Remont dionice pruge od ukrsnice Trebaljevo do stanice Kolašin, uključujući i remont četiri stanična kolosjeka u stanici Kolašin, je prvi „pilot projekat“ koji je realizovala Željeznička infrastruktura Crne Gore, kroz donaciju Delegacije EU u našoj zemlji. Projekat je namijenjen unaprjeđenju stanja željezničke infrastrukture na dionici Trebaljevo–Kolašin i u stanici Kolašin.
Remontom dionice Trebaljevo-Kolašin obezbijeđeno da se saobraćaj na njoj sada odvija brzinom od 80 kilometara na čas. Konačan ugovor - sertifikat završetka projekta potpisan je 25. juna ove godine između izvođača radova, nadzora i Željezničke infrastrukture.
Potrošena skoro sva predviđena sredstva: Kompletan projekat je završen, realizovan po međunarodnim pravilima i od pet miliona odobrene pomoći iskorišćeno je 4.993.312 eura.
Radovima remonta gornjeg stroja pruge Trebaljevo–Kolašin, ugrađen je kompletan novi materijal (šine, pragovi, kolosječni pribor, tucanik, skretnice, dio opreme za kontaktnu mrežu i signalno-sigurnosni uređaji na skretnicama).
Projektom je remontovano 8,6 kilometara otvorene pruge od Trebaljeva do Kolašina, u stanici Kolašin remontovana su četiri stanična kolosjeka ukupne dužine 2,8 kilometara i ugrađeno je sedam novih skretnica.
U pogledu izvođenja radova, projekat je bio izuzetno zahtjevan jer su izvođeni radovi unutar sedam tunela ukupne dužine 4,74 kilometara i devet mostova ukupne dužine 1,04 kilometara, odnosno, od 8,6 kilometara otvorene pruge za remont, 5,78 kilometara je bilo na mostovima i u tunelima ili 67 odsto dionice obuhvaćene projektom.
Učesnici projekta: Investitor je bila Delegacija EU u Crnoj Gori, koja je za projekat obezbijedila donaciju u iznosu od pet miliona eura. Radove je izvodila firma „CLF“ Italija sa podizvođačima: „ZGOP“ Novi Sad. za građevinske radove, a za elektroradove „Minel kontaktna mreža“ i „Galeb“ za signalno sigurnosne uređaje i telekomunikacije). Nadzor po FIDIC standardima izvršio je Institut za građevinarstvo Podgorica.
Za pripremu realizacije projekta i izvođenje radova, Željeznička infrastruktura je obezbijedila glavni projekat (izradio ga je Institut IPSA Sarajevo, a reviziju je uradio Saobraćajni institut CIP Beograd), kao i tehničke specifikacije po pravilima pripreme međunarodnih tendera. U saradnji sa konsultantima EU, projekat je realizovan po međunarodnim pravilima i propisima “ PRAG” i “FIDIC” i „Uslovima ugovaranja za građevinske radove“.
Tokom izvođenja radova Željeznička infrastruktura je obezbijedila nesmetane uslove za rad: izvođaču za izvođenje radova i željezničkim operaterima nesmetano odvijanje željezničkog saobraćaja, putničkog i teretnog po važećem redu vožnje.
Benefiti projekta: Donacijom EU od pet miliona eura ostvarene su uštede u državnom budžetu, a pritom smo dobili sigurniju i bezbjedniju vožnju i kraće putovanje na relaciji Trebaljevo-Kolašin. Benefiti su i manji troškovi tekućeg održavanja na teret ŽICG, a pored toga imamo i bolje uslove prijema i otpreme putnika u stanici Kolašin, jer je kroz ovu donaciju uređena stanica Kolašin. Turistički grad na sjeveru Crne Gore je dobio i modernu čekaonicu, pristup stanici, parking prostor i dva prelaza od gumenih panela preko kolosjeka za putnike za bezbjedan prilaz peronu.
Od ukupno odobrenih pet miliona eura, iznos od 200.000 eura EU je odobrila za radove uređenja platoa i prelaza preko kolosjeka u stanici Kolašin, kao i nabavku dijela materijala za tekuće održavanje: pragova, tucanika, rezervnih djelova za skretnice, kolosječnog pribora itd.
Kroz realizaciju kapitalnih projekata kakav je ovaj, stvaraju se uslovi za bezbjedan i redovan željeznički saobraćaj, skraćuje se vrijeme putovanja i bitan je segment za nastavak planskog uređenja pruge Vrbnica-Bar.
Nikola DRAGAŠ