Društvo

Većina učenika se vraća u školske klupe

Drugo polugodište startuje u ponedjeljak: Gimnazijalci po ,,kaskadnom rasporedu”

Pravimo takozvani “kaskadni raspored”, što znači da ni u jednom trenutku u školi neće biti više od 300 učenika. Ako znamo da Gimnazija ima preko 45.000 kvadrata i 40 učionica onda se podrazumijeva da će se voditi računa o poštovanju svih epidemioloških mjera. Oni su podijeljeni u grupe po 15 učenika. Ulaze na tri ulaza, poštujući sve epidemiološke mjere. Likovno za prvi, odnosno muzičko za drugi, fizičko i izborni predmeti će se održavati onlajn, a svi ostali predmeti će se održavati normalno u školama”, navodi direktorica Gimnazije “Slobodan Škerović”, Zoja Bojanić Lalović

Gimnazija "Slobodan Škerović" Foto: PA/Arhiva
Gimnazija "Slobodan Škerović"
Ivona Drobnjak
Ivona DrobnjakAutor
Portal AnalitikaIzvor

Svi đaci će prvu školsku nedjelju drugog polugodišta, koja počinje 18. januara pohađati - onlajn. Oni će u nastavku moći da biraju između dva ponuđena modela nastave. 

Prvi model podrazumijeva da svi đaci idu u školu uz poštovanje mjera, a drugi nalaže da đaci prvog ciklusa prisustvuju nastavi, dok bi ostali to radili naizmjenično, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.

Većina učenika se vraća klupama: Ministarka Vesna Bratić je obrazovala Radni timkoji je bio zadužen da pripremi organizaciju nastave tokom drugog polugodišta u skladu s važećim epidemiološkim mjerama.

,,Prvi model podrazumijeva da sva djeca idu u školu uz poštovanje epidemioloških mjera, što je ujedno i preporuka našeg radnog tima svim školama koje imaju mogućnost za sprovođenje ovog modela. Drugi model koji smo predložili za osnovne škole nalaže da učenici prvog, drugog i trećeg razreda obavezno prisustvuju nastavi u školi dok učenici ostalih razreda naizmjenično idu u škole. Preporuka vezana za primjenu drugog modela u srednjim školama je da učenici četvrtog razreda obavezno idu u školu, dok se učenici ostalih razreda naizmjenično smjenjuju u školi. Obaveza je da se praktični dio nastave održava, kako u školi, tako i kod poslodavca. Što se tiče nastave za opšte-obrazovne predmete, ona će se izvoditi naizmjenično, dakle i u školama i onlajn“, objasnio je juče Martin Ćalasan, šef Radne grupe zadužene za pripremu modela za organizaciju nastave u drugom polugodištu i kandidat za državnog sekretara u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta.

Svi đaci srednje elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić” će u drugom polugodištu biti u klupama, navodi direktor te ustanove, Veselin Pićurić.

,,Našoj djeci je škola neophodna, jer generacije stiču radne navike kada su mladi. Raditi u četiri smjene nije lako - usaglasiti da svaki profesor ima maksimalno 30 časova, te ispoštovati normu. Profesori neće biti oštećeni niti raditi više, već će raditi isto kao i do sada, jer sada čas traje 30 minuta, umjesto standardnih 45”, pojašnjava Pićurić.

Kako je dodao, pred početak drugog polugodišta o svemu treba pažljivo razmisliti, da bi cijeli sistem dobro funkcionisao.

,,Moramo biti razumni i izaći u susret đacima i roditeljima. Većina učenika najviše voli da se druži u školi, stiču nova znanja. Jeste za profesore malo veće opterećenje, ali će sve to doći na svoje.”, ističe naš sagovornik.

I podgorički gimnazijalci se vraćaju u učionice.

,,Pravimo takozvani “kaskadni raspored”, što znači da ni u jednom trenutku u školi neće biti više od 300 učenika. Ako znamo da Gimnazija ima preko 45.000 kvadrata i 40 učionica onda se podrazumijeva da će se voditi računa o poštovanju svih epidemioloških mjera. Oni su podijeljeni u grupe po 15 učenika. Ulaze na tri ulaza, poštujući sve epidemiološke mjere. Likovno za prvi, odnosno muzičko za drugi, fizičko i izborni predmeti će se održavati onlajn, a svi ostali predmeti će se održavati normalno u školama”, navodi za naš portal direktorica, Zoja Bojanić Lalović.

U učionici u kojoj započinju rad đaci ostaju do kraja toga dana, kako bi bili obezbijeđeni adekvatni higijenski uslovi.

,,Svjesni smo da među učenicima i njihovim bližnjima postoje i rizične grupe. Mi ćemo kao i u prethodnim periodima takvim učenicima omogućiti onlajn nastavu, odnosno oni će biti oslobođeni dolaska u školu. Ovakav model je predviđen našim godišnjim planom još u septembru kada smo planirali više modela nastave. Nastavničko vijeće se jednoglasno opredijelilo za ovaj model, a savjet roditelja i učenici će dobiti raspored. Teorijski je ovo dobro pripremljeno, ali ćemo ispravnost ove odluke testirati već nakon prve sedmice”, podvlači Bojanić Lalović.

I svi đaci koji pohađaju podgoričku osnovnu školu „Dragiša Ivanović“ vraćaju se nastavi uživo.

,,Odlučili smo se za taj model da svi pohađaju nastavu, od prvog do devetog razreda, pa ćemo da vidimo kako će to sve da izgleda. Časovi su skraćeni, poštovaćemo preporuke ministarstva i Instituta za javno zdravlje. Bolje je da sva djeca budu u klupama. Jeste teško, ali će se ispoštovati”, kaže za naš portal direktor te ustanove, Niko Raičević.

Dosadašnji model imao nedostatke: Predsjednik Gradskog odbora Sindikata prosvjete Slobodan Savović rekao je da je dosadašnji model nastave pokazao nekoliko nedostataka. 

,,Prvi je da je uložen ogroman novac za iznajmljivanje kanala, snimanja programa Uči doma, a po mom mišljenju to nije bilo dovoljno dobro iskorišćeno. Drugi problem je taj što je određeni broj prosvjetnih radnika imao veliki broj prekovremenih časova, koji im nijesu plaćeni. Naše kolege će tražiti nadoknadu za taj prekovremeni rad. Takođe, učenici i roditelji su bili nezadovoljni ovim modelom. Uz to, smatram da je greška to što se sa školom počelo u oktobru”, ističe Savović.

Prema njegovom mišljenju, dobro je što u drugom polugodištu škole sa manjim brojem učenika neće morati da dijele djecu u grupe. Međutim, i ponuđeni modeli imaju nedostatke.

,,Svi treba da budemo svjesni da nema idealnog modela i da treba da se nađe balans. Nastavnici treba da pokušaju da podignu kvalitet nastave, a da se pritom dodatno ne izlažu zdravstvenom riziku, jer imaju veći obim posla. Model po kojem će sva djeca ići u školu nije dobar za nastavnike, jer iziskuje povećani rad. To je neprihvatljivo, zato što se zna da je čas vaspitno-obrazovna jedinica, bez obzira na to koliko traje. Neprihvatljivo je povećanje sa 20 na 30 časova. Drugim modelom nijesu zadovoljni roditelji, koji žele da im sva djeca idu u školu”, zaključuje Savović za Portal Analitika.

Portal Analitika