U prošlih osam godina otkriveno je 17 brzih radio pulsova (FRB-ova) u trajanju od nekoliko milisekundi nepoznatog porijekla, a posljednji je zabilježen 24. Februara 2016. Naučnici su do sada smatrali da su ta pulsiranja izolovani događaji koji nastaju u nekim eksplozijama u udaljenim dijelovima svemira. Međutim, podaci koje je 2012. prikupio Pulsar Arecibo L-Band Feed Array (PALFA) pokazali su da se bar neki od signala koji stižu iz istog izvora ponavljaju.
Laura Spitler s Instituta za radioastronomiju Max Planck u Bonnu u Njemačkoj 2014. godine otkrila je u podacima PALFA-e jednostruki signal.
Prošlog novembra Paul Scholz sa Univerziteta McGill pretraživao je nove podatke PALFA-e prikupljene s istog mjesta na nebu i otkrio signale koji se ponavljaju čak 10 puta.
Konačno su Shami Chatterjee i James Cordes s Cornella imjerili svojstva pulsova i potražili njihove sastavne dijelove na drugim talasnim dužinama. Istraživanje je predstavljeno u najprestižnijem naučnom časopisu Nature. Čini se da signali dolaze iz moćnog izvora udaljenog oko šest milijardi svjetlosnih godina. Autori ističu da nemaju pojma što bi to moglo biti, čime su odškrinuli vrata za spekulacije o mogućim izvanzemaljcima.
'Ovo istraživanje po prvi put pokazuje da s istog mjesta na nebu mogu stizati višestruki FRB-ovi s istim intervalom pulsova ili udaljenošću', rekao je Chatterjee istakavši da rezultati isključuju cijele klase teorijskih modela koji su se ranije smatrali mogućim izvorima signala.
Jedan od takvih bio je eksplozivni sraz neutronskih zvijezda. No takvi su sudari jednokratni događaji koji ne mogu biti izvorom višestrukih FRB-ova - izvor bi morao nestati u eksplozivnom događaju pa ne bi nikako mogao poslati ponovljeni signal.
Tportal.hr