In firme

Što krije pravilnik Fejsbuka o objavljivanju neprikladnih sadržaja?

Izvor

Bivši radnik, koji je nekada radio na filtriranju neprikladnog i uvrjedljivog sadržaja na Facebooku, otkrio je dio tajnog pravilnika iz kojeg je vidljivo kako je Facebook liberalniji prema prikazima krvi nego fotografijama koje prikazuju golotinju. Kako piše Dejli Mejl (Daily Mail), nezadovoljni Marokanac koji je radio u oDesku, kompaniji zaduženoj za moderaciju sadržaja, za svoj posao bio je plaćen mizernim dolarom po satu, a priznao je kako je Facebook zaposlenima nalagao da brišu svaki očiti prikazi seksualnog čina, iako goli dijelovi tijela nisu vidljivi.

- Ali, prikaz dubokih rana je dozvoljen, velike količini krvi su dozvoljene, kao i nagnječene glave i udovi, sve dok nisu vidljiva crijeva - dodao je 21-godišnji Amin Derkui.

On je u oDesku započeo s obukom, ali je zbog ramazana propustio završni ispit, pa je napustio firmu, čije je osoblje takođe upućeno da Facebook neće tolerisati omalovažavanje ili komentare na rasnoj osnovi, pa se takav sadržaj mora obrisati što je prije. Međutim, rasni komentari će biti dozvoljeni ako su iskazani u humorističnom ili ironičnom kontekstu.

Objavljena liste pravila dio je većeg pravilnika, dugog 17 strana, a koju je oDesk od Facebooka dobio kako bi svoje zaposlene savjetovao o tome što činiti pri pregledu fotografija i ostalog sadržaja koji je neko od 850 miliona korisnika društvene mreže označilo kao neprikladan. Facebook jasno daje do znanja da će obrisati sav sadržaj označen kao neprikladan, ali nigdje ne piše koji to sadržaj spada u kategoriju "neprikladnog".

Sljedeća nelogičnost u pravilniku je ona o zabrani fotografija čije ocjenjivanje traže korisnici, a na kojima su prikazani ljudi jedni pored drugih, ili besvjesne ili usnule pijane osobe "kojima je nešto nacrtano na licu", ali fotografije ili videosnimci djece koja fizički nasrću jedna na drugu su dozvoljene, osim ako je snimak objavljena kako bi se nastavilo maltretiranje pojedinca koji je na snimku žrtva. Moraju se obrisati i sadržaji o drogama, osim ako nije riječ o marihuani. U tom slučaju, zabranjen je prikaz koji upućuje na prodaju, kupovinu ili uzgoj "trave".

Ogorčeni je 21-godišnjak dodao kako mu prilikom prijave za zaposlenje u oDesku, Facebook nije bio spomenut, niti su mu poslodavci ikada izričito rekli kako je društvena mreža njihov klijent.

Zbog objavljivanja pravilnika, Facebook je bio prisiljen da izda saopštenje u kojem opravdava to što privatne podatke svojih korisnika prosljeđuje nekoj drugoj kompaniji, "zbog miliona prijava sadržaja koje svakodnevno dobija". Većinu korisnika manje brine otkrivanje Facebookovih tajnih pravila o cenzurisanju, nego činjenica da su njihovi podaci proslijeđeni na uvid nekom trećem.

(Foto: index.hr)

Portal Analitika