Svijet

Oružani sukob na Bliskom istoku

Tramp: Iran će uskoro pristati da ne posjeduje nuklearno oružje; Kuvajt objavio dramatične snimke iranske osvete

Tramp: Iran će uskoro pristati da ne posjeduje nuklearno oružje; Kuvajt objavio dramatične snimke iranske osvete Foto: Truth Social / Donald Trump / Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor
23:30
Tramp: Iran će uskoro pristati da ne posjeduje nuklearno oružje

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp ponovio je večeras tvrdnju da će Iran uskoro pristati da ne posjeduje nuklearno oružje.

"Prilično su blizu potpisivanju papira. Zapravo smo se vrlo dobro slagali s njima. Za tango je potrebno dvoje"; naveo je Tramp, prenosi Reuters. 

22:10
(VIDEO) Kuvajt objavio snimke posljedica iranske odmazde

Kuvajtsko ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je video-snimke koji prikazuju razmjere štete i teška razaranja na Međunarodnom aerodromu Kuvajt, koji je rano jutros bio meta velikog iranskog napada raketama i dronovima. Na objavljenim snimcima vidi se prvi potpredsjednik vlade i ministar unutrašnjih poslova, šeik Fahd Jusuf Saud al-Sabah, kako u pratnji obezbjeđenja obilazi uništene lokacije i procjenjuje štetu.

Video prikazuje velika oštećenja na putničkom terminalu 1, kao i razgovor ministra sa dežurnim hitnim službama i vatrogascima koji su među prvima stigli na lice mjesta. U ovom snažnom udaru Teherana poginuo je jedan indijski državljanin koji se zatekao na terminalu, dok su najmanje 63 osobe povrijeđene, potvrđeno je iz zvaničnih kuvajtskih izvora.

Vojni komandanti saopštili su da je protivvazdušna odbrana uspjela da presretne i obori 13 projektila i 17 bespilotnih letjelica, ali je dio iranskih dronova uspio da probije odbrambeni štit i direktno pogodi aerodromsku infrastrukturu. Pored Kuvajta, meta iranske vojske bio je i susjedni Bahrein, a u obje ove zalivske zemlje nalaze se velike i strateški važne američke vojne baze.

Šef iranske diplomatije Abas Aragči potvrdio je napade i poručio da je riječ o „udarima u samoodbrani“, naglašavajući da su ciljevi bili isključivo lokacije koje vojska SAD koristi za napade na trgovačke brodove i kršenje primirja.

20:45
Američka vojska o blokadi Irana: Preusmjerili smo 125 brodova, a šest onesposobili

Američka centralna komanda (CENTCOM) objavila je danas poslijepodne nove podatke o pomorskoj blokadi Irana, navodeći da su američke snage do sada preusmjerile 125 brodova.

U zvaničnom saopštenju dodaje se da je vojska SAD-a do danas „onesposobila“ još šest brodova s ciljem „osiguravanja usklađenosti“ s nametnutim mjerama.

Pomorska blokada koju sprovodi SAD dio je strategije pritiska na Teheran, s ciljem nanošenja direktne štete iranskoj naftnoj industriji, a time i ekonomiji, sve dok Iran drži zatvorenim strateški ključan Hormuški moreuz. Zvanični Teheran više puta je ponovio da ovu blokadu smatra direktnim kršenjem dogovorenog primirja.

17:30
Netanjahu: Iranski režim enormno oslabljen, vjerujem da će pasti

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da očekuje da će doći do promjene režima u Iranu, jer je sadašnje rukovodstvo te zemlje prema njegovoj ocjeni “enormno” oslabljeno.

“Ne možete baš sa sigurnošću predvidjeti kada će takav režim propasti. Niste to predvidjeli u brojnim slučajevima, ni u Rumuniji, niti prilikom pada Berlinskog zida, i niko to nije predvideo, ali se dogodilo. Zašto? Zato što su se pukotine širile ispod”, rekao je Netanjahu.

Naglasio je da “trenutno postoje ogromne pukotine u Iranu”, ali i da se ne može se predvidjeti” kada će se dogoditi pad aktuelnog režima u Teheranu.

“Gledajte, vjerujem da će se ove pukotine na kraju proširiti i da će režim pasti, i mi ćemo dati sve od sebe. Mislim da moramo da pomognemo iranskom narodu da sruši ovaj režim, i to se nije promijenilo, ali se to neće desiti, znate, tačno u trenutku koji mi izaberemo. Mislim da su izuzetno oslabljeni”, ocijenio je Netanjahu.

Izraelski premijer je rekao da kompanije koje zavise od transporta nafte kroz Hormuški moreuz, koga je Iran zatvorio za slobodnu plovidbu od početka marta, već “razvijaju alternativne rute” koje će nadoknaditi manjak snabdijevanja energijom, zbog blokade Hormuškog moreuza.

06:45
Amerikanci pogodili strateški važno ostrvo kod Hormuškog moreuza, Iranci najavili osvetu

Američka vojska je tokom noći izvela udare na strateški važno iransko ostrvo Kešm, koje se nalazi u blizini Hormuškog moreuza.

U saopštenju vojske se navodi da su udari odgovor na pokušaje napada koje je Iran izveo širom Bliskog istoka.

"Iran je lansirao nekoliko balističkih projektila na regionalne susjede, no nijedan nije uspio da pogodi svoju metu. Dva projektila ispaljena na Kuvajt pala su prije cilja ili su se raspala u letu, a tri projektila lansirana prema Bahreinu odmah su presrele američke i bahreinske snage“, saopštila je vojska.

No, kako tvrdi Iranska Islamska revolucionarna garda (IRGC), oni su saopštili da su njihovi napadi na Kuvajt odgovor na "drsku i očitu agresiju" američkih snaga na ostrvu Kešm. 

Tvrde da su ispalili najmanje 10 balističkih projektila na Kuvajt.

Iz Garde su poručili i kako su ovi napadi tek "početni odgovor" te su upozorili da slijedi znatno jači osvetnički udar.

Portal Analitika