Politika

Politički analitičar za Portal Analitika ocjenjuje da je prvih mjesec dana Vlade obilježila smušenost, amaterizam, ostrašćenost i revanšizam

VUKADINOVIĆ: DF čeka odluku Apelacionog suda, pa idu na rušenje Krivokapićeve vlade

Juče se navršilo mjesec dana od kako je formirana Vlada premijera Zdravka Krivokapića. Puno toga su njeni konstituenti obećavali uoči izbora, a u prvih mjesec dana smo svjedočili brojnim politikantskim odlukama koje su sve više i više uzburkavale javnost.

Srđan Vukadinović Foto: Arhiva/PA
Srđan Vukadinović
Luka Đurić
Luka ĐurićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Spajala su se četiri ministarstva, država je u tajnosti zadužena dodatnih 750 miliona eura, ugašena je nacionalna avio-kompanija, donešena je odluka da se opozovu ambasadori...

O svemu tome i prvom mjesecu nove Vlade, razgovarali smo sa političkim analitičarom, Srđanom Vukadinovićem.

ANALITIKA: Kako ukratko vidite prvih mjesec dana rada nove Vlade?

VUKADINOVIĆ: Može se reći da je prvi mjesec rada Vlade obilježila potpuna smušenost, potpuni amaterizam, jedna nesigurnost, ostrašćenost, revanšizam i sve je to dovelo do jedne podjele crnogorskog društva u tih mjesec dana, koja je mnogo veća nego što je bila od 2006. godine, pa do avgusta 2019. Ta ranija podjela crnogorskog društva jeste bila prisutna, ali ona je bila u duhu nekog puzajućeg nacionalizma a ova, nova, je u duhu ostvarenog klerofašizma. Nova Vlada je probudila neke aveti prošlosti kojih se Crna Gora bila oslobodila.

Pokušavaju da Crnu Goru od antifašističke pretvore u klerikalno-neprijateljsko-agresivnu jer pomirenje o kojem oni govore zapravo je pomirenje po modelu četničkog društva, a ne po modelu antifašističkog kakva je Crna Gora. Pomirenje nove Vlade je zapravo floskula koja ne postoji - ideološka iracionalnost. Očito je da su ovi ministri nove Vlade neki ministri nekog drugog svijeta. To nijesu ministri i premijer jednog racionalnog svijeta koje teži ekonomskom razvoju i razvoju društva nego su to nekakvi ministri koji mnogo više vjeruju čudesima i nebesima nego što vjeruju dostignućima nauke, struke i svega onoga što čini savremeno i civilizacijsko društvo.

ANALITIKA: Što su najveći problemi s kojima se u ovih mjesec dana susrela Vlada i da li su po Vama uspjeli da ih prevaziđu?

VUKADINOVIĆ: Dovoljno je da pogledamo samo četiri, pet stvari koje je ova Vlada uradila. U ovih mjesec dana su uspjeli da ostvare zaduženje od 750 miliona eura; smanje broj ministarstava sa 18 na 12, pri čemu nikakva odluka sa zakonskom snagom u tome nije donijeta; najave gašenje Montenegro Erlajnsa - kao i srljanje u Izmjene i dopune zakona o slobodi vjeroispovijesti, opoziv sedam ambasadora...

Sve su to problematične odluke, a evo i zbog čega.

Smanjenjem broja ministarstava po automatizmu smanjujete broj radnika i to je njihova prava namjera bila. Ne radi se tu o efikasnoj upravi, već da se veliki broj ljudi, pominje se brojka od 420, ostavi bez posla, a bez posla će ostati svi oni koji nijesu dio njihovog svjetonazora.

