Društvo

Umjesto spomen obilježja barskim logorašima, kamen temeljac zarastao u travu

Na mjestu gdje je u Drugom svjetskom ratu bio zloglasni Barski koncentracioni logor, najveći u Crnoj Gori, 27. oktobra 2013. godine položen je kamen temeljac za izgradnju spomen-kompleksa. No, i pored silnih obećanja opštinskih vlasti, godinu i po kasnije na livadi stoji samo taj kamen, zarastao u travu. U 14 mjeseci kroz logor je prošlo 10 hiljada logoraša, od čega oko 1.500 žena, staraca i djece. Od gladi, mučenja ili bolesti umrla su 34 internirca, a fašisti su iz logora 25. juna 1943. izveli i strijeljali njih 180. Rasformirali su ga Njemci oktobra 1943, pri čemu je nekoliko stotina logoraša transportovano u Njemačku i Albaniju
Umjesto spomen obilježja barskim logorašima, kamen temeljac zarastao u travu
Portal AnalitikaIzvor

"A na vrh planine, zastava se vije, crvena od krvi proleteraaaa", orilo se prvi put nakon nekoliko decenija na maloj livadi između tada nedovršene zgrade "Zetagradnje", nekadašnjeg Pionirskog parka i bivšeg Hotela "Agava", u Baru, 27. oktobra 2013. godine.

Na mjestu gdje je u Drugom svjetskom ratu bio zloglasni Barski koncentracioni logor, tada je položen kamen temeljac za izgradnju spomen-kompleksa u čast logoraša iz najvećeg objekta te vrste u Crnoj Gori. No, i pored silnih obećanja opštinskih vlasti, godinu i po kasnije na livadi stoji samo taj isti kamen, dobrano zarastao u travu. Ništa zasad od ambicioznog kompleksa.

kamenproslavaokU ime Saveza boraca i antifašista Bara, na skupu je tog oktobra, pred dvije stotine ljudi, mahom boraca iz Drugog svjetskog rata i njihovih potomaka, predstavnika opštinskih ustanova, Vojske i Mornarice Crne Gore, boračkih organizacija, ambasadorima, izviđačima, zainteresovanim građanima i preživjelim logorašima, govorila Branka Nikezić, u to vrijeme predsjednica Skupštine opštine Bar.

"Istorijat barskog logora obavezuje na znamen dostojan postojanja. Bilo je vremena u ovih 70 godina da se mučenicima odužimo, a bilo je i volje i pokušaja i dobrih namjera, o čemu svjedoče ovi borovi zasađeni prije 50 godina i ostaci pješačkih staza. Danas odgovorno, odlučno i ozbiljno prilazimo našoj obavezi podizanja spomen obilježja", istakla je tada Nikezić, i dodala da je predviđeno parterno uređenje spomen-obilježja, sa centralnim amfiteatrom i fontanom, uz autentično kameno korito iz logora i uređenim javnim površinama.

kamenokKamen temeljac budućem obilježju svečano su tada položili već bivši predsjednik Opštine Bar Žarko Pavićević i Nikezić, nakon čega su borci i preživjeli logoraši polagali cvijeće i poklonili se sjenima umrlih i ubijenih, nerijetko sa suzama u očima. Katastrofalna situacija u opštinskom budžetu uslovljena besparicom učinila je da se od kamena nije mrdnulo.     

Barski koncentracioni logor, najveće mučilište u Crnoj Gori u Drugom svjetskom ratu, bio je smješten na prostoru od preko 60.000 kvadradnih metara, a sastojao se od 28 baraka opasanih bodljikavom žicom sa reflektorima i mitraljezima na osmatračnicama. Logor su osnovale italijanske okupacione vlasti septembra 1942. godine, a za narednih 14 mjeseci kroz njega je prošlo 10.000 logoraša, od čega oko 1.500 žena, staraca i djece. Od gladi, mučenja ili bolesti umrla su 34 internirca, a fašisti su iz logora 25. juna 1943. izveli i strijeljali 180 logoraša. Rasformirali su ga Njemci oktobra 1943, pri čemu je nekoliko stotina logoraša transportovano u Njemačku i Albaniju.

kamenkoritook

Kod starijih žitelja Bara i danas su živa potresna sjećanja logoraša o gladi među djecom, koja su dobijeno parče hleba prvo stavljala pod vodu da omekša, jer su im desni bile krvave od iscrpljenosti i gladi, i majkama koje su noću sanjale kako jedu, jer tokom dana nisu ništa pojele pošto su djeci davale svoje i onako male obroke.

Još od kraja rata, postojala je u Baru ideja o nastanku spomen-kompleksa posvećen barskom koncentracionom logoru. Pokušaj da se izgled pustare gdje su bile barake promijeni, uslijedio je pred Dan republike 28. novembra 1959. godine. Tada su, u okviru proslave 40 godina SKOJ-a i KPJ, pioniri zasadili prva stabla u novom, kako su ga tada zvali, Pionirskom parku. Bio je veličine tri hektara, i završen je do kraja 1960. godine.

kamentablaokOsamdesetih godina XX vijeka donijeta je odluka da se na tom mjestu oformi kompleks površine 17.000 kvadratnih metara, podijeljen na tematske cjeline. U centralnom platou planirana su tri platoa oivičena cvijećem, a u jednom je trebala gorjeti tzv. vječna vatra. Elementi duž pješačkih staza su predstavljali stilizovana jedra sa ispisanim tekstom o Barskom logoru. Zbog nedostatka sredstava, ova ideja nikada nije sprovedena u djelo, a načinjene su samo pješačke staze čiji se ostaci i danas mogu vidjeti.

Punih 50 godina, u iščekivanju grandioznog spomenika i nabavke sredstava za bilo kakvo obilježje, na nemilo mjesto, podsjećalo je samo kameno korito u kome su se kupali zatvorenici, i plehana tabla sa izlizanim natpisom. Tako je i danas.

Samo što nasred livade sad još stoji i kamen-temeljac, oivičen drvenim daskama za šalovanje, isto kao i 27. oktobra 2013. godine.

Željko MILOVIĆ

Portal Analitika