Abiznis

Spajić: Kamata na kineski dug smanjena na 0,8 odsto, godišnja ušteda osam miliona eura

Ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić kazao je da je kamatna stopa na dug prema kineskoj Eksim banci smanjena sa dva odsto dolarskog na 0,80 odsto eura kamate. Ova transakcija, kako je rekao, izvršena je na način da će Crna Gora imati u julu uštedu od četiri miliona eura, a na godišnjem nivou osam miliona eura.

Spajić: Kamata na kineski dug smanjena na 0,8 odsto, godišnja ušteda osam miliona eura Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Spajić je na konferenciji za medije objasnio da je Vlada podstigla ugovor sa bankama po kome smanjuje kamatna stop na dug. U transakciji su, kako je objasnio, učestvovale dvije američke i jedna francuska banka, a povjerilac ostaje kineska Eksim banka.

„Smanjili smo kamatnu stopu na dug prema kinseskoj Exim banci sa 2 odsto dolarskog na 0,80 odsto eura kamate. Ta ušteda će direktno ići u budžet Crne Gore“, rekao je Spajić na konferenciji za medije.

On nije otkrio o kojim bankama je riječ, ističući da će javnost uskoro biti upoznata sa tom informacijom.

„To su najeminentnije svjetske banke koje se bave takvim transakcijama. Ovo je klasična transakcija koju odgovorne države rade da bi pomogle pri smanjenju kamata i smanjenju troškova koje te kamate iziskuju na budžet. To će pomoći da novci koji su bili predviđeni za kamatu, budu preusmjereni na neke druge stavari, kao što su socijalni i neki razvojni projekti“, rekao je Spajić.

Ušteda za rješavanje problema građana

Sva ušteda od četiri miliona eura na polugodišnjem nivou biće, kako je rekao, usmjerena u probleme sa kojima se suočava crnogorska ekonomija.

„To je uvozno orjentisana crnogorska ekonomija gdje Vlada ima vrlo limitiran prostor za jedan problem koji osjećaju svi građani, a to su cijene hrane koje su se podigle ovih dana na rekordne nivoe. Vlada će uraditi mnogo po tom pitanju“, naveo je Spajić.

Spajić je rekao da je jedna od mjera koje Vlada planira da sprovede je ograničena marža na osnovne životne namirnice.

„To je mjera od bitnih mjera kojom bismo osigurali da niko prekomjerno ne zarađuje na osnovnim životnim namirnicama“, kazao je Spajić.

Jedna od mjera je i uvođenje socijalnog bona u visini od 30 do 100 eura, u zavisnosti od socijalne kategorije.

„Takođe, imaćemo i analizu za uvođenje robnih rezervi koje su, nažalost, ukinute u prošlosti i koje bi bile dobrodošle u ovakvoj situaciji kada je trend cijena veoma nepovoljan za građane“, naglasio je Spajić.

Na pitanje koliko će sada davati na kamate, Spajić je kazao da će na godišnjem nivou samo za ovaj ugovor smanjiti kamatu, dodajući da je razlika između pređašnje i ove kamate na godišnjem nivou osammiliona eura.

„Ušteda od 8 miliona eura će se svake godine realizovati“, poručio je Spajić.

Ograničiti marže osnovnih životnih namirnica

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Janko Odović kazao je da će u toku ove nedjelje raditi na analizi kako ograničiti marže osnovnih životnih namirnica, kao što su hljeb, lijeko, ulje, čije posklupljenje su građanim osjetili.

„Sljedeće sedmice ćemo imati odgovarajući pravni akt kojima će ograničiti marže na cijene oviih životnih namirnica“, kazao je Odović.

Govoreći o socijalnom bonu, sjutra će uputiti poziv prema marketima koji će biti partneri.

„To će biti javni poziv, na koji mogu da se prijave. N aovaj način želimo da sve društveno odgovorne kompanije uključimo, tako što će oni na određenu vrijednost bona davati još popust, na namirnice koje se tim bonom mogu kupiti“, kazao je on.

Socijalni bon će moći da dobiju svi oni koji su u stanju socijalne potrebe.

„Svi građani koji su imali jednokratnu pomoć, moći će kako preko interneta, tako i preko dopisa da se obrate Ministarstvu finasija i soccijalnog staranja i da taj socijalni bon dobiju“, pojasnio je on.

Odović je rekao da je Ministarstvo formiralo Direkciju za socijalu pravdu, te da je ovo njegov prvi konkretan rezultat.

Portal Analitika