Svijet

Odsustvo rijaliti atmosfere

Bajden je politiku učinio ponovo dosadnom – i to je dobro

Javnost više ne gleda televizijske nastupe predsjednika kako bi propratila da li je napravio neki gaf ili nekoga uvrijedio. To može značiti da će opasti gledanost ovakvih emisija, ali će oni koji žele da prate imati priliku da čuju konkretne odgovore na pitanja.

Bajden je politiku učinio ponovo dosadnom – i to je dobro Foto: CNN/screenshot
Jill Filipovic (prevod Portal Analitika)
Jill Filipovic (prevod Portal Analitika)Autorka
CNN AnalizaIzvor

U utorak uveče, predsjednik Džo Bajden pridružio se CNN-ovom Andersonu Kuperu u Town Hall gostovanju u Milvokiju, u saveznoj državi Viskonsin. Razgovor je obuhvatao sve, od imigrantske politike preko supremacističkog nasilja bijelaca, od studentskih kredita do Covid-19 pandemije, a Bajden je pokazao znatno drugačiji ton u odnosu na svog prethodnika.

Bio je učtiv i empatičan. Bio je zamišljen, iako na trenutke pomalo razuzdan. Nije bilo vatrometa, ni uvreda. Bila je to relativno dosadna televizijska emisija – ona koja je odražavala mnogo bolje upravljanje.

Ali nakon četiri godine televizijskog rijaliti predsjedavanja, da li će Amerikanci, a da ne pominjemo naše medije, obraćati mnogo pažnje?

Četiri sedmice od početka predsjedavanja Bajden vlada tačno onako kako je najavljeno: kompetentno, humano i umjereno. To je ponekad frustrirajuće za nas koji mislimo da naša zemlja treba da vidi velike sistemske promjene, posebno nakon pandemije koja je poharala naciju, ali i to je bolja situacija od reakcionarne politike administracije Donalda Trampa.

Bajden je ubrzao vakcinaciju protiv Covid-19, radikalno povećavajući stope vakcinacije uprkos tome što je, kako je rekao u Town Hallu, naslijedio situaciju da praktično ništa nije postavljeno kako treba i da zaista nije bilo plana. Zalaže se za Covid plan pomoći koji bi pomogao milionima porodica koje su pandemijom finansijski uništene. I on takođe razumije emocionalnu cijenu pandemije – tokom jednog dirljivog trenutka utješio je djevojčicu uplašenu da se ne razboli, govoreći joj: „Ne boj se, biće ti dobro, a mi ćemo se pobrinuti da i mama bude dobro“.

To je bio trenutak u kom je Bajden zablistao – i trenutak u kojem bi Donald Tramp bio nezamisliv.

Bajden takođe zapravo odgovara na pitanja i ne ljuti se kada mu se postavljaju pitanja. Ljudima se možda neće uvijek svidjeti odgovori – kada mu je jedna žena rekla da mora da joj oprosti najmanje 50.000 američkih dolara studentskog kredita, odgovorio je: „Neću to uraditi“, umjesto da se vrati na opraštanje 10.000 dolara koji je obećao tokom kampanje, ali njegovi odgovori barem postoje, a da ne govorimo o tome da imaju i suštinu. To nije ništa naročito, ali njegov prethodnik to nije uspijevao da dosegne.

A nezainteresovan je čak i da govori o bivšem predsjedniku, govoreći: „Dosta mi je da pričam o Trampu. Gotovo je“.

No, da li je i svima ostalima?

Problem radikalnih promjena normi ponašanja u politici, a posebno zbog toga što politički život postaje potpuniji i šokantniji, jeste taj što je teško vratiti se unazad i zadržati pažnju javnosti. Zbog toga je Trampovo predsjedavanje bilo užasno i zastrašujuće. Takođe je privukao klikove i pažnju, negodovanje i pristalice. Bajden, normalan političar koji insistira na tome da „nacija nije podijeljena“ osim „ivica na oba kraja“, olakšanje je za nas koji smo protekle četiri godine proveli u stanju suspendovane anksioznosti i koji nalazimo osnovno obraćanje pristojnosti, čak iako Bajden nije najinspirativniji političar svih vremena.

Ali Tramp je predsjedavanje pretvorio u nepristojan i šokantan prikaz; mnogo ljudi ga je pratilo samo da bi vidjelo šta će nečuveno učiniti ili reći i koju će svađu započeti, kao da je posmatranje lidera najmoćnije nacije na svijetu slično gledanju epizode „Pravih domaćica“.

Bajden je preuzeo odgovornost predsjedničkog razuma. Potrebni su nam mediji da pojačaju i pokrivaju ovakvu Bijelu kuću ne kao voajeri opsjednuti skandalima i sukobima, već kao tumači i provjera vlasti koji mogu da smatraju ovog predsjednika odgovornim i objasne šta njegove politike i odluke zapravo znače za naš svakodnevni život. A mi ostali moramo da djelujemo fino i preuzmemo odgovornost dobrog građanstva: da se bavimo politikom, jer politika oblikuje sve naše živote i mogućnosti, a ne da vijesti uključujemo zbog strašne zabave.

Džo Bajden je politiku ponovo učinio dosadnom. To je dobro za zemlju – i bilo bi dobro da obratimo pažnju.

Portal Analitika