Dalje, odluka o nacionalnoj avio-kompaniji je donijeta u tri dana, pa i dan-danas nije sigurno da li je ugašena ili nije. Tu se vidi ta izgubljenost i amaterizam. Prilikom donošenja Izmjena i dopuna zakona o slobodi vjeroispovijesti nijesu ispoštovana ni osnovna pravna načela koja podrazumijevaju kvorum i određene procedure donošenja, već su to učinili njihovi pravnici i ministar pravde, tumačeći Zakon po sopstvenom nahođenju. Premijer i njegovi ministri koji su isključivo izdanci čudesa i nebesa su imali jednostavnu misiju da donesu zakon uprkos svemu i to su i učinili. Naravno, uz pomoć jednog novosrpskog pokreta Ura jer ne treba toliko kriviti ni DF ni ostale poslanike koji glasaju, nego glavni krivac za donošenje takvog zakona i za sve posljedice koje mogu da nastupe su upravo - ona četiri poslanika Ure. Tamo glavna krivica ide, a ne na ove za koje je sasvim jasno da će to uraditi.

ANALITIKA: Od starta se pričalo da je borba protiv korupcije među prvim na spisku nove Vlade. Kako vam se čine rezultati na tom polju?

VUKADINOVIĆ: Vidjeli smo da oni stalno pričaju o toj borbi, a sami upadaju u duboke probleme. Čekamo odgovor na prozivke lidera PzP-a da objave kolika je njihova provizija za kredit od 750 miliona eura i za još neke druge radnje da se vidi gdje su se i koliko ugradili.

Takođe, potpredsjednik Vlade, Abazović je već u ozbiljnom krivično-pravnom problemu jer prikriva korupciju. Ako mu je nudio neko 21 milion eura, a on ne otkriva ko, onda on prikriva korupciju, saučesnik je toga i to je ozbiljan krivični problem koji mora da objelodani i Specijalno tužilaštvo to mora uzeti u obzir.

Takođe, još uvijek čekamo onaj navodni transkript razgovora Mila Đukanovića i Radovana Karadžića o navodnom učešću Đukanovića u događajima oko Srebrenice. To i te kako Crna Gora očekuje, jer će se poslije toga moći zauzeti o Srebrenici mnogi značajni stavovi koji su bitni ovoj zemlji.

Crnoj Gori je bitan i taj odnos prema Srebrenici i prema Mostaru i prema Vukovaru i prema svemu onome što je neko za račun Crne Gore činio. Mora se raščistiti jesu li to činili Crnogorci ili Srbi iz Crne Gore. Ali, od toga sigurno nema ništa, tako da jednostavno i potpredsjednik Vlade je u ozbiljnim problemima. Biće sigurno u ozbiljnim problemima, budući da za sada postoji stabilnost i sudstva i tužilaštva, ne mogu se mijenjati bez potrebne dvije trećine, osim ako oni ne izmisle nekakvu pravnu gimnastiku kao što su izmislili onu noć kada su usvajane Izmjene zakona o slobodi vjeroispovijesti.

ANALITIKA: Nova Vlada koji god potez da povuče, on naiđe na osudu, kako opozicionih, tako i koalicionih struktura. Što nam to govori?

VUKADINOVIĆ: Premijer Krivokapić se nalazi u svojevrsnom, trodjelnom rascjepu gdje pokušava da vegetira od jednog, drugog, pa do trećeg. Pokušava da vegetira od dvije strane ambasade, pa do Srpske pravoslavne crkve i naravno medijskih tajkuna iz Vijesti koji diriguju neke svoje interese.

Pritom, najmanje on ima prostora da sprovodi svoju politiku i svoje zahtjeve.

Najkraće rečeno, oni su negdje u tim gabaritima i svijesti i pameti da jednostavno danas Vlada Crne Gore djeluje kao - NVO u pokušaju. Vlada nastoji da uradi nešto ali upada iz greške u grešku, a premijer je kao predsjednik te nevladine organizacije. Naravno, ako se ima u vidu geneza dolaska pojedinih ljudi i premijera, i nekih ministara upravo iz nekakve NVO koja čuva nešto, a ni sama ne zna što čuva, i na što se to odnosi, onda sasvim je jasna ovakva ocjena kao i da NVO i njene odluke ne obavezuju nikoga, ni da se od njih ništa dobro ne može očekivati. Od njih samo dobro mogu očekivati oni koji su ih instalirali.

