Desničarski kandidat Abelardo de la Esprijelja pobijedio je na predsjedničkim izborima u Kolumbiji sa 49,7 odsto glasova, dok je njegov protivkandidat, ljevičarski senator Ivan Sepeda, osvojio 48,7 odsto, pokazuju preliminarni rezultati drugog kruga glasanja.
De la Esprijelja, advokat i biznismen koji nikada ranije nije obavljao javnu funkciju, proglasio je pobjedu pred pristalicama u gradu Barankilja, poručivši da Kolumbija ulazi u "novu eru" i najavio odlučnu borbu protiv narkokartela i naoružanih pobunjeničkih grupa, prenose agencije.
"Za one koji su godinama sijali nasilje, teror, trgovinu drogom i korupciju, vrijeme je isteklo", rekao je de la Esprijelja, poznat pod nadimkom "Tigar".
Njegovu pobjedu pozdravili su američki predsjednik Donald Tramp i više desničarskih lidera iz regiona, dok je američki državni sekretar Marko Rubio saopštio da se Vašington raduje bliskoj saradnji sa novom kolumbijskom administracijom na pitanjima bezbjednosti, migracija i ekonomskih odnosa.
Izborni rezultat označava povratak desnice na vlast u Kolumbiji, kojom su konzervativne snage upravljale tokom većeg dela njene moderne istorije.










