Abiznis

Što su lideri naučili od pandemije i kako da napreduju u svom poslu

Tomas Gelmi: Tek kad vođa upozna sebe znaće kako da stvori pravi biznis

"Da li ćete kreirati klimu psihološke sigurnosti gdje se svako osjeća dovoljno sigurno da otvoreno kaže što misli i da prizna da je pogriješio, gdje se svako osjeća da ga slušaju i cijene, ili ćete kreirati klimu psihološke opasnosti gdje svako streca kada šef uđe u prostoriju i gdje postoji konstantan nivo tenzije i emocionalnog stresa? Da li ćete kada radnik pogriješi da ga ispitujete zbog čega se to desilo i čija je krivica, ili ćete ustanoviti kako je došlo do greške i kako ona može da se ispravi? To su stvari koje prave razliku i koje pomažu da se različite osobe uklope u tim i počnu da dišu kao jedno", istakao je Gelmi, međunarodno priznati stručnjak za personalnu i interpersonalnu komunikaciju

Tomas Gelmi, ekspert u personalnoj i interpersonalnoj kompetenciji Foto: FOTO: https://www.thomasgelmi.com/
Tomas Gelmi, ekspert u personalnoj i interpersonalnoj kompetenciji
Luka Đurić
Luka ĐurićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Tomas Gelmi, ekspert u personalnoj i interpersonalnoj kompetenciji, izvršni trener Blue Coach-a i svjetski poznat govornik, bio je gost vebinara "Inspiring conversations", organizovanog od strane Blue Coach Montenegro, na kojem je razgovarao na temu "Efektivno i ljudsko vođstvo".

Kako je ovaj ekspert za personalnu i interpersonalnu kompetenciju kazao, ambijent pandemije koronavirusa je stvorio plodno tle za brojne vođe da se suoče sa samim sobom, što je u značajnoj mjeri moglo da unaprijedi njihovu karijeru.

,,Pored svih negativnih strana koje smo mogli da vidimo, pandemija koronavirusa nas je zbog socijalne i fizičke distance koju je nametnula, naučila toj, čini se davno izgubljenoj potrebi, da se povežemo. Mnogi su iskusili da su veze postale dublje, snažnije, i to ne samo u privatnom ambijentu, već i u profesionalnom, u kojem su timovi uspjeli da rade mnogo bliže jedni s drugima, iako su razdvojeni. Ova pandemija je takođe sjajna prilika da se stvarno suočimo sa najvećim problemom lidera - samim sobom”, kazao je Gelmi.

Kako je nastavio, takav ambijent može biti izazovan, ali ujedno stvara šansu za napredak, jer ako zaista shvatimo sebe - moći ćemo da shvatimo i ljude oko nas, bilo u privatnom, ili poslovnom životu.

,,Pravi vođa mora da ima sposobnost da se poveže sa drugima, da stvori i ojača veze, a sve to polazi od sebe. Moraš da imaš dobru vezu sa sobom, da budeš pun samopouzdanja, da sebi budeš dobro društvo. Jedna velika farmaceutska kompanija za koju radim je baš u ovom ambijentu pandemije odlučila da sprovede istraživanje o tome koliko su radnici zadovoljni radeći od kuće. Na njihovo iznenađenje, većini se sviđalo i većina se osjećala mnogo produktivnije i opuštenije, objašnja Gelmi.

Navodi da je potom kompanija, što većina lidera ne bi uradila, promijenila politiku rada i kreirala sasvim novu klauzulu, po kojoj su radnici, koji su u mogućnosti, mogli da odaberu - da li žele da rade od kuće, ili ne. Takođe, omogućili su radnicima da odaberu radno mjesto na kojem su najsrećniji. Rezultati ovog koraka su odmah bili vidljivi na poslovnom planu i radnici su bili mnogo motivisaniji za rad. Tako da je ovaj ambijent donio i dobre vijesti. Velike kompanije su, napokon, shvatile da je sreća faktor produktivnosti, a da je kvalitet veza sa radnicima i kvalitet vođa glavni uticajni faktor", kazao je Gelmi.

Kako je dodao, na primjeru njegovog klijenta se pokazalo, da je ambijent pandemije radnicima na mnogo bolji način ispunio njihove zahtjeve.

"Istraživanjem i odlukom koju su donijeli nakon toga, radnici su dobili pravi odgovor na pitanja koja svaki zaposleni sebi postavi: Da li su moje fundamentalne ljudske potrebe ostvarene? Da li me cijene kao ljudsko biće? Da li se osjećam kao da me slušaju? Da li imam potrebu za promjenom?", dodao je Gelmi.

BALANS JE KLJUČAN ZA DOBAR BIZNIS

Kako je u nastavku vebinara Gelmi kazao, dobar vođa da bi napredovao u poslu mora da izbalansira svoje kvalitete, jer u suprotnom, nešto što je smatrao svojom prednošću - može uzrokovati njegov pad.

,,Lično ne vjerujem u koncept jačine i slabosti, po meni je to konstrukcija. Kvalitet koji neka osoba ima je možda kvalitet samo u jednom kontektstu, dok može biti slabost u drugom. Takođe, tu je i faktor - do koje je mjere izražen i iskorišćen kvalitet pojedinca. Ono što svaki vođa mora da shvati je da kvaliteti imaju dvije strane, mogu biti od pomoći, a mogu da pokažu i tamnu stranu. Ključ je u balansu. Na primjer, ako je neko štedljiv, on se isključivo fokusira na štednju novca i prati samo brojke, ističe ovaj stručnjak za personalnu i interpersonalnu kompetenciju.

Po njegovom mišljenju, to je dobro, dobar kvalitet za biznis. Mada, ističe, ako to previše radi onda može da postane pohlepan ili previše oprezan, pa da propusti ulaganja u tehnologiju koja bi mu zapravo poboljšala biznis.

