Scena

Predstavljanje knjige o crnogorskim dinastijama Đorđa Borozana

Prvi tom serijala o crnogorskim dinastijama dr Đorđa Borozana biće sjutra predstavljen u kosoj sali podgoričke Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ od 19 časova.
Predstavljanje knjige o crnogorskim dinastijama Đorđa Borozana
Portal AnalitikaIzvor

O knjizi „Crnogorske dinastije 1: Duklja, Zeta, Crna Gora, Vojislavljevići - Balšići – Crnojevići“ govoriće akademik Radoje Pajović, prof. dr Saša Knežević, dr Slavko Burzanović i autor, dok će medijator večeri biti Danilo Čelebić.

Đorđe Borozan rođen je 1947. godine na Bokovu kod Cetinja. Na Grupi za opštu i nacionalnu istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu diplomirao je 1972. godine. Magistrirao je na temi „Crna Gora i Dubrovnik u vrijeme Šćepana Malog“, a doktorirao na temi „Velika Albanija – porijeklo – ideje – praksa“.

Predmeti njegovog naučnog interesovanja su: politička i diplomatska istorija Crne Gore; istorija Evrope u XIX i XX vijeku; jugoslovensko-albanski i crnogorsko-albanski odnosi od kraja XV do devedesetih godina XX vijeka; istorija i istoriografija; edukativna funkcija istorije u nastavno-obrazovnim programima; pitanja istorijskog, etničkog i duhovnog identiteta i problemi savremene istorije.

U njegove najvažnije objavljene knjige psadaju: „Velika Albanija – porijeklo – ideje – praksa“ (1995); „125 godina Druge beogradske gimnazije“ (1995); „Jugoslovenska država i Albanci“, tom I (koautorstvo) (1998); „Jugoslovenska država i Albanci“, tom II (koautorstvo) (1999); „Kosovo i Metohija u velikoalbanskim planovima 1878 – 2000“ (2001); „Kosovo i Metohija – život živih“ (koautorstvo) (2005); „Udžbenik za treći razred gimnazije“ (koautorstvo) (2003. i 2008); „Istorijski atlas“ (koautorstvo) (2009); „Jugoslovensko-sovjetski odnosi 1945 – 1956“ (koautorstvo) (2010).

Objavio je više od 200 članaka, studija, rasprava, osvrta i priloga u više od 30 posebnih izdanja u Crnoj Gori, Jugoslaviji i inostranstvu.

Redovni je član Crnogorske akademije nauka i umjetnosti. Živi i radi u Podgorici.

Portal Analitika