Zdravlje

Djeca da piju 2 litra vode dnevno

Izvor

Stručnjaci navode da je preporučena dnevna količina vode za djecu između šest i osam čaša, odnosno između 1,5 i dva litra vode.

U ovom institutu napominju da bi djeca trebalo da uzimaju najmanje tri do četiri čaše tečnosti dok su u školi, kao i da povećaju unos tečnosti kada je toplo vrijeme i kada se bave fizičkim aktivnostima.

U toku fizičkih aktivnosti unošenje tečnosti je neophodno prije, za vrijeme ili poslije fizičkih aktivnosti i ne odnosi se samo na školsko fizičko obrazovanje i igre na času fizičkog vaspitanja već i na aktivnu igru kao što su fudbal ili igranje u dvorištu.

Učenici provode u školi dosta vremena, a za to vrijeme, oni treba da popiju najmanje polovinu dnevne preporučene doze ravnomerno raspoređene u toku dana.

Na osnovu istraživanja koje je sprovela Evropska organizacija za ispravnost hrane preporučen unos vode za mlađu decu je: 1,3 litra za dječake i djevojčice do dvije godine starosti, 1,6 litara za one do pet godina starosti, 2,1 litara za dječake od devet do 13 godina i 1,9 litara za djevojčice.

Adolescentima je potrebno više od dva litra, a stručnjaci Evropskog instituta, takođe smatraju da sva pića, uključujući vodu, mlijeko, sokove, negazirana i gazirana pića kao i hrana sa većom količinom vode, kao što su supe i povrće, doprinose hidrataciji.

U prosjeku, oko 80 odsto individualnih potreba za vodom može se ispuniti unosom mlijeka i pića, dok oko 20 odsto kroz hranu.

Dehidratacija jednostavno znači da nema dovoljno vode u organizmu, a može nastati kao rezultat neadekvatnog unosa količine vode ili gubljenjem tečnosti.

Mnogi ljudi čak i ne prepoznaju znake dehidratacije, a nastavnicima je ponekad teško da uoče simptome blage dehidratacije. Loša hidratacija ima negativan uticaj na mentalne sposobnosti i sposobnost učenja kod djece. Simptomi blage dehidratacije su umor, glavobolje, kao i usporenost i smanjena sposobnost koncentracije.

Mentalne sposobnosti uključujući pamćenje, pažnju i koncentraciju opadaju za oko 10 odsto nakon što se osjeti žeđ.

(foto: B92)

Portal Analitika