Svijet

Oružani sukob na Bliskom istoku

SAD zaposjele iranski tanker koji je pokušao da probije američku pomorsku blokadu; Rojters: Iran uspostavio kontrolu nad Ormuskim moreuzom

SAD zaposjele iranski tanker koji je pokušao da probije američku pomorsku blokadu; Rojters: Iran uspostavio kontrolu nad Ormuskim moreuzom Foto: Truth Social
Portal AnalitikaIzvor
22:45
SAD zaposjele iranski tanker koji je pokušao da probije američku pomorsku blokadu

Američka vojska je večeras saopštila da je u Omanskom zalivu jedan komercijalni naftni tanker koji je plovio pod zastavom Irana zaposjela zbog sumnje da krši američku pomorsku blokadu.

Centralna vojna komanda SAD je objavila na društvenim mrežama da je brod „M/T Selestial si“ (M/T Celestial Sea) pretresen i preusmjeren pošto je osumnjičen da je pokušao da pristane u jednu od iranskih luka.

To je najmanje peti brod koji je američka vojska zaposjela otkako je administracija predsjednika SAD Donalda Trampa počela blokadu iranskih luka i sprječavanje iranskog pomorskog saobraćaja.

Tramp je ranije saopštio da je otkazao napad na Iran da bi omogućio da se postigne napredak u mirovnim pregovorima za okončanje rata SAD protiv te zemlje.

Tramp je rekao da je za utorak planirao „veoma veliki napad“, ali ga je odložio jer su američki saveznici iz Persijskog zaliva tražili od njega da sačeka dva-tri dana smatrajući da su blizu postizanja sporazuma s Iranom.

Tramp je više puta postavljao ultimatume Teheranu, pa se povlačio.

SAD i Izrael su 28. februara napali Iran koji je potom blokirao Hormuški moreuz i transport nafte tim plovnim putem. SAD su u međuvremenu blokirale iranske luke.

Primirje je na snazi od sredine aprila.

21:30
Rojters: Iran uspostavio kontrolu nad Ormuskim moreuzom

Iran je uspostavio kontrolu nad Ormuskim moreuzom, kroz koji prolazi oko petine svjetske nafte, uvođenjem složenog višestepenog sistema provjere i propuštanja brodova, prenosi u specijalnom izvještaju agencija Rojters, pozivajući se na diplomatske i pomorske izvore.

Novi mehanizam provjere u Ormuskom moreuzu, koji sprovodi Korpus čuvara islamske revolucije (IRGC), uključuje detaljnu kontrolu dokumentacije kako bi se utvrdilo da brodovi nemaju veze sa Sjedinjenim Američkim Državama ili Izraelom. Prema navodima izvora, Iran primjenjuje sistem prioriteta, prema kojem prednost imaju brodovi povezani sa Rusijom i Kinom, a potom i brodovi iz zemalja poput Indije i Pakistana.

U pojedinim slučajevima prolaz se odobrava na osnovu direktnih međudržavnih sporazuma, kao što je bio slučaj sa tankerom „Agios Fanurios Prvi“, koji je prevozio iračku naftu za Vijetnam, nakon dogovora u kojem je posredovao premijer Iraka. Evropski pomorski izvori navode da brodovi koji nijesu obuhvaćeni međudržavnim sporazumima plaćaju iranskim vlastima takse za bezbjednost i navigaciju, koje iznose i više od 150.000 dolara po prolasku.

Prema procjenama američke vojske, zbog iranske blokade i napada na plovila, oko 1.500 brodova sa više od 22.000 pomoraca ostalo je zarobljeno u Persijskom zalivu. Prije rata kroz moreuz je dnevno prolazilo između 120 i 140 brodova, dok je sada taj broj smanjen na manje od 60 brodova u periodu od dvije sedmice.

Kao odgovor na akcije Teherana, Ratna mornarica Sjedinjenih Američkih Država uspostavila je sopstvenu blokadu ispred samog prolaza, kontrolišući i zaustavljajući brodove koji izlaze iz iranskih voda pod sumnjom da krše američke sankcije uvedene protiv Irana i IRGC.

14:20
Sukobi Hezbolaha i izraelskih snaga na jugu Libana

Libanska militantna grupa Hezbolah potvrdila je su se njeni borci sukobili sa izraelskim trupama koje su pokušavale da napreduju ka centru grada Hadata na jugu Libana.

Grupa je takođe izvjestila o sukobima sa izraelskim snagama u gradovima Bajada i Rašaf.

12:05
IRGC: Ako se nastave napadi na Iran proširićemo rat van regiona

Iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) saopštio je da će se rat američko-izraelskih snaga protiv Irana proširiti van regiona ukoliko se agresija na Iran ponovi.

“Iako su nas napali svim mogućnostima dvije vojske, koje su najskuplje na svijetu, mi nismo iskoristili sve mogućnosti Islamske revolucije protiv njih”, navodi se u saopštenju, prenosi Tasnim.

IRGC upozorava da će se regionalni rat ovoga puta proširiti van regiona ako se agresija na Iran ponovi.

“Naši razorni udarci će vas spustiti na crno tlo, na mjesta koja ne možete ni zamisliti. Mi smo ratnici i vidjećete našu snagu na bojnom polju, a ne u praznim izjavama i virtuelnim stranicama”, poručuje IRGC u saopštenju.

08:00
Tramp najavio novi američki napad na Iran: "Možda u petak, subotu ili nedjelju"

Američki predsjednik Donald Tramp ponovo je zaprijetio Iranu novim vojnim udarima, poručivši da bi Sjedinjene Američke Države (SAD) mogle pokrenuti nove napade ukoliko Teheran ne pristane na značajne ustupke u okviru pregovora o okončanju sukoba na Bliskom istoku. 

Tramp je izjavio da je u posljednjem trenutku odustao od novog talasa napada koji bi prekršili primirje na snazi od početka prošlog mjeseca.

„Bio sam sat vremena udaljen od donošenja odluke“, rekao je Tramp u utorak, dodajući da bi eventualni novi američki udar mogao uslijediti već "za dva ili tri dana, možda u petak, subotu ili nedjelju".

Naglasio je da Vašington neće dozvoliti Iranu razvoj nuklearnog oružja. „Ne možemo im dozvoliti da imaju novo nuklearno oružje“, poručio je američki predsjednik.

Prema navodima američkih medija, Trampova odluka o odustajanju od novih napada uslijedila je nakon dodatnog mirovnog prijedloga koji je Teheran preko Pakistana dostavio Vašingtonu. 

Pakistan posljednjih sedmica pokušava posredovati između dvije strane, dok saveznici SAD-a u Zalivu, uključujući Saudijsku Arabiju, Katar i Ujedinjene Arapske Emirate, navodno ne žele nastavak sukoba. 

Ipak, uprkos prijetnjama iz Vašingtona, analitičari smatraju da su i SAD i Iran trenutno zarobljeni u političkom ćorsokaku.

Portal Analitika