Sci/Tech

Na današnji dan poginuo Jurij Gagarin

Na današnji dan, 27. marta 1968. godine, poginuo je Jurij Gagarin, prvi čovek koji je otišao u svemir.
Na današnji dan poginuo Jurij Gagarin
nationalgeographic.rsIzvor

Jurij Gagarin i njegov instruktor letenja Vladimir Serjegin izvodili su tog dana rutinski let u avionu MiG-15, u blizini Kiržača. Dugo nije bilo poznato šta je izazvalo pad aviona, ali je istraga sprovedena 1986. godine pokazala da je do turbulencije moglo doći kada je presretač Su-11 koristio komoru dogorjevanja. Međutim, nezavisni ruski istraživači su 2010. godine iznijeli tvrdnju da je uzrok nesreće panična reakcija pilota kada je shvatio da je ventil za vazduh u kokpitu otvoren.

Uz to, vremenski uslovi su tog dana bili nepovoljni, pa Gagarin i Serjegin nijesu uspjeli da isprave avion u padu.

Jurij Gagarin rođen je 9. marta 1934. godine u Klušinu. Svijet će ga pamtiti kao prvog čovjeka koji je otišao u kosmos - 12. aprila 1961. godine u svemirskoj letjelici Vostok 1.

Njegov let je trajao jedan sat i 48 minuta. Pošto je postojala velika vjerovatnoća da misija ne uspije i Gagarin pogine, sastavljena su tri saopštenja za štampu: jedan u slučaju uspjeha i dva u slučaju neuspjeha.

Kontrolori na Zemlji su tek nakon 25 minuta ustanovili da je Gagarin dostigao stabilnu orbitu.

Vostokom 1 je upravljano automatski, pošto medicinsko osoblje i konstruktori letjelice nijesu bili sigurni kako će ljudsko biće reagovati na bestežinsko stanje, pa su ručne kontrole bile zaključane kako Gagarin ne bi sam upravljao letjelicom, a šifra za otključavanje kontrola je bila postavljena u Vostok 1, za slučaj da se desi nešto nepredviđeno.

Rakete su se uključile iznad zapadne obale Afrike, blizu Angole, oko 8.000 kilometara od predviđenog mjesta za sletanje, a gorile su oko 42 sekunde. Zbog ograničenja u pogledu mase nije bilo rezervnih raketa. Kapsula je imala zalihe za 10 dana koje će omogućiti život i prirodno opadanje orbite u slučaju da rakete ne odrade kako je planirano.

Nakon paljenja raketa za povratak, Vostokov modul s opremom je neočekivano svežnjem žica ostao privezan za kapsulu za povratak. Dvije polovine letjelice je trebalo da se odvoje 10 sekundi nakon gašenja raketa za povratak, ali se to nije desilo ni poslije 10 minuta. Letjelica se naglo okretala prije nego što su žice izgorile i modul se namjestio u pogodnu visinu za ulazak.

Gagarin je iskočio padobranom na visini od sedam kilometara i bez problema se spustio na zemlju.

Kako su pravila Međunarodne aeronautičke federacije zahtjevale da se pilot mora spustiti sa svojom letjelicom, Sovjetski Savez je insistirao da je Gagarin sletio Vostokom i Međunarodna aeronautička federacija je priznala let. Nekoliko godina kasnije je otkriveno da je Gagarin iskočio iz Vostoka.

Gagarin je tokom leta unapređen u čin majora.

Portal Analitika