Imamo jednu Vladu koja je ušla debelo u zonu krivične odgovornosti, koja je ušla debelo u zonu nepotizma… Vidimo ta postavljenja - kakva su da su - to su sve najbliži srodnici pojedinih poslanika ili već koga ko je blizak političkim grupacijama i vidimo jednu potpunu smušenost, izgubljenost u prostoru i vremenu.

Sa ovim, Crna Gora sve više srlja u podjelu koja ide na te kleronacionalističke šavove, srlja u jednu smušenost, u izgubljenost ostrašćenost i u jedan revanšizam. Ništa drugo nema i ne možemo prepoznati kada je u pitanju ova Vlada.

ANALITIKA: Više puta je nova Vlada ponovila da je prva demokratska. Jesu li svojim djelovanjem do sada opravdali tu samoproklamovanu titulu?

VUKADINOVIĆ: Prva demokratska Vlada je prva višestranačka Vlada u Crnoj Gori, poslije sistema totalitarnog režima kada je formirana Vlada koju su sačinjavali predstavnici više političkih grupacija. Prva demokratska Vlada je ona Vlada koja je izabrana na prvim neposrednim izborima. Znači, prvi izbori su bili prije jedno dvije i po decenije! I nikada u toj Vladi nije bila samo Demokratska partija socijalista, u svim ovim Vladama koje analiziramo bile su još neke političke grupacije koje su ponekad imale veoma značajnu ulogu.

Sjetimo se samo SDP-a kako je značajnu ulogu imao u kreiranju nekih državnih politika, sjetimo se manjinskih partija kakve su imale ulogu u kreiranju politika u prethodne četiri godine.

Ova sadašnja Vlada je kleronacionalistička, Vlada jedne religijske zajednice; amaterska, a ne ekspertska, jer očito ne razumiju što su eksperti, i kakve licence moraju imati. Ako podjele danas u američkom društvu idu do nivoa rasizma, ove idu do nivoa - klerofašizma. To je ono što će obilježiti ovu Vladu.

ANALITIKA: Kako na čitavu sliku utiče konfuzna komunikacija Vlade s javnošću. Primjera radi, imali smo kontradiktorne nastupe premijera u kojima je prvo hvalio predsjednika prilikom primoredaje vlasti, a zatim kritiku kada je odbio da potpiše skupštinske odluke od 29. decembra. Kako te kontradiktorne izjave djeluju u očima javnosti?

VUKADINOVIĆ: Očito Krivokapić ne razumije stvari. Đukanović je dozvolio mirnu tranziciju vlasti kada je priznao rezultate izbora. To je tranzicija vlasti. Nije mirna tranzicija vlasti da vi protivzakonito potpisujete neke zakone jer bi onda Đukanović ušao u problem ustavne odgovornosti da je dozvolio Zakone koji su usvojeni sa 40 poslanika i da je dozvolio verifikovanje poslanika bez mišljenja DRI.

Đukanović kao predsjednik je sada njihov korektivni faktor.

Jako bitan i oni to moraju shvatiti. Đukanović ih spašava od brzopletosti, ostrašćenosti, pravih problema koje mogu da naprave jer da je Đukanović potpisao Izmjene i dopune zakona koji su usvojeni sa 40 glasova, a ne sa 41, onda je to ozbiljan problem. Prema tome, Đukanović ih uči kako da se ponašaju u duhu pravnih procedura koje postoje u Crnoj Gori, a ne u duhu pravnih procedura kako misle da ih tumače i kako to radi ministar pravde, a dojučerašnji advokat Mitropolije crnogorsko-primorske SPC.

