Sci/Tech

Glečeri na Prokletijama protiv globalnog zagrijavanja

Izvor

U izvještaju stoji da će se većina glečera sa Himalaja otopiti do 2035. godine. Ali, prema brojnim indijskim glaciolozima, većina tih ledenih površina se sa godinama povećava, dok druga ostaje iste veličine. Doktorka Pačauri je ovakve konstatacije nazvala „vudu naukom“. No, izgleda da greška u izvještaju IPCC-a postoji i da je na nju ukazala druga indijska naučnica, Palava Bagla, prošlog novembra. Isti izvještaj opovrgao je i vodeći glaciolog Grejam Kogli sa Univerziteta Ontario Trent.

„The Times“ ovo argumentuje pričama koje ilustruju koliko malo znamo o svom okruženju, ističući da da glavne teorije u klimatologiji naučno nisu ni potvrđene, poput one o antropogenom uticaju na globalno zagrijavanje.

Jedan od članaka govori o grupi istraživača sa Univerziteta Mančester koji su tokom prošle godine uspjeli da lociraju četiri glečera na Prokletijama. Oni su slijedili rezultate istraživanja Kraljevskog geografskog društva koje je imalo ekspediciju 2006. godine, koji je tada objavio otkriće jednog glečera u crnogorskom dijelu ovih planina.

Tokom ekspedicije 2006. godine, doktor Hjudžis je otkrio pravi glečer, i to tokom istraživanja oblika koje su nastala od ranijih glečera. Na isto mjesto vratio se prošle godine sa kolegom Blekfordom i doktorantom Rouz Vilkinson, i otkrio još četiri glečera, koji se dijelom nalaze i u Albaniji. Glečeri su se održali na relativno maloj visini od oko 2.000 metara nadmorske visine, a najveći ima površinu šest fudbalskih stadiona.

Dakle, i pored brojnih ekspedicija, satelitskih i avio-istraživanja, izgleda da još ne znamo sve o našoj planeti. A novi crnogorski nacionalni park, očigledno, ima odgovore na brojna pitanja.

 

Portal Analitika