Predstavnici EK i Svjetske banke, kao partneri na projektu, saglasili su se sa predlogom Ministarstva da se produži rok ovog javnog poziva, kako bi se svim potencijalnim aplikantima omogućilo dodatno vrijeme da što kvalitetnije pripreme neophodnu dokumentaciju. Na taj način otvara se prostor da veći broj proizvođača ispuni propisane kriterijume i aplicira, čime će se realizovati i preostalih milion eura bespovratne podrške iz EU/IPA projekta izgradnje institucija u poljoprivredi i ruralnom razvoju u Crnoj Gori (IPARD like projekat).
Aktuelni treći po redu IPARD like javni poziv namijenjen jačanju prerade koncipiran je da ojača subjekte u poslovanju sa hranom životinjskog i biljnog porijekla, a prvenstveno u dijelu dostizanja nacionalnih i EU standarda u pogledu higijenske i zdravstvene ispravnosti hrane. Podsjećamo da prerađivači, odnosno subjekti u poslovanju sa hranom, mogu da traže podršku za projekte u vrijednosti od 12.000 do 125.000 eura (bez PDV-a), dok će iznos bespovratne podrške biti do 50% iznosa investicije.
Šansu da unaprijede svoje poslovanje kroz ovaj poziv imaju proizvođači iz sektora: ribarstvo i akvakultura, prerade hrane biljnog porijekla i gljiva, kao i klanice – već postojeće i objekti za preradu mesa, uključujući i one korisnike koji se bave uzgojem goveda, ovaca, koza, tovih piladi i ćurića i svinja.
Napominjemo da korisnici koji nijesu prošli proces kategorizacije objekata prije predaje zahtjeva za odobravanje projekta treba da podnesu zahtjev za registraciju objekta kod Uprave za bezbijednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove. Uz zahtjev za registraciju objekta upravi neophodno je predati i odgovarajući tehnološki plan proizvodnje.
Detaljna uputstva o prihvatljivim investicijama, kriterijumima podrške, procedurama za korišćenje podrške kao i potrebnu dokumentaciju za konkurisanje možete preuzeti sa web sajta Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja (www.mpr.gov.me) i Savjetodavne službe(www.savjetodavna.org), a informacije se mogu dobiti i putem telefona ili lično na sljedećoj adresi: Direktorat za plaćanja, Moskovska 101, 81000 Podgorica, tel: 020 672 026; 067 205 790.