Scena

Sjećanje na Slobodana Vukajlovića u Umjetničkom paviljonu

Retrospektivna izložba realizacija i projekata nikšićkog arhitekte Slobodana Vukajlovića biće večeras otvorena u Umjetničkom paviljonu Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore u 21 čas, u okviru 5. Dizajn foruma "Fluid".
Sjećanje na Slobodana Vukajlovića u Umjetničkom paviljonu
Portal AnalitikaIzvor

Postavku će otvoriti dr Svetislav Popović i mr Borislav Vukićević. Ona predstavlja projekat akademskog slikara Davida Delibašića, unuka Slobodana Vukajlovića koji je podržao Sekretarijat za kulturu i sport Podgorice.

- Izložba je osmišljena i realizovana kao znak sjećanja na stvaralački opus arhitekte Slobodana Vukajlovića, sa ciljem ukazivanja na repozicioniranje onih vrijednosti i djela koje su bile temelj modernog društva i savremene svijesti u Crnoj Gori, a u cilju buđenja angažovane svijesti o važnosti odlučivanja o životnom prostoru, uz podsticanje proglašavanja kulturnom baštinom onih djela koja predstavljaju dragocjenu zaostavštinu kako crnogorske tako i regionalne arhitekture - navodi se u najavi ove izložbe.

Slobodan Vukajlović (1934 - 2006.) diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. U drugoj polovini šezdesetih i prvoj polovini sedamdesetih godina postavio je visoke autorske standarde u domenima arhitektonskog i urbanističkog, te spomeničkog stvaralaštva u regionu. Njegovo djelovanje je gotovo u potpunosti vezano za Nikšić i u stopu prati dinamični ekonomski razvoj grada tokom istog perioda. Neke od najznačajnijih realizacija u Nikšiću su: Kapela na nikšićkom groblju (1969.), Motel „Jastreb“ na Trebjesi (1971.), Dječji vrtić (1971.), Katolička crkva (1973.), Investiciona banka (1974.), te Motel „Grotta Regina“ u Bariju (1974.).

Vukajlović je bio prvi crnogorski arhitekta koji je stekao akademsku titulu doktora nauka, i to na Politehničkom fakultetu u Krakovu, u Poljskoj 1978. godine.

Heksagon je bio njegov ključni oblikovni motiv na koji se na najmaštovitije načine pozivao tokom cijele plodne karijere.

Izložba će biti otvorena do 3. maja. 

Portal Analitika