Španski Vrhovni sud je danas osudio bivšeg ministra saobraćaja Hosea Luisa Abalosa na 24 godine zatvora zbog korupcije, što predstavlja prvu presudu u nizu skandala koji pogađaju vladajuću Socijalističku partiju, javlja Reuters.
Abalos je proglašen krivim za krivična djela kriminalno udruživanje, primanje mita, pronevjeru i trgovinu uticajem, u vezi sa namještanjem javnih ugovora za medicinske zalihe poput maski tokom pandemije COVID-19, dok je bio na funkciji.
Njegov pomoćnik, Koldo Garsija, osuđen je na 19 godina zatvora.
Biznismen Viktor de Aldama dobio je kaznu od četiri i po godine zatvora, ali je sud obustavio izvršenje kazne zbog njegove saradnje u razotkrivanju šeme, pod uslovom da ne ponovi krivično djelo, da dostavlja polugodišnje izvještaje o svojim aktivnostima i odradi jednu godinu društveno korisnog rada.
Suđenje se odnosi na jedan od niza korupcionaških slučajeva koji uključuju krug blizak premijeru Pedru Sančezu, jednom od rijetkih preostalih ljevičarskih lidera u Evropi, koji je došao na vlast prije osam godina smijenivši korumpiranu desnocentrističku vladu uz obećanje da će očistiti politiku.










