Američka svemirska agencija NASA održala je konferenciju za štampu na kojoj je predstavila još jedno "ključno naučno otkriće" u vezi s Marsom, prenosi Blic.
Zvaničnici iz NASA-e kažu da je Mars imao atmosferu sličnu Zemljinoj, ali se ona stanjila pod uticajem solarnih vjetrova.
U prošlosti su solarni vjetrovi bili mnogo češći, zbog čega je Mars ubrzano gubio atmosferu.
Oni su objasnili da se to nije desilo sa Zemljinom atmosferom zbog njenog jakog magnetnog polja koje je štiti od štetnih uticaja iz svemira.
Naučnici iz NASA-e smatraju da je Mars nekada bio prekriven velikim vodenim površinama, ali se količina vode smanjivala sa stanjivanjem atmosfere.
Za sada ne postoji opasnost po Zemljinu atmosferu, rečeno je na konferenciji.
Mars je takođe imao magnetno polje, ali se ono "ugasilo" prije oko 4,2 milijarde godina, kažu naučnici.
Tada je i počeo proces gubljenja atmosfere i trajao je do prije 3,7 milijardi godina.
U tom periodu je Sunce bilo veoma aktivno i solarni vjetrovi intenzivniji.
Kako je saopšteno na konferenciji, u ovom stadijumu postojanja Sunčevog sistema, mala je šansa da slična sudbina zadesi našu planetu.
Jedno od zanimljivih otkrića letilice MAVEN je i to da Mars ima svoju verziju polarne svjetlosti.
Za razliku od Zemljine, ona se može vidjeti na cijeloj sjevernoj hemisferi planete.
"Prošlog Božića smo vidjeli auroru kako obuhvata cijelu sjevernu hemisferu, tako nešto se ne dešava na Zemlji", rekao je Nik Šnajder sa Univerziteta Kolorado.
Nakon što je pronašla planetu sličnu Zemlji i otkrila da na Marsu postoji voda u tečnom stanju, NASA je zakazala još jednu konferenciju za štampu.
Na ovoj konferenciji koja je u 20 sati po našem vremenu počela u Vašingtonu, iznijeti su podaci koje je sakupila letilica MAVEN.
(Blic)