih prioritetnih rizičnih oblasti i subjekata revizije, s tim da će biti intencija povećanje broja revizija i obima kontrolisanih sredstava. Posebna pažnja, uz već standardne finansijske revizije, biće posvećena revizijama uspjeha, IT revizijama i paralelnim revizijama.

ANALITIKA: Da li planirate da povećate broj revizija uspjeha i koje su prioritetne teme kada je u pitanju ovaj tip revizija?

RADULOVIĆ: Svake godine težimo da povećavamo broj revizija uspjeha fokusirajući se na sistemske probleme u društvu, a sve u cilju ostvarivanja principa „vrijednost za novac“. 

Prioritetne teme za narednu godinu utvrđene su Srednjoročnim planom revizija uspjeha 2024, koji se temelji na realizaciji ciljeva održivog razvoja iz Agende UN 2030, koji se odnose na održivi razvoj. 

Bavićemo se temama od interesa za građane kao što su teme iz oblasti rodne ravnopravnosti, socijalne i dječje zaštite, socijalnih prava raseljenih lica, zdravstvene zaštite, legalizacije bespravnih objekata itd.

ANALITIKA: Koje revizije su trenutno u toku i kada očekujete objavljivanje izvještaja ?

RADULOVIĆ: Trenutno sprovodimo vrlo zahtjevne revizije kao što su revizija „Efikasnosti rada revizorskih odbora u privrednim društvima“, revizije koje se odnose na raspolaganje javnim sredstvima za suzbijanje koronavirusa, te revizije koje se odnose na agrobudžet i efikasnost upravljanja sistemom otpadnih voda.

S obzirom da se radi o vrlo kompleksnim temama i složenim revizijama, rezultate očekujemo do kraja godine.

Godišnji plan revizija za 2022. godinu Senat DRI će usvojiti do kraja tekuće godine

ANALITIKA: Da li je, nakon izbijanja pandemije koronavirusa, bilo promjena u radu DRI, s obzirom da je često neophodan direktan kontakt i rad u prostorijama subjekta revizije?

RADULOVIĆ: Pandemija koronavirusa značajno je uticala na rad DRI, imajući u vidu da su početkom izbijanja pandemije značajno bile smanjenje aktivnosti revizora na terenu kod subjekata revizije. Revizorska dokumentacija se u početku prikupljala elektronskim putem, dok su revizori u određenom vremenskom periodu radili od kuće. 

DRI sada funkcioniše u punom kapacitetu, s tim daćemo nastaviti da vodimo računa o bezbjednom i zdravom radnom okruženju za zaposlene, shodno epidemiološkim mjerama, čuvajući zdravlje svojih zaposlenih i zaposlenih u subjektima revizije.

ANALITIKA: Kada planirate da sprovedete reviziju završnog računa budžeta?

RADULOVIĆ: Terenska revizija je okončana i nadležni Kolegijum je usvojio Preliminarni izvještaj o reviziji Prijedloga zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2020. godinu, koji je upućen Ministarstvu finansija na izjašnjenje. 

U skladu sa Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, konačan Izvještaj o reviziji Prijedloga zakona o završnom računu budžeta će se usvojiti do 15. oktobra tekuće godine. Stoga, u skladu sa standardima za vršenje revizije, treba sačekati usvajanje konačnog izvještaja kako bi se obavijestila javnost o nalazima i izraženom mišljenju u predmetnoj reviziji. 

budzet

ANALITIKA: Da li ste realizovali planirane aktivnosti vezano za inoviranje programa za polaganje revizorskog ispita?

RADULOVIĆ: DRI je realizovala aktivnosti na inoviranju programa za polaganje revizorskog ispita I, s tim u vezi, svi priručnici za polaganje ispita su izmjenjeni i dopunjeni shodno promjenama u zakonskim regulativama, metodologijama za vršenja revizije, kao i međunarodnim standardima vrhovnih revizorskih institucija. 

Istovremeno, obezbijedili smo svim kandidatima za polaganje ispita pohađanje besplatnih obuka iz svih ispitnih predmeta, što značajno doprinosi unapređenju znanja polaznika i kvaliteta revizorskog ispita.

ANALITIKA: Recite nam nešto više o predstojećem skupu revizorskih institucija regiona Jadrana koji će se održati u Trstu, na kojem ćete biti jedan od učesnika.

RADULOVIĆ: Međunarodni sastanak vrhovnih državnih revizija održava se krajem septembra u Trstu povodom prezentacije zajedničkih rezultata projekta paralelne revizije uspjeha na temu „Upravljanja intervencijama u slučaju iznenadnog zagađenja u Jadranskom moru“. 

Pored Državne revizorske institucije Crne Gore, u projekat su bile uključene sve vrhovne revizorske institucije zemalja sa izlazom na Jadransko more i to: Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Italija i Slovenija. 

U skladu sa Međunarodnim standardom za kooperativne revizije, sve vrhovne revizorske institucije su izradile nacionalne izvještaje, čiji nalazi i preporuke su sastavni dio Zajedničkog izvještaja, a koji će se prezentovati i usvojiti na sastanku. 

Pored toga, na sastanku će se potpisati Zajednička izjava, koja će sadržati ključne poruke za vlade zemalja učesnica da hitno usvoje mjere usmjerene na jačanju sistema prevencije i upravljanja odgovorima na zagađenje mora, jačanju prekogranične saradnje kroz usvajanje zajedničkog plana hitnog djelovanja i organizovanja zajedničkih vježbi, kao i na razmjeni dobre prakse u cilju razvoja zajedničkih ekoloških projekata. 

Portal Analitika