Politika

Tragom preporuka DIK-a: Kako su susjedi oboljelima od kovida-19 omogućili izlazak na izbore

Hrvati zaraženima oduzeli pa vratili biračko pravo, Makedonci im omogućili da prvi glasaju

Državna izborna komisija (DIK) odlučila je u subotu da svim građanima koji su u karantinu omogući glasanje na parlamentarnim izborima zakazanim za 30. avgust. DIK je tako iz dokumenta „Tehničke preporuke za održavanje izbora u cilju epidemiološke zaštite birača“, koji je usvojen prošle sedmice i koji nije pravno obavezujući akt, uklonio spornu smjernicu kojom se građanima koji su u karantinu van mjesta prebivališta onemogućava biračko pravo. Druga sporna preporuka – da se građanima koji su na bolničkom liječenju od koronavirusa onemogući glasanje – ostala je u dokumentu.

Hrvati zaraženima oduzeli pa vratili biračko pravo, Makedonci im omogućili da prvi glasaju Foto: Ilustracija: ShutterStock
Nikola Dragaš
Nikola DragašAutor
Portal AnalitikaIzvor

Iz DIK-a kažu da nema kršenja zakona: Predsjednik DIK-a, Aleksa Ivanović, kazao je da nijedna njihova preporuka ne suspenduje Ustav i zakone Crne Gore.

„Stvorena je konfuzija kod građana. Preporukama nećemo – jer bi to bilo besmisleno – zadirati u zakonska rješenja. Niko ne može uvoditi preporuke mimo zakona. Upućujem na članove 85 i 85a Zakona o izboru odbornika i poslanika, koji se odnose na glasanje putem pisma, jer su to jedini članovi koji regulišu ovo pitanje“, rekao je Ivanović Portalu Analitika.

Javnost je, podsjetimo, burno reagovala na sporne preporuke. Iz partija i civilnog sektora su ocijenili da DIK krši Ustav i diskriminiše građane, te pozvali Ustavni sud da reaguje.

Iz DIK-a su ranije pojasnili zašto ne mogu izaći u susret građanima koji su u bolnicama.

„Opšta preporuka i ocjena Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti (NKT) je da se radi o crvenim zonama i da bi svaki ulazak u takve ustanove predstavljao visok rizik“, rekao je za TVCG portparol te institucije, Mersudin Dautović.

Crna Gora četvrta je država regiona u kojoj se održavaju izbori u vrijeme epidemije koronavirusa. Prvo se glasalo u Srbiji, 21. juna, zatim u Hrvatskoj, 4. jula, dok su birači u Sjevernoj Makedoniji glasali tri dana – 13, 14. i 15. jula. Nijedna od ovih zemalja nije svojim građanima oboljelim od kovida-19 suspendovala pravo glasa, iako je bilo pokušaja, ali i pojedinačnih slučajeva kršenja tog prava.

Oboljelima u Nišu zabranili glasanje: Kad je riječ o Srbiji, njeni zvaničnici nijesu se posebno bavili pitanjem glasanja zaraženih i osoba u samoizolaciji i karantinu. Krizni štab za suzbijanje koronavirusa donio je zaključak u kojem je biračima i članovima biračkih odbora propisao preporuke ponašanja na glasačkim mjestima, a dokument je sadržao i preporuke koje su se odnosile na glasanje van birališta.

Nakon što je zaključak proslijeđen Republičkoj izbornoj komisiji, ta institucija zatražila je da Krizni štab pojasni postupak glasanja za pozitivne na koronavirus, te da navede da ta lica ne dolaze na biračka mjesta. Međutim, nikakvih dodatnih preporuka nije bilo.

Osporavanje biračkog prava zaraženima ipak se desilo na lokalnom nivou – iz Gradske izborne komisije u Nišu saopštili su da lica koja se nalaze u kućnoj izolaciji zbog toga što im je laboratorijski potvrđen koronavirus neće moći da glasaju.

„Imamo glasanje van biračkih mjesta, ali lica koja su u izolaciji ne smiju da budu u kontaktu ni s kim“, izjavila je predsjednica izborne komisije tog grada, Ljiljana Berić.

Intervencija hrvatskog Ustavnog suda: Državno izborno povjerenstvo (DIP) Hrvatske prvobitno je bilo zabranilo glasanje na parlamentarnim izborima u toj zemlji građanima oboljelim od kovida-19. Saopštili su da je odluka u skladu sa zakonom i da služi legitimnom cilju – zaštiti zdravlja građana od zaraznih bolesti. Dodali su, međutim, da je tačno da nema propisa koji brani glasanje zaraženima, ali da „opšte mjere zaštite zdravlja i zdrav razum nalažu svakome ko boluje od bilo koje zarazne bolesti, da ne ugrožava zdravlje drugih ljudi, pa i kad se radi o ostvarivanju biračkog prava“.

Nakon reakcije hrvatskog Ustavnog suda, DIP je, samo dva dana uoči izbora, omogućio glasanje zaraženima, i to uz pomoć „osobe od povjerenja“.

„Birački odbor će doći ispred stana ili kuće birača, i neće biti u kontaktu. Cijelu proceduru će obavljati uz osobu od povjerenja, koja će po nalogu zaražene osobe glasati“, pojasnili su iz hrvatske izborne komisije.

Za glasanje se, kako su pisali hrvatski mediji, bilo prijavilo više od 500 od oko 5.000 osoba kojima je zbog kontakata sa zaraženima određena samoizolacija.

Tri izborna dana u Sjevernoj Makedoniji: Na vanrednim parlamentarnim izborima u Sjevernoj Makedoniji primjenjivao se poseban protokol za zdravstveno glasanje. Zaraženi i izolovani zbog korone glasali su u ponedjeljak, 13. jula. Dan kasnije glasali su bolesni, zatvorenici i korisnici staračkih domova, dok je glavni izborni dan uslijedio u srijedu, 15. jula.

Zaraženi su glasali u svojim domovima, u prisustvu medicinskih lica i ljudi iz biračkih odbora, koji su bili u obavezi da za svakog novog glasača koriste novu zaštitnu opremu. Glasač s koronavirusom bio je u obavezi da nosi zaštitne rukavice i masku, koju je skidao nakratko, tek da bi se utvrdio njegov identitet.

Dezinfekcija ruku, maske i distanca: U dokumentu DIK-a, koji je izrađen u saradnji s NKT-om i Institutom za javno zdravlje, navodi se, između ostalog, da je prije ulaska na biračko mjesto i tokom procesa glasanja obavezna dezinfekcija ruku, da je obavezno nošenje zaštitne maske na biračkom mjestu – osim prilikom utvrđivanja identiteta birača – i držanje propisane fizičke distance prije, tokom i nakon boravka na biračkom mjestu, u skladu s preporukom NKT-a o držanju distance.

DIK je juče proglasio 11 lista za učešće na predstojećim parlamentarnim izborima. Biće to 11. izbori od uvođenja višepartizma u našoj državi, a peti od obnove nezavisnosti.

Portal Analitika