Odluka o radnom vremenu donosi niz novina među kojima i novo radno vrijeme, kao i da se muzika na terasama ugostiteljskih objekata gasi u ponoć, a ne u 1 sat poslije ponoći. Javna rasprava se završava 21. jula, do kada svi zainteresovani mogu dostaviti sugestije i primjedbe.
„Najveće interesovanje za ovaj propis pokazali su ugostitelji koji smatraju da nije dobro postavljeno radno vrijeme za ugostiteljske objekte u nacrtu ove odluke, dok sa druge strane veoma jasan stav iznose i iznijeli su građani, stanari zgrada u kojima posluju ugostiteljski objekti koji traže da se radno vrijeme uskladi sa uporednom praksom drugih zemalja i da se radno vrijeme ograniči na 22 časa u stambenim i stambeno poslovnim zgradama“, kazala je Neda Bogavac iz Sekretarijata za preduzetništvo.
Predstavnik jednog od Udruženja ugostitelja, Momo Sladaković tvrdi da je Nacrt odluke pripremljen u tajnosti, a da ugostitelji nijesu blagovremeno obaviješteni.
„Neće ovo proći. Ima Upravni sud, nadam se u zakone ove države, Vi ste imali samo jednu stvar. Vi ste trebali da prepišete zakon iz Evropske unije i sve će vam biti jasno. Da se prilagođavamo“, kazao je Sladaković.
Bogavac je podsjetila da javna rasprava traje 15. dana.
„Nacrt odluke je stavljen na javnu raspravu u trajanju od 15 dana, od 4. jula do 21. jula. Tako da izvinjavam se vama, ali ne mogu se složiti, ne možemo se složiti kao obrađivači i kao predlagač da je na taj način rađeno“, kazala je Bogavac.
Ugostitelj Petar Kaluđerović tvrdi i da je ograničavanje rada ugostiteljskih objekata usko povezano sa bukom.
„Imam tri objekta i uspješan sam privrednik, samo mi fali da zaspem, tu nemam snage da se borim. Nemam protiv nikoga ništa, niti protiv ugostitelja, niti protiv bilo kojeg privrednika koji radi. Mislim da je dosta do 12 da se radi, da i mi, isto kao i vi, zaspete. Jer je nemoguće, ako to neko ne vjeruje i to ne svi ugostitelji, čast izuzecima,nego pojedinačno se to radi i to nije u pitanju muzika, nego buka… Ima trista prijava, ali samo tri kazne, znači ne funkcioniše taj sistem što se tiče Komunalne. Ne može neko da radi ako nema uslova ni do dva ni do tri, ne postoje otvorene diskoteke“, kaže kaluđerović.
Miljan Lalović iz Uprave za inspekcijske poslove pojašnjavaju da Zakon dozvoljava da ugostiteljski objekat ima dvije vrste djelatnosti, odnosno da kafe bar može imati odobrenje za disko i noćni klub.
„Mi smo uočili to i u prethodnom periodu da ugostitelji tu situaciju zloupotrebljavaju pa na otvorenom često pružaju ugostiteljske usluge kao i emituju muzički program i da to traje negdje do kad je i radno vrijeme objekata, to jest do tri sata“, kazao je Lalović.
Primjedbe su imali i iz Udruženja priređivača igara na sreću, odnosno automat klubova i kazina – ističu da im se radno vrijeme, sa dosadašnjih 24 sata,skraćuje za trećinu.