Kada se guverner Masačusetsa Majkl Dukakis kandidovao za predsjednika kao rival Džordža H. V. Buša 1988. godine, kompetentnost je postavio za jednu od glavnih tema kampanje. Umjesto da tvrdi da je vizionarski političar ili šampion liberalizma, Dukakis je istakao svoju tehnokratsku menadžersku stručnost.
„Ovi izbori nijesu u vezi s ideologijom“, rekao je Dukakis. „Radi se o kompetenciji. Ne radi se o besmislenim etiketama; radi se o američkim vrijednostima – staromodnim vrijednostima poput ozbiljnosti i odgovornosti. kao i poštovanja istine“.
Apel nije uspio. Više glasača privukao je tadašnji potpredsjednik Buš, čiji je menadžer kampanje Li Etvoter, sa savjetnikom Rodžerom Ejlisom, sastavio žestoku strategiju koja je porazila Dukakisa i okupio Amerikance oko neskrivenog patriotizma. Dok je Dukakis obećavao kompetentnost, Buš ga je slikao kao radikalnog „člana ACLU-a koji nosi karte“, koji će dozvoliti Amerikancima da pale zastave i puste opasne kriminalce iz zatvora.
Kompetentnost nakon Trampa
Nakon haotičnog predsjedavanja Donalda Trampa i pojave Covid-19, kompetentnost će možda imati veću težinu među Amerikancima 2021. nego 1988. Predsjednik Džo Bajden se suočava sa ogromnim izazovima kako njegov mandat odmiče. Pokušaj okončanja pandemije neće biti lak, a vakcinacija je ometena nedovoljnim zalihama. Došlo je do velike zabune oko plana ponovnog otvaranja škola, a kontradiktorne izjave administracije po tom pitanju već su izazvale kritike. Milioni Amerikanaca i dalje su bez posla, a globalni položaj SAD pogođen je posljednje četiri godine.
Prvih stotinu dana uvijek je veliko kao početno mjerilo uspjeha, budući da se predsjednicima odmah ocjenjuje njihova sposobnost da upravljaju, sprovode politike i efikasno koriste poluge savezne vlade
Ove razarajuće oluje ostavile su milione Teksašana bez grijanja, struje i vode, jer se čini da se državna elektroenergetska mreža jedva drži. Predsjednik je proglasio veliku katastrofu i naložio federalnu pomoć, no ono što slijedi biće ključno.
Način na koji će se Bajden baviti tim i drugim pitanjima bitan je za njegov politički položaj. Prvih stotinu dana uvijek je veliko kao početno mjerilo uspjeha, budući da se predsjednicima odmah ocjenjuje njihova sposobnost da upravljaju, sprovode politike i efikasno koriste poluge savezne vlade.
Mnogi predsjednici su pretrpjeli političke udare zbog neuspjeha na ovim prostorima. Predsjednik Džordž H.V. Buš je izgubio podršku ulazeći u izborni proces 1992. godine kada nije uspio da odgovori na uragan Endrju na Floridi sa dovoljno sredstava. Iako je proglasio veliku katastrofu neposredno nakon oluje, trebalo je nekoliko dana da se vojska rasporedi, iako je bila spremna da ponudi pomoć prije nego što je uragan pogodio. Jedan zvaničnik iz okruga Dejd pitao je: „Gdje je dođavola ta konjica?"
Njegov sin Džordž V. Buš izgubio je podršku na još dramatičniji način svojim zaustavljanjem i neuspješnim odgovorom na uragan Katrina 2005. Buša su optužili da nije mario za nedaće Afroamerikanaca, a njegova antivladina filozofija isplivala je u trenutku kad se pokazalo da je FEMA-in budžet smanjen u godinama prije Katrine.
Nekadašnji predsjednik Barak Obama suočio se sa političkim štucanjem kada je puštena web stranica u vezi sa Zakonom o pristupačnoj njezi. koji je naišao na tehničke poteškoće.
Tramp je, s druge strane, ozbiljno oštećen svojim nefunkcionalnim odgovorom na pandemiju Covid-19, koja je uključivala širenje dezinformacija, umjesto oslanjanje na nauku u formulisanju sistematskog i promišljenog plana javnog zdravlja.
Kompetencija je za Bajdena bitna na drugačiji način. S obzirom na radikalizovano stanje Republikanske stranke, gdje su partijski interesi neprekidno trijumfovali nad potrebama upravljanja i zdravlja naših demokratskih institucija, demokrate sada moraju da daju rezultate kada je riječ o pokazivanju da upravljanje uzimaju ozbiljnije. Iako mnogi izazovi s kojima se Bajden suočava nijesu njegova krivica, oni su sigurno sada njegova odgovornost.
Zadatak demokrata
Demokrate moraju da dokažu da mogu da se izbore sa potrebama vlade kako bi radile i to na način koji ima opipljiv efekat na glasače. Biće teško, ali Bajden može da napravi razliku kada je riječ o odgovoru njegove administracije na pandemiju i nestanak struje u Teksasu.
Bajden se bavio stabilnošću i kompetentnošću. Iako se neki kandidati hvale svojim velikim idejama i ubjeđuju dramatičnim retoričkim vještinama, Bajden se bavio dubokim iskustvom koje je iznio nakon višedecenijskog mandata u Senatu, kao i osam godina provedenih na funkciji potpredsjednika.
Suočen sa silnim haosom u posljednje četiri godine, Bajden je obećao normalnost. U mnogim aspektima ovo je značilo vladu koja je jednostavno mogla da radi svoj posao. Bajden je vodio kampanju o svojoj sposobnosti da se krizama bavi na racionalan i efikasan način. Da bi Bajden ispunio obećanja, malo je stvari toliko velikih kao što je njegova vještina upravljanja.
Kao nacija imamo sreću da je ovo ključni element Bajdenovog predsjedavanja. Umjesto da ostanemo zaglavljeni sa predsjednikom koji bi nas bez razloga mogao uvesti u rat ili sa administracijom koja baca loptu uoči krize, mi se vraćamo na ocjenjivanje vrhovnog komandanta kroz njegovu kompetentnost na poslu. Za naciju bi ovo trebalo da bude olakšanje.
Ali rješavanje ovih izazova neće biti lako. Đavo je u detaljima i trenutno mnogi đavoli gledaju predsjednika pravo u lice.
Ako ne bude mogao da se nosi sa izazovima, administracija bi lako mogla da otvori vrata velikim republikanskim dobicima na međuizborima 2022. godine. Ako, međutim, donese olakšanje Teksasu i nadgleda brzu vakcinaciju u većem dijelu zemlje sa istom kompetencijom koju je pokazao račun za olakšice od 1,9 biliona dolara, mogao bi se naći u drugom prozoru mogućnosti da se uhvati u koštac sa velikim otkrićima u legislativi koja bi mogla zacementirati njegovo naslijeđe – i pomjeriti zemlju naprijed.