,,Za nekog s tim kvalitetom, da bi izbjegao sunovrat, mora da posmatra osobu na koju je alergičan - kao darežljivu osobu. Tim posmatranjem može naučiti zbog čega on to radi, što je pozitivna strana toga, kako da kvalitete pomenute osobe implementira u svoje poslovanje i izbalansira štedljivost koju posjeduje", kazao je Gelmi.

DIVERZITET POVEĆAVA KREATIVNOST

On dalje dodaje da vođe moraju shvatiti da niko ne može da ima sve kvalitete i aspekte izražene u najvećem obimu, te da je različitost veoma bitna za skladan rad tima koji sastavlja.

"Pravi tim postane jedinka kada ga sastavite od više različitih ličnosti koje će dopunjavati jedna drugu. Različitost je esencijalna i ona je pravo plodno tle za kreativnost i inovaciju. Naravno, različitost može biti podloga i za konflikt, ali tu lider treba da obrati pažnju - da li pojedinci tog tima imaju sposobnost prihvatanja drugog. Ako uspijemo da prihvatimo razlike i da ih posmatramo kao jednake našim kvalitetima, a ne da gledamo jedinstvenost drugih kao nešto loše ili inferiorno, onda ćemo uspjeti da sarađujemo sa svima i da stvorimo tim koji će davati samo - pozitivne rezultate. Ali, da bi u tome i uspjeli, moramo se vratiti na početak priče - moramo razumjeti sebe, poručuje Gelmi.

Po njemu, što bolje razumijemo kako smo mi sami jedinstveni, onda ćemo bolje moći da prihvatimo i razumijemo različitost drugih.

INTEGRACIJA KAO POMOĆ PREVAZILAŽENJA RAZLIKA

Ovaj ekspert dodaje i da u timovima u kojima ima više različitih pojedinaca, lider je taj koji igra ključnu ulogu, on zapravo pravi razliku i na njemu je odluka da li će generisati klimu integracije i saradnje, ili takmičenja.

,,Da li ćete kreirati klimu psihološke sigurnosti gdje se svako osjeća dovoljno sigurno da otvoreno kaže što misli i da prizna da je pogriješio, gdje se svako osjeća da ga slušaju i cijene, ili ćete kreirati klimu psihološke opasnosti gdje svako streca kada šef uđe u prostoriju i gdje postoji konstantan nivo tenzije i emocionalnog stresa? Da li ćete kada radnik pogriješi da ga ispitujete zbog čega se to desilo i čija je krivica, ili ćete ustanoviti kako je došlo do greške i kako ona može da se ispravi? To su stvari koje prave razliku i koje pomažu da se različite osobe uklope u tim i počnu da dišu kao jedno", istakao je Gelmi.

BIJES MOŽE DA POMOGNE LIDERU 

Tokom svoje karijere, Gelmi je primijetio da veliki broj lidera nanosi štetu svom poslu - zbog bijesa koji ne može da kontroliše. Ipak, kako dodaje, ako lider nauči da ga kontroliše, onda taj bijes može da ima potpuno drugačiji efekat.

,,Neki od nas kad su bijesni eksplodiraju na nekoga, dok neki eksplodiraju u sebi. To može da donese velike probleme. Ali, isto tako bijes može da bude motivator koji može da dovede do promjene. Ako uspijemo da spoznamo da nas je nešto toliko naljutilo da smo bijesni zbog toga, onda možemo to i da analiziramo. Možemo da nađemo uzrok problema i možemo da dođemo do mogućeg rješenja. To je, međutim, jedino izvodljivo kada smo svjesni da smo bijesni. Obično kada smo bijesni, mi zanemarimo da smo možda uradili nešto loše. Velika stvar koju moramo da naučimo je da prepoznamo što je naš dio konflikta i kako možemo doprinijeti rješenju, umjesto što ćemo se konstantno fokusirati na greške druge osobe. Što mogu da kažem ili uradim da bi pozvao drugu osobu da promijeni ponašanje, kako da im omogućim da se otvore, kako da ih saslušam? Ako odgovorimo na ova pitanja u tim kritičnim trenucima, onda smo naučili da kontrolišemo svoj bijes i možemo da ga iskoristimo za napredak", pojašnjava Gelmi.

PRETOČITI TEORIJU U PRAKSU

Poručuje i da postoje brojne stvari i tehnike koje lider mora da nauči, kako bi bio među najboljima u svom poslu, ali isto tako, koliko god teorije da upija neće mu značiti ništa, ako to ne pretoči - u praksu.

,,Poenta rada sa liderima je ne samo da nauče što treba da rade, već i da nauče kako to sami da izvedu. Lider jednostavno mora krenuti sam u akciju i mora samostalno početi da donosi odluke. Implementirate male eksperimente i posmatrate i upijate povratne informacije. Kada steknete to iskustvo možete da krenete dalje ili da probate nešto novo. To je proces malih koraka koji dovode do malih uspjeha, koji opet dalje doprinose i motivišu da se dođe do još većih uspjeha, ohrabrujući vas da napustite vašu ugodnu zonu, jer tada se dešava magija i tada dolazi do velikih promjena i velikog rasta biznisa.

Disciplina. Znam da niko ne voli tu riječ, ali ona je veoma bitna. Na kraju dana govorimo o promjenama navika odraslih ljudi. To nije prekidač, već proces i putovanje. Morate da ponavljate sve ove tehnike, iznova i iznova, dok ne postanu navika i morate biti svjesni da ste vi kao lider uzor ljudima ispod vas i ako se vi promijenite, promijeniće se i svi oni zajedno sa vama", zaključio je Gelmi.

Portal Analitika