Ostalo

EKSTREMNI BICIKLIZAM - ADRENALINSKI ŠOK: Priča Novljanina Dragan Džigo Kovačević

Crna Gora je bogom dana za "downhill"

"Velika je razlika između biciklizma i "downhilla", prije svega u konfiguraciji terena. Ovo je ekstreman sport. Vozite brzinama od 40 do 70 km/h, a staze su pune velikih nagiba i terena koje nije lako preći - sa opasnim preprekama, klizavim dionicama i rampama za skokove. Takođe, kao svaki ekstreman sport i ovaj sa sobom nosi visok stepen opasnosti od povreda, tako da je i zaštitna oprema drugačija", objašnjava Kovačević

Crna Gora je bogom dana za "downhill" Foto: Privatna arhiva - Facebook
Luka Đurić
Luka ĐurićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Video biciklističkog prelaska skala od Španjole do Škvera u Herceg Novom koji je kompletiran za svega tri minuta postao je viralan na društvenim mrežama prikazujući veliko umijeće vozača i nudeći adrenalinsku injekciju, dok u isto vrijeme posmatraču nudi pogled naprelijepu okolinu tog dijela crnogorskog podneblja.

U suštini to je "downhill in a nutshell" (prikazan u najkraćem mogućem opisu), ekstremni biciklizam koji se izvodi na atraktivnim lokacijama ili brdskim i planinskim stazama koje su obično dio skrivenih prirodnih ljepota. 

Akter pomenutog snimka je Dragan Džigo Kovačević koji se već duži niz godina bavi "downhillom", a kako za Portal Analitika kaže, ljubav prema ovom sportu je kod njega nastala prirodno.

,,Kod mene je sve to počelo nekako čudno. Nijesam tačno siguran kada sam počeo da se bavim "downhillom", jer sam se još kao mali uzimao bicikla od drugara i spuštao se niz stepenice i djelove šumske staze. To sam radio godinama, a da nijesam ni znao da taj sport postoji. Ozbiljnije sam ovim sportom počeo da se bavim prije šest godina i od tada pokušavam da usavršim ovu disciplinu", govori Kovačević.

Razlike u odnosu na klasični bicikizam: Kako objašnjava za naš portal, "downhill" je dosta različit od klasičnog biciklizma, kako u samom načinu vožnje, tako i u potrebnoj opremi.

,,Velika je razlika između biciklizma i "downhilla", prije svega u konfiguraciji terena. Ovo je ekstreman sport. Vozite brzinama od 40 do 70 km/h, a staze su pune velikih nagiba i terena koje nije lako preći - sa opasnim preprekama, klizavim dionicama i rampama za skokove. Takođe, kao svaki ekstreman sport i ovaj sa sobom nosi visok stepen opasnosti od povreda, tako da je i zaštitna oprema drugačija. Obavezna je "full face kaciga", a ostalo kako ko voli, postoji zaštita za koljena, potkoljenice, takozvana "kornjača" za gornji dio tijela, pa čak i za vrat, da u slučaju pada ne bi došlo do loma. Naravno, profesionalni vozači imaju dosta iskustva pa povrede kod njih nijesu toliko česte, ali ako do njih dođe onda može biti jako teško, ističe Kovačević.

Video kojim se Kovačević predstavio crnogorskoj javnosti je snimljen iz prvog lica i onome ko se prvi put srijeće sa ,,downhillom", blago rečeno, oduzima dah. Ipak, naš sagovornik govori da mu je to sada lagan teren, ali da je ujedno prelazak preko stepeništa odlična vježba.

,,Ruta od Španjole do Škvera se pređe za tri do četiri minuta. Volan podrhtava i adrenalin je i dalje tu, ali imam dovoljno vremena da obratim pažnju na stvari koje se dešavaju oko mene, naročito na saobraćaj kada treba da pređem ulicu. Ova ruta je ujedno i odlična vježba, jer ako je neko zainteresovan za ovaj sport - najbolje je početi od stepenika. Mora se ići polako, za početak po tri do četiri stepenika, pa povećavati postepeno težinu. Skokovi se vježbaju sa visine od 30-40 centimentara kako bi se naučila dobra tehnika. Najbitnije je strpljenje, treba vježbati polako, jer ako u startu sve dobro naučite - lako ćete napredovati'', ističe Kovačević.

Sigurnost - košta: Kako dodaje, iako izgleda da za ovaj sport treba samo bicikl i par štitnika, ukoliko želite adekvatnu opremu, potrebno vam je značano izdvajanje iz budžeta.

"Pored opreme, potreban vam je i alat za popravku bicikala. Sve zavisi koliko ko može da priušti ali osnovno vam je, naravno, "specijalizovani bicikl". On mora imati veće amortizere, bolji kočioni sistem, drugačiji volan, felne, ramove. Mi ih nemamo u Crnoj Gori. Oni se moraju naručiti preko interneta, a prosječan nov bicikl košta oko - četiri hiljade eura. Naravno, ovim sportom možete probati da se bavite vozeći običan bicikl, ali to vam je kao da se penjete uz neku motokros stazu sa Rosijevim motorom", govori Kovačević.

Takmičarski poriv Kovačević je dobio nakon jedne trke u Baru, a kako dodaje, Crna Gora je bogom dana za ovaj sport, za koji upravo takmičenja ovog tipa mogu biti odlična promocija.

"Naša država je bogom dana za ovaj sport. Ima sve prirodne preduslove za održavanje svih mogućih trka ovog tipa. Naravno, tu je moj Herceg Novi, zaleđe gdje često vozim po Vrbanju, te skale koje su za trke - pun pogodak. Zatim, imamo brda u centralnom i planine u sjevernom predjelu u kojima su skrivene brojne zapuštene staze koje se mogu aktivirati, popularizovati i skoristiti za takmičarsku svrhu. Sve što je potrebno za jedno takmičenje urezano je u našim granicama. Takođe, takmičenja su odličan vid adrenalinske promocije, kako države, tako i gradova zasebno", poručuje Kovačević.

Ambiciozni planovi: Dodaje i da u saradnji sa Radovanom Ralevićem, direktorom Sportskog centra Igalo, već radi na organizovanju trke za narednu godinu.

"Planiramo da dovedemo mnoga zvučna imena iz ovog sporta. Takođe, kroz sport planiramo i da promovišemo kulturu jer se možemo vezati za mnoga istorijska nasljeđa, tvrđava, kula, itd... Novac nam je za sada sasvim u drugom planu, prvenstveno nam je cilj da ovaj sport u Crnoj Gori dobije - međunarodni efekat. Za trke u Herceg Novom je zainteresovan i Red Bull kao glavni sponzor, a mislim da bi ista priča bila i za ostale staze u Crnoj Gori", ističe Kovačević.

Na kraju dodaje da vjetar u leđa daje oduševljenje i iskustvo velikih imena popularnog "downhilla" koji su već posjetili Crnu Goru.

"Kod nas su već boravili mnogi popularni vozači. Jedna od najpoznatijih firmi u biciklizmu je Santa Cruz i vlasnik te firme je sa najboljim vozačima boravio u Crnoj Gori i vozio je našim stazama. Dali su sve najbolje ocjene i to je prava potvrda koja vam treba. To je kao da vam iz svijeta Formule 1 Botas, Fetel, vlasnici Mercedesa ili Ferarija kažu, ovdje je naša sljedeća staza za veliku nagradu'', zaključuje Kovačević.


Portal Analitika