Saradnici po ugovoru bili su zaduženi da slušaju razgovore korisnika, među kojima su se nalazile i poruke vulgarnog sadržaja, ali ni sami nisu bili upoznati sa razlogom zbog koga su Facebooku potrebni transkripti tih poruka.
Facebook je zvanično potvrdio da je vršio bilježenje glasovnih poruka, istakavši da to više neće biti praksa. Iz te kompanije su poručili da su, kao što to prije njih uradili Apple i Google, pauzirali preslušavanje snimljenih audio sadržaja još prije nedjelju dana.
Razlog zbog koga su ljudi korišćeni za preslušavanje privatnih razgovora je da bi se provjerilo da li Facebookov AI pravilno interpretira poruke.
Izvršni direktor Facebooka Mark Zakerberg je, još ranije, pred kongresom SAD negirao da kompanija prikuplja tonski sadržaj od korisnika kako bi im, potom, plasirao relevantne reklame ili određivao šta sve korisnici mogu da vide u News feed-u svog profila. On je sve to nazvao "teorijom zavjere".
Njegova komapnija, međutim, priznaje da je vršila pristup mikrofonima korisnika, ukoliko su sami korisnici davali odobrenje u aplikaciji i aktivno koristili specifičnu funkciju koja zahtijeva zvuk (taster za mikrofon u Messenger chatu).