- Izložba prikazuje karakteristična obilježja naših država, geografske raznolikosti, te jedinstvene spojeve kulturnih slojeva i prirode, kao uslova za razvoj arhitektonskih tipova i cjelina. Ovo je i prilika da ovaj nedovoljno izučavan i valorizovan segment naše baštine dodatno ozvučimo i sagledamo modele za njegovu zaštitu, unaprjeđenje stanja i održivu valorizaciju, jer ga samo na taj način možemo očuvati i prenijeti budućim generacijama - dodao je on.
Ambasador NR Kine u Crnoj Gori Cui Dživei naveo je da ovom postavkom, nastalom prošle godine, „zajedno proslavljamo deset godina od uspostavljanja diplomatskih odnose dvije zemlje“.
- U ime Ambasade NR Kine i Ministarstva kulture NR Kine, želim da čestitam na uspješnoj organizaciji ove izložbe. Proteklih godina, uz pomoć i na inicijativu mehanizma saradnje 16+1 odnosi naše dvije zemlje su značajno napredovali i postigli smo odlične rezultate. Produbili smo i pojačali naše tradicionalno prijateljstvo - rekao je on.
Dalje je istakao i da „saradnja u kulturi mora biti pokretač za saradnju u svim drugim oblastima“.
- Ova izložba bogatog sadržaja će, uvjeren sam, dodatno ojačati naše odnose - zaključio je Dživei.
Izložbu su organizovali Ministarstvo kulture Crne Gore i Ministarstvo kulture Narodne Republike Kine, povodom obilježavanja deset godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između dvije zemlje. Izložba je prvi put predstavljena u Muzeju kineskih vrtova i pejzažne arhitekture u Pekingu, u avgustu 2016. godine. U izradi postavke učestvovali su: Uprava za zaštitu kulturnih dobara, Narodni muzej Crne Gore, Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore i Projekat „Katun“.