Privredna komora Crne Gore je, u čast proizvođača nagrađenih na 92. Međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu, organizovala svečanost u podgoričkom CKZ Ribnica. Okupljeni predstavnici državnih institucija, diplomatskog kora i poslovne zajednice svjedočili su snazi domaće proizvodnje i inovacija koje naši proizvođači uspješno plasiraju na regionalnom i međunarodnom tržištu.
Kako je saopšteno iz Privredne komore, svečanošću su istaknuti uspjeh laureata prestižnih priznanja i važnost crnogorske poljoprivrede i prehrambene industrije za cjelokupnu ekonomiju.
„Podsjećamo, na prestižnom Novosadskom sajmu naši proizvođači postigli su jedan od najboljih rezultata u posljednjih nekoliko godina, osvojivši ukupno 200 medalja i priznanja“, navode iz PKCG.
Posebno se ističu dva velika šampionska pehara, tri srebrna pehara za vrlo visoki kvalitet proizvoda, 17 priznanja stručnog žirija sajma, 119 zlatnih medalja, među kojima 19 velikih, kao i titulu „Šampion kvaliteta“ za sedam proizvoda u svojim kategorijama. Osvojene su i 42 srebrne i 10 bronzanih medalja.
„Ova priznanja su nagrade za predani rad i posvećnost naših proizvođača i prerađivača mlijeka i mesa, vinara, pčelara, proizvođača alkoholnih pića, maslinovog ulja, konditorskih proizvoda, žita i mnogih drugih, te potvrda da se crnogorski prehrambeni proizvodi cijene i prepoznaju kao kvalitetni. Upravo zbog toga od izuzetne važnosti je da kontinuirano i snažnije promovišemo domaće proizvode, posebno one prepoznatljivih karakteristika, kakvi su organski i sa geografskim oznakama, i koji se s razlogom smatraju visokokvalitetni“, naglasila je predsjednica Privredne komore dr Nina Drakić.
Prema njenim riječima, jasno je da je kvalitet ključni faktor naše konkurentnosti i mora ostati temelj poljoprivredne proizvodnje u Crnoj Gori.
„Razvoj poljoprivrede mora ostati jedan od strateških prioriteta crnogorske ekonomije. To podrazumijeva povećanje izdvajanja za Agrobudžet, jer ulaganje u poljoprivredu je investiranje u našu održivu budućnost. Uz to, treba da iskoristimo značajna sredstva podrške Evropske unije za modernizaciju proizvodnje, primjenu savremenih standarda i ispunjenje zahtjeva tržišta“, kazala je Drakić.
Ona je dodala i da Komora ostaje partner i podrška na tom putu.
„Dragi proizvođači, nadam se da će naša naredna destinacija za uspjeh biti neki od sajmova u zemljama Evropske unije. To je naš zajednički cilj