Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Vlahović: Vlada ne može opstati, zato joj je jedina šansa dramatično pogoršanje bezbjednosne situacije

Bivši šef crnogorske diplomatije za Portal Analitika o aktuelnoj političkoj situaciji u zemlji

Vlahović: Vlada ne može opstati, zato joj je jedina šansa dramatično pogoršanje bezbjednosne situacije

Sedmice i mjeseci pred nama pokazaće da li rušilačka politika može da opstane i nastavi svoj zadatak na uništenju Crne Gore. Uvjeren sam da ćemo to spriječiti, poručio je Miodrag Vlahović

Vlahović: Vlada ne može opstati, zato joj je jedina šansa dramatično pogoršanje bezbjednosne situacije Foto: Pobjeda
Rosanda Mučalica
Rosanda MučalicaAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Crna Gora u velikoj je regresiji i nazadovanju na svim poljima. Vladine politike su nekompetentne i, odavno je to očigledno, sa motivacijama i ciljevima koji su direktno usmjereni protiv crnogorskih nacionalnih i državnih interesa“, poručio je u razgovoru za Portal Analitika Miodrag Vlahović, prvi šef diplomatije u nezavisnoj Crnoj Gori i bivši crnogorski ambasador u Vašingtonu i Vatikanu.

Opredjeljenje građana Crne Gore koji ne pristaju da naša zemlja bude pogažena - jasno je i nepromjenljivo. U našu odlučnost niko ne treba da sumnja.

Budući da je godina od parlamentarnih izbora, naš sagovornik je, poredeći političku, ekonomsku, zdravstvenu situaciju u Crnoj Gori avgusta 2020. i avgusta 2021, ocijenio da je za nama duga i mučna godina i da aktuelna vlast razara našu zemlju na svim poljima direktno udarajući na građanski koncept našeg društva. 

„Klerikalizacija i velikosprski nacionalizam su dvije osnovne karakteristike te vlasti“, naglasio je Vlahović.

ANALITIKA: Mjesecima unazad svjedočimo najprizemnijem populizmu političkih struktura nove crnogorske vlasti. Sve to, zapravo, neodoljivo podsjeća na retoriku Vučića i politiku koju on vodi u Srbiji. Kako je Crna Gora došla uopšte u ovu situaciju? 

Vlahović: Za objašnjenje bi mi bilo potrebno puno prostora. Ukratko: obnova naše nezavisnosti, što je istorijski uspjeh naše generacije, nije bila praćena strateški opredijeljenim i cjelovitim politikama - od koncepta ekonomskog razvoja, pa sve do kulturnih problema u najširem značenju te riječi - koje uključuje i vraćanje u normalu i regulisanje crkvenog pitanja i položaja crnogorske pravoslavne zajednice i njene crkve - kao i pitanja u školstvu i obrazovanju. 

Posebni je problem bila i kadrovska politika. Previše je bilo situacija u kojima se (prividna) bespogovorna poslušnost izjednačavala sa lojalnošću Crnoj Gori. 

Sada plaćamo cijenu svih tih propusta i grešaka, koje, naravno, uključuju i korupciju.

Oni koji zatvaraju Balkan u sukobe i konfrontacije, koje smo jedva preživjeli uz neviđene tragedije i žrtve, zločine i genocid, ne mogu imati ni trunku povjerenja da stvaraju nekakav “Otvoreni Balkan

ANALITIKA: Kako će se dalje odvijati situacija na crnogorskoj političkoj sceni? 

Vlahović: Ova Vlada ne može opstati. Njena jedina šansa je dramatično i teško pogoršanje bezbjednosne situacije. Bez toga, porazna situacija u svim segmentima Vladinih politika (tj. onoga što oni tako zovu) neizbježno vodi ka njihovom slomu. 

ANALITIKA: Hoće li ova garnitura na vlasti, uprkos turbulencijama unutar parlamentarne većime, uspjeti da dovrši sve zadatke i „misije“ koje ima? 

Vlahović: Završili bi oni, ako im to građani Crne Gore budu dozvolili. Krajnji cilj je Crna Gora koja će, u prvoj fazi, biti satelit Srbije, sa formalnom i ispražnjenom nezavisnošću. kao zemlja koja ekonomski, kulturno i politički zavisi od Srbije i koja nema svoju autonomnu i suverenu politiku. Kasnije - tzv. “srpski svet” bi imao projekcije ujedinjenja, uključujući dio Bosne i Hercegovine.

Sedmice i mjeseci pred nama pokazaće da li takva rušilačka politika može da opstane i da nastavi svoj zadatak na uništenju Crne Gore. Ja sam uvjeren da ćemo to spriječiti. 

ANALITIKA: Jasno je da su novi parlamentarni izbori jedino rješenje za krizu u našoj zemlji, ali očito je i da nijedna politička opcija nije spremna da „ukrsti koplja“ na glasačkim mjestima. Dok čekamo da se političke snage grupišu, Crna Gora tone u sve dublju ekonomsku, političku, društvenu, zdravstvenu krizu… Što nam preostaje?

Vlahović: Mislim da je kratkovido i, izvjesno, nedovoljno politički ozbiljno čekati da se sve sruši “samo od sebe”, kako bi se rekonstituisala vlast u nekom formatu koji je bio aktuelan do 30. avgusta prošle godine. 

Ta voda je prošla i u tu vodu se više ne može ući. Crnoj Gori je potrebna nova, osnažena i mudrija, crnogorska demokratska i građanska politika, koja će nastaviti tamo đe je bila uspješna i kredibilna - prije svega na vanjsko-političkom planu i u našoj dugoročnoj evroatlantskoj orijentaciji. 

Predlagao sam prije nekoliko mjeseci vladu u sjenci, koju bi činile sve opozicione partije, plus HGI, naravno. Ako je vrijeme za tu ideju prošlo svakako ostaje potreba zajedničkoj djelovanja svih opozicionih snaga, i iz Skupštine, i van nje. 

Nadam se da će predstavnici međunarodne zajednice u Crnoj Gori prepoznati i jasno razlučiti legitimnu i apsolutno opravdanu odbranu nacionalnih i državnih interesa

ANALITIKA: Kako gledate na to što funkcioneri iz aktuelne Vlade, koji bi trebalo da su najodgovorniji, porukama i postupcima prethodnih dana, u kontekstu ustoličenja Joanikija na Cetinju, samo podstiču nešto što bi u finalu moglo rezultirati krajnje rizičnim događajima po cjelokupno društvo? 

Vlahović: Oni su transmisija SPC i srpskih vladajućih krugova. Samim tim, njihove poruke u vezi ustoličenja g. Mićovića su izraz interesa koji nijesu crnogorski - ni u nacionalnom i vjerskom, niti u političkom, kulturnom i državnom smislu.

Rekao sam već - sukob odgovara svima iz vlasti koji su svjesni da je neuspjeh njihove politike takav da ga može “spasiti” samo neka dramatična i nekontrolisana situacija - koja bi uslovila da oni opet “zbiju redove”, pod komandom srpske crkve i srpskih političkih i obavještajno-bezbjednosnih struktura. 

Nadam se da će predstavnici međunarodne zajednice u Crnoj Gori prepoznati o čemu se radi i jasno razlučiti legitimnu i apsolutno opravdanu odbranu nacionalnih i državnih interesa, od nekakvih ANB-BIA konstrukcija o “nasilnim ekstremistima”. To je upravo tragikomično. 

ANALITIKA: Je li, i koliko, „nova parlamentarna većina“, nakon reakcija prethodnih dana i veličanstvenog skupa na Cetinju svjesna da je građanska Crna Gora digla svoj glas protiv ustoličenja mitropolita SPC u Cetinjskom manastiru, u srcu Crne Gore, i da će gandijevskim otporom pokušati da se izbori da do tog hirotonisanja ne dođe? Cijenite li da će SPC istrajati ili će ustoličenje ipak biti održano negdje drugo?

Vlahović: Ne znam da Vam odgovorim na ovo pitanje.

Opredjeljenje građana Crne Gore koji ne pristaju da naša zemlja bude pogažena - jasno je i nepromjenljivo. U našu odlučnost niko ne treba da sumnja. Što god da o tome misle u srpskoj crkvi, srpskoj vlasti i u aktuelnim vladajućim grupama i krugovima u Crnoj Gori - nadam se da im je jasno da postoji granica preko koje se ne može. 

ANALITIKA: Vi ste se, sa kolegama ambasadorima, našli među prvima na udaru nove Vlade koja se, obračunavajući se sa ambasadorima, upustila u sistematsko urušavanje crnogorske diplomatske mreže. Šta je zapravo krajnji cilj ovog „ekspertskog“ nauma? 

Vlahović: Cilj je da Crna Gora nema svoju autentičnu i kompetentnu diplomatiju, koja će braniti interese sopstvene zemlje.

Ni prije promjena stanje nije bilo dobro, o čemu sam ponešto i pisao i javno govorio. Ne bih sada o tome, biće vremena. 

Posljedice negativne selekcije su posebno vidljive u našoj diplomatiji, koja je sada na najnižim granama. Nažalost, prethodna garnitura u MVP je sve to lijepo pripremila.

Crnoj Gori je potrebna nova, osnažena i mudrija, crnogorska demokratska i građanska politika, koja će nastaviti tamo đe je bila uspješna i kredibilna

ANALITIKAImajući u vidu vaše iskustvo kao nekadašnjeg šefa crnogorske diplomatije, možete li previdjeti kako će se u ovim okolnostima dalje odvijati proces eurointegracije u kontekstu ne samo CG, već i cijelog Zapadnog Balkana?

Vlahović: Evropska ideja i perspektiva Zapadnog Balkana, u tom smislu, je u ozbiljnoj dugogodišnjoj krizi. O tome pišu i govore mnogi iskusni diplomate, političari i zvaničnici - sa svih strana. 

Paralelno s tim, imamo pravu poplavu nezvaničnih i zvaničnih pokušaja da se jasnoj evropskoj agendi nametnu neke “zamjene” i surogati, koje, tobože, promovišu regionalnu saradnju, dok paralelno traje opasna i destruktivna politika miješanja u unutrašnje stvari susjednih zemalja i ugrožavanje, recimo, cjelovitosti Bosne i Hercegovine i nezavisnosti Crne Gore.

Oni koji rukovode ovim operacijama prema BiH i Crnoj Gori i koji nemaju rješenje i istorijsku snagu i odgovornost da regulišu svoje odnose sa Kosovom - nemaju ni kredibilitet, ni legitimitet da se nameću kao regionalni lideri.

Oni koji zatvaraju Balkan u sukobe i konfrontacije, koje smo jedva preživjeli uz neviđene tragedije i žrtve, zločine i genocid, ne mogu imati ni trunku povjerenja da stvaraju nekakav “Otvoreni Balkan”.

O tome, kao i o mnogim drugim stvarima, aktuelna “crnogorska” diplomatija ćuti. Ćuti, jer ne zna. Ćuti jer su njihovo iskreno mišljenje i stvarni politički program daleko i od EU i od NATO. Preostaje im, tako, beskonačno ponavljanje praznih fraza, za koje su imali dobar trening u MVP i prethodnih godina, nažalost.



Portal Analitika