Film Dona Vinsloua

Trampove uvrede na račun žena lajtmotiv predizborne kampanje

Retorika aktuelnog predsjednika SAD Donalda Trampa, koji se ove godine bori za drugi mandat, sve češći je razlog negodovanja različitih društvenih grupa, a reakcije na njegove izjave ovoga puta najviše ispolajavaju oni koji su mu na izborima 2016. obezbijedili podršku – republikanci i žene.

Trampove uvrede na račun žena lajtmotiv predizborne kampanje Foto: Arhiva PA
PA
PAAutor
Huffington Post, Independent, PAIzvor

Dio predstavnika Republikanske partije, kojoj i Tramp pripada i u ime koje je predložen za predjsedničkog kandidata, okupljen je u „Projectu Lincoln“ – američkom komitetu za političku akciju, osnovanom 2019. godine, koji čine ugledni članovi Republiknaske partije, okupljeni oko ideje da spriječe reizbor Donalda Trampa na mjesto predsjednika SAD.

Neumjesni komentari na račun žena nijesu tekovina Trampove političke karijere, niti su debate sa protukandidatkinjom iz Demokratske stranke Hilari Klinton bile inicijalni povod za njegove konstatacije poput onih da su žene „gnjide“, „glupače“ i „jadnice“ – on se samo koristio akumuliranim stavovima koje plasira u javnost još od sedamdesetih godina prošlog vijeka. Sudski sporovi počeli su 1989. godine, prvo razvodom od nekadašnje supruge Ivane Tramp, a potom je uslijedio čitav niz afera i skandala, no one su postale posebno interesantne tek kada ih je javnost počela povezivati s tada potencijalnim predsjednikom SAD. Još tokom kampanje 2016. od dijela republikanaca mogle su se čuti izjave kojima se negodovalo zbog onoga što Tramp izjavljuje ili radi, čak i to da je sramota za cijelu partiju, ali i državu, no uprkos tome ostvario je pobjedu na izborima.

Ovogodišnjom kampanjom dominira još zapaljivija retorika republikanskog kandidata, posebno zbog situacije sa pandemijom koronavirusa, njegove reakcije i odnosa prema ovom pitanju, kao i obesmišljavanju bolesti od koje je za nekoliko mjeseci umrlo više Amerikanaca nego od bilo koje druge u istoriji za nekoliko decenija. Nezaobilazna meta napada i u ovogodišnjoj kampanji su žene, i to senatorka Kamala Haris, kao i nekoliko novinarki. 

Rasizam

Najnoviji viralni video "Tramp napada crnkinje" autora bestselera Dona Vinsloua proziva američkog predsjednika zbog njegove dugogodišnje rasističke retorike i prezira prema crnkinjama.

U spotu koji traje 88 sekundi, objavljenom u petak na YouTubeu, narator počinje priču napomenom da Tramp ima "dugu istoriju rasizma" prije nego što naglasi da predsjednik "posebno mrzi crnkinje".

Objava uključuje snimke Trampa koji verbalno napada i vrijeđa kongresmenku Maksin Voters, kao i novinarke Ebi Filip, Jamiš Alsindor i Ejpril Rajan, pokazujući da optužba "nije hiperbola", kako dodaje narator.

Inače, videozapis prikazuje dio intervjua s Marijom Bartiromo iz Fox Businessa u kojem Tramp nominovanu kandidatkinju za potpredsjednicu u ime Demokratske stranke, senatorku Kamalu Haris naziva "monstrumom" kojeg je potpredsjednik Majk Pens "uništio" u prošlosedmičnoj debati.

Predsjednikovi verbalni napadi na žene bili su na sličan način u fokusu videozapisa koji je u petak objavio The Lincoln Project, koji čini grupa nezadovoljnih republikanaca koji rade na tome da Tramp bude poražen ovog novembra.

Ovako sastavljeni videozapisi pregledani su stotinama hiljada puta na društvenim mrežama. Ali, kako su primijetili komentatori, ostaje nejasno da li viralna objava može uvjeriti kolebljive birače do izbornog dana.


Napad na senatorku

„Oklevetana, omalovažena, šikanirana, vrijeđana“, narator nastavlja niz preko audio zapisa u kojem Tramp opisuje senatorku Kamalu Haris, nazivajući je monstrumom tokom prve i za sada jedine predsjedničke debate. „Vaše kćeri slušaju i upijaju tu poruku, pred vašim očima."

Nazvan „Djevojka u ogledalu“, videozapis potom traži od gledalaca „da zamisle drugačiju budućnost“ za svoje kćeri, „budućnost s predsjednikom koji ne cijeni samo ženski glas, već bira ženu da mu bude desna ruka“, prije prikazivanja niza slika senatorke Haris (55) tokom kampanje, uključujući prošlosedmičnu raspravu potpredsjednika, kada se suočila s Majkom Pensom, koji ju je više puta prekidao.

„Snažna žena, žena koja saosjeća, žena koja se ne boji nasilnika“, dodaje narator dok se u videozapisu vidi kako senatorka govori gospodinu Pensu: „Gospodine potpredsjedniče, ja govorim“ – rečenica kojom bi se mogla definisati debata između dvoje kandidata. 

„Žena koja ne samo da vjeruje u američki sam, već je i njegovo oličenje“, govori narator o senatorki Haris. „Zamislite tu djevojku u ogledalu. Jer ta djevojka je vaša. A vaša akcija 3. novembra odrediće koga će ona vidjeti. Glasajte za promjenu. Glasajte za nju.“

Najnovija objava Lincoln Projekta plasirana je samo nekoliko dana nakon što je predsjednik doslovno prosio glasove žena iz predgrađa. Na predizbornom skupu u Pensilvaniji, Tramp se suočio s optužbama za seksualni napad, a tada je molio: „Žene iz predgrađa, molim vas recite, da li ću vam se svidjeti?“ prije nego što je nastavio tvrditi da je „spasio“ njihove kvartove, pozivajući se na Obamina akta koja je njegova administracija ukinula.

Očekuje se da bi žensko biračko tijelo moglo da odigra ključnu ulogu na novembarskim izborima, jer analitičari predviđaju da će žene izaći u većem broju u odnosu na muškarce. Na izborima 2016. glasalo je 58% ukupnog broja žena, dok je procenat muške populacije koja je glasala iznosio 53 odsto. Predsjednik je imao koristi od velike izlaznosti, ali žensko biračko tijelo ga od tada našpušta zbog borbenog i agresivnog pristupa politici.

Portal Analitika