Jako bitna stvar, nemojte da se zanosimo time da se i po drugi put ne mogu vratiti zakoni. Ako misle da je to nemoguće, neka onda budu toliko hrabri, neka stegnu petlju i neka ponovo usvoje sve te zakone sa 40 poslanika bez verifikovanog 41. mandata, pa da vidimo što će biti i što će reći Ustavni sud, tužilaštvo i ostali organi u ovoj zemlji. Zakoni mogu biti opet vraćeni ako su usvojeni protivustavno i protivzakonito.

ANALITIKA: Kako ocjenjujete to što je tzv. "prva demokratska Vlada" blokirala brojne građane na Tviteru, platformi koju svakodnevno koriste za komunikaciju s medijima i stanovništvom?

VUKADINOVIĆ: To je taj glas nerazumijevanja i netolerancije. Oni su kao pokvareni megafon - samo spremni da čuju sebe. To je to pomirenje koje oni hoće. Hoće da se pomire po pravilima četničke ideologije i nikako drugačije. U tom pomirenju, građani Crne Gore uvijek moraju da shvate, da će Albanci uvijek za njih biti Šiptari, da će Muslimani ili Bošnjaci uvijek za njih biti Turci ili Balije, da će Hrvati uvijek za njih biti ustaše, a da će Crnogorci za njih biti "crnogorske ustaše" ili "dukljani" ili "montenegrini". To je taj vokabular, ta struktura svijesti koja se njeguje od početnih momenata socijalizacije tih ljudi i naravno da u takvim strukturama vi ne možete imati razumijevanja za toleranciju za sve ono što želi neko da čuje.

Evo, vidjeli smo najbolje na primjeru ministra pravde koji je na skupštinskom odboru branio Zakon čiji je on glavni promoter. Pokazao je da nema toliko kapaciteta da može da izdrži kritiku poslanika koji su došli da mu postave pitanja - on ne želi da odgovara i napušta zasijedanje. To je klasičan primjer nepoštovanja skupštinskih tijela, klasičan primjer nerazumijevanja toga što se radi i klasičan primjer nemogućnosti da svojim kapacitetima dokaže da je on tim Izmjenama i dopunama zakona u pravu. Tako, da će taj govor mržnje biti sve veći i veći, bujaće sve više i više, upravo zbog ovog što sam rekao je Crna Gora danas podijeljeno društvo do nivoa klerofašizma.

ANALITIKA: Kakva su vaša predviđanja za dalji rad Vlade, hoće li ona potrajati duže od onih 200 dana ili kako smo kasnije čuli godinu?

VUKADINOVIĆ: Neće njima Demokratski front dozvoliti da toliko traju. Neka se oni ne boje Demokratske partije socijalista. DF im je najveći neprijatelj, jer DF ne može da ostvari svoje namjere koje je imao i za koje je dao obećanja. Oni su svjesni da su izigrani, da su oni izvukli na mišiće sve to i Krivokapić da je sam išao on ne bi uzeo ništa. Prema tome, oni treba da se boje od tog prvog koalicionog partnera kome ne odgovara ni jedan od ovih poteza.

Demokratski front samo čeka da vidi što će biti sa presudom za državni udar, da li će je Apelacioni sud potvrditi ili poništiti odluku i onda će oni veoma brzo krenuti u razrješenje te situacije - a to je smjena Vlade i novi izbori u zakonskom roku od tri mjeseca. Tako da, u svakom slučaju, ova Vlada ne može trajati godinu, nema šanse, jer imaju već dosta autogolova.

Litije će se vratiti kao bumerang upravo onima koji na njima jašu.

Za ono što su litije obećale onima kod kojih su popovi išli po kućama uveče i urgirali da glasaju, očito tražeći rješenja za zaposlenja za članove porodice i ostalo, tome se neće moći odgovoriti. A, pošto su litije dovele do toga da fizički nestanu dva najveća autoriteta u toj crkvi, Amfilohije Radović i Irinej Gavrilović, onda nema više takvog autoriteta koji to može uvezati i teško da se više može ostvariti preko tih religijskih krugova nešto slično kao što se ostvarilo 30. avgusta prošle godine.

Portal Analitika