Politika

Počeo sukob u opoziciji oko biračkog tijela: Protestima do preraspodjele glasova

Nakon sve manje podrške koju protesti imaju i dobijanja pozivnice za NATO koji je učvrstio DPS, DF je odlučio da promijeni taktiku i napadima na ostatak opozicije pokuša da što više podigne svoj rejting u okviru opozicionog biračkog tijela. U prilog toj tezi ide i najnovije istraživanje CEDEM-a, koje pokazuje da je od početka protesta DF-u porastao rejting, dok su Demokrate i DEMOS doživjele značajan pad...
Počeo sukob u opoziciji oko biračkog tijela: Protestima do preraspodjele glasova
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Demokratski front na protestnom okupljanju održanom u srijedu, osim zahtjeva za prelaznom vladom i kritika na račun Javnog servisa uveo je novinu – počeo je da napada ostatak opozicije. Na meti DF-a našli su se, prije svih, Demos, Demokrate i URA-a zbog učešća u Radnoj grupi parlamentarnog dijaloga za pripremu fer izbora.

Članovi predsjedništva DF-a još ranije su najavili da će sačekati do ponedeljka da vide da li će kolege iz opozicije dijalogom u Radnoj grupi izdejstvovati formiranje prelazne vlade.

2512opozicija

Nako što je ta ideja, očekivano propala, visoki funkcioneri DF-a nijesu štedjeli kritike na račun opozicionih kolega koje su se opredjelile za učešće u Radnoj grupi.

Na posljednjem okupljanju ispred Skupštine, funkcioneri DF-a su poručili da se „ostatak opozicije prodao za mjesne zajednice i fotelje u komunalnom preduzeću i da su poniženi prihvatanjem te ponude“. Potpredsjednik PzP-a Branko Radulović je bio još eksplicitniji i poručio da "(Milo) Đukanović vlada zbog izdajica u opoziciji“,  dok je predsjednik DNP-a Milan Knežević kazao je da je ostatak opozicije i Ranko Krivokapić "bacio suzavac" na DF.

2512protesticdem

Napadima žele da pridobiju birače: Iako je predsjednik Nove i jedan od lidera DF-a Andrija Mandić, pokušao da smiri strasti koje su uzburkale njegove stranačke kolege izjavom „da akcija rušenja režima ima šansu samo ako im se pridruži čitava opozicija i da im treba dati drugu šansu“, vjerovatno ni najtvrdokorniji zagovornici protesta u DF-u ne vjeruju da se protestima više može ujediniti opozicija i smjeniti vlast.

Međutim, nakon sve manje podrške koju protesti DF-a imaju, i dobijanja poziva za NATO koji je učvrstio DPS, mnogo vjerovatniji scenario je da je DF odlučio da promijeni taktiku i napadima na ostatak opozicije pokuša da što više podigne svoj rejting u okviru opozicionog biračkog tijela. U prilog toj tezi ide i najnovije istraživanje CEDEM-a koje pokazuje da je od početka protesta, DF-u porastao rejting dok su Demokrate i DEMOS doživjele značajan pad.

Niko od predstavnika opozicionih partija Demosa, Demokrata, URA-e i Pozitivne koje je kontaktirao Portal Analitika nije htio zvanično da komentariše stavove i taktiku DF-a. Međutim, u nezvaničnom kontaktu predstavnici ostatka opozicije su istakli da je „demokratsko pravo DF-a da protestuje ali da ne znaju koliko koristi to može imati kada je u pitanju smjena režima“.

„Iskorak koji je DF napravio napadima na opoziciju može da znači da nemaju neku izlaznu strategiju. Međutim, možda i nastave sa protestima jer im na taj način raste rejting u okviru opoziciono orijentisanog biračkog tijela“, saopštio nam je nezvanično visoki funkcioner jedne od opozicionih partija.

2512janjic

Protesti kao predizborna taktika: Politički analitičar Dušan Janjić, komentarišući novonastalu situaciju za Portal Analitika, ističe da je svima jasno da je propao scenario da se vlast promjeni na ulici. Janjić smatra da je u susret izborima taktika DF-a nastaviti sa povremenim protestima i time držati na sebe medijsku pažnju.

„To imate i u Makedoniji, na Kosovu, to rade Dveri i Bojan Pajtić u Srbiji. To je taktika da povremenim protestima sebe držiš u medijima pri tom držiš domaću i međunarodnu pažnju. To je uobičajena taktika i ne može im se osporiti kao dio demokratskog ambijenta“, rekao je Janjić.

On ističe da novi raspored snaga na opozicionoj sceni Crne Gore „povećava šanse onom dijelu opozicije koji je prihvatio realnost – da je Crna Gora nezavisna država, koja ide ka EU i koja je u NATO-u“.

„Taj dio opozicije će imati neke šanse da čini novu vlast ili da participira u budućoj vlasti u Crnoj Gori. To pregrupisavanje opozicije je dobra stvar i dovešće do promjena i u DPS-u“, smatra Janjić.

On ističe da sada imamo opoziciju koja je podjeljena i da će se cijela stvar razriještiti na izborima.

„DF se prirodno razdijelio na one koji će i dalje biti opozicija, ali sa manjom šansom da budu vlast - oni su na ulicama. Oni imaju pravo da to koriste kao svoj predizborni aktivizam. Drugi dio opozicije je krenuo da se konsoliduje oko programa i vjerovatno će nastati neka nova koaliciona lista. Cijela stvar će se razriješiti na izborima – što je dobra stvar“, poručio je Janjić.

U susret narednim izborima čini se da DPS i stranke oko te partije ukoliko nastupe zajedno, imaju najjači adut – pozivnicu za pristupanje NATO-u koja je upućena Crnoj Gori. Što se tiče opozicije ostaje da se vidi da li će bolje rezultate postići onaj dio koji je, kako je rekao Janjić, „prihvatio realnost da je Crna Gora u NATO-u i da ide ka EU“, ili ona grupacija koja se opredjelila za proteste kao dio predizborne kampanje. (Foto: RTCG, Skupština)

 

Balša KNEŽEVIĆ

 

Portal Analitika