- Kako god se legitimisalo, pozorište se nikada ne odriče pretenzije na istinitost i svjedočenje o svijetu. U različitim teatarskim, umjetničkim, istorijskim i ideološkim kontekstima ta pretenzija, međutim, poprima različite oblike. Na koji način savremene pozorišne prakse ostvaruju tu svoju pretenziju i u kojoj mjeri su savremeni koncepti pozorišne istinitosti određeni drugim savremenim diskursima koji postavljaju granice našim saznanjima i definišu naše kapacitete za svjedočenje o istini – to je tema kojom će se baviti učesnici debate „Pozorišno svjedočenje: koncepti istinitosti u savremenim pozorišnim praksama“ – riječi Nelević umjesto uvoda u današnju debatu.
Predstava „Everyman Đilas“ nastala po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić, biće večeras izvedena na Velikoj sceni nacionalnog teatra od 20 časova, kao posljednja u takmičarskoj Selekciji ovogodišnjeg Bijenala.Producent predstave je Janko Ljumović, dramaturškinja Borka Pavićević, scenograf Hans Georg Šafer, kostimograf Leo Kulaš, kompozitor Žarko Mirković, a lektor Dubravka Drakić. Dizajn zvuka i audio montažu uradili su Jovo Kljajić i Đorđe Petrović, asistenti režije su Mirjana Medojević i Mirko Radonjić, dok uloge tumače: Tihomir Stanić, Ana Vučković, Jelena Nenezić – Rakočević, Gorana Marković, Karmen Bardak, Gordana Mićunović, Ljubica Barać – Vujović, Simo Trebješanin, Dejan Ivanić, Dušan Kovačević, Nikola Perišić, Petar Novaković, Zoran Vujović, Miloš Pejović, Aleksandar Radulović, Slobodan Marunović, Mišo Obradović, Dragica Tomas, Milorad Radović, Goran Slavić i Nada Vukčević.
- Postavka drame „Everyman Đilas“ po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić (CNP) takođe je uznemirila crnogorsku pozorišnu javnost samim izborom istorijske građe koja je još topla i još živa kroz lična i kolektivna sjećanja i koju, dakle, prepoznajemo kao svoje nesmireno, kontroverzno političko nasljeđe koje se bitno tiče naših aktualnih političkih i etičkih samoidentifikacija. Svjedočeći pozorišno, rafiniranim, slojevitim, zavodljivim i usredsređenim pozorišnim jezikom o etičkom i ideološkom sunovratu jugoslovenske ljevice u drugoj polovini prošlog vijeka i o beznadežnom otporu Milovana Đilasa, predstava „Everyman Đilas“ otvara konačno širi etički i ideološki plan gdje nas uvijek očekuju stara - nova pitanja kraja istorije i smrti etičke i političke nade - navela je Nelević o izboru ove drame u okviru Selekcije.