Prava stvar

#doMEnPriča: Zašto je važno uvijek imati plan B, odnosno onlajn prodavnicu?

Korona virus ubrzao prelazak na digitalni svijet.

Prema istraživanju koje je sprovela UN-ova Agencija za trgovinu i razvoj (UNCTAD), pandemija korona virusa je zauvijek promijenila ponašanje potrošača u onlajn kupovini. Sprovedeno istraživanje obuhvatilo je Brazil, Kinu, Njemačku, Italiju, Rusiju, Južnu Afriku, Južnu Koreju, Švajcarsku iTursku, a rezultat istraživanja je bio sledeći - broj onlajn kupovina se povećao za 6 - 10% u većini kategorija proizvoda.

#doMEnPriča: Zašto je važno uvijek imati plan B, odnosno onlajn prodavnicu? Foto: Domen.me
Domen.me
Domen.meAutor
Portal AnalitikaIzvor

Proteklih godinu dana svjedočili smo razarajućem uticaju pandemije korona virusa, kako na zdravstveni sistem, tako i na ekonomiju, obrazovanje i društveni život u cjelini. Promjene su nastupile u svim segmentima naših života, a postavile su isto pitanje -šta se može očekivati u bliskoj, a šta u dalekoj budućnosti

S obzirom na to da ljudi više borave u svojim domovima, potrošači su se okrenuli onlajn platformama i elektronskoj trgovini. Kompanije koje su imale svoje sajtove, onlajn prodavnice ili makar samo profile na društvenim mrežama putem kojih primaju porudžbine, na znatno izmijenjen način nastavile su svoje poslovanje. To nameće pitanje: Da li se ponašanje potrošača nepovratno promijenilo ili će se ipak stvari vratiti na “staro”?

Pandemija kao motor digitalizacije preduzeća

Na osnovu okolnosti koje su nas zadesile možemo reći da je korona virus ubrzao prelazak na digitalni svijet. 

Prema istraživanju koje je sprovela UN-ova Agencija za trgovinu i razvoj (UNCTAD), pandemija korona virusa je zauvijek promijenila ponašanje potrošača u onlajn kupovini. Sprovedeno istraživanje obuhvatilo je Brazil, Kinu, Njemačku, Italiju, Rusiju, Južnu Afriku, Južnu Koreju, Švajcarsku iTursku, a rezultat istraživanja je bio sledeći - broj onlajn kupovina se povećao za 6 - 10% u većini kategorija proizvoda. 

Ranije se onlajn trgovnina u Crnoj Gori uglavnom svodila na kupovinu preko sajtova poput AliExpress-a i Amazona, a kada bismo govorili o lokalnom nivou, to je većina ograničavala samo na dostavu hrane iz ugostiteljskih objekata i to plaćajući gotovinom. Ipak, danas je situacija značajno drugačija - potrošači su počelida putem Interneta naručuju i životne namirnice, obuću, odjeću, poklone za rođendane… Drugim riječima, onlajn trgovina je prestala da bude asocijacija za naručivanje proizvoda iz inostranstva, jer sada i brojne lokalne prodavnice iz našeg komšiluka prodaju i u virtuelnom svijetu uz pomoć sajtova, posredničkih platformi ili društvenih mreža. 

Da sve ovo ne govorimo bez utemeljenja, svjedoči i globalni rast od 23.65% sajtova koji imaju e-commerce tehnologijua nalaze se na .ME domenu, zabilježen u periodu od 16. marta 2020. godine do 15. marta 2021. godine, u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Za očekivati je da će se ovaj trend nastaviti.

Benefiti otvaranja online prodavnice 

Otvaranje online prodavnice možeš posmatrati kao da imaš svoj tržni centar - ne zavisiš od zakupodavca već svojim poslovnim prostorom upravljaš kako god ti hoćeš. 

Onlajn prodavnica ti može pomoći da lakše upravljaš svojim biznisom, da u svakom trenutnu, sa jednim klikom, znaš kolike su ti zalihe, obim prodaje i razni drugi parametri na osnovu kojih možeš donositi poslovne odluke.

Tri stavke koje će svakako unaprijediti svaki biznis pri otvaranju online prodavnice su i: veća transparentnost prema kupcima (jer kupcima pokazuješ šta je sve u tvom asortimanu zajedno sa cijenama) bolji pregled ponude i dobri uslovi za kupovinu koji će u uslovima pandemije na prvo mjesto staviti zdravlje. 

Takođe, jedan od dodatnih benefita koje ćeš imati otvaranjem online prodavnice je i globalni pristup - 24h dnevno, 7 dana u nedelji. Osim toga, kroz veću fleksibilnost doći ćeš do poboljšane usluge za klijente, brža isporuka proizvoda će privući nove i zadržati stare klijente, tvoja profesionalnost će svakako biti na većem nivou i, možda jedan od najbitnijih benefita, jeste mogućnost upravljanja preduzećem sa bilo kog mjesta na svijetu.

Nažalost, pandemija će ostaviti posledice kako na svjetsku, tako i na domaću ekonomiju, ali svakako svi imamo priliku da razvijemo sopstveni brend i pokažemo kako se snalazimo u kriznim situacijama. Ne zaboravi, najbolje i najkreativnije kampanje upravo su dolazile u izazovnim vremenima, a najgore što možemo da uradimo jeste da ne uradimo ništa da se prilagodimo novim uslovima tržišta.

Kako otvoriti online prodavnicu?

Uprkos brojnim istraživanjima i tekstovima na temu zašto naš biznis mora imati veb prezentaciju, svjedoci smo toga da danas mnogi lokalni biznisi i dalje nemaju svoj veb sajt, kao ni onlajn prodavnicu. Ako ne znaš odakle da počneš, u nastavku ćeš pronaći nekoliko savjeta koji mogu biti od pomoći!

Priznaćemo da otvaranje prodavnice može često djelovati skupo za mali biznis, ali tu kao pomoć ne smijemo zaboraviti brojne alate uz pomoć kojih i oni koji nisu programeri jednostavno mogu napraviti svoj sajt i onlajn prodavnicu. 

Nekada je dovoljno započeti istraživanje na temu kako kupiti domen, hosting, ili koje vrste veb buildera postoje da bi te beskonačni svijet interneta motivisao da onlajn prodavnicu napraviš samostalno.

Za Crnu Goru je značajno pomenuti i Trguj.me platformu koja ti od ove godine pruža mogućnost da besplatno napraviš prodavnicu bez obzira na to koju kategoriju proizvoda imaš u asortimanu. 

Budućnost je neizvjesna i ne znamo šta nas čeka iza ugla, ali je važno da se ne oslanjamo na trenutnu stabilnost, kako se ne bi našli zatečeni. Ukoliko se i nađemo, možda najvažnija lekcija u biznisu jeste da se brzo prilagodimo novonastaloj situaciji!

Ovaj članak dio je društveno odgovornog poslovanja kompanije doMEn koja godinama ulaže napore da Internet i nove tehnologije približi crnogorskom društvu, a posebno mladima. Tokom 2019. godine, kompanija je pokrenula i portal www.stemedukacija.me, na kojem se možeš informisati o svim besplatnim prilikama namijenjene mladima koje kompanija stvara u Crnoj Gori.

Portal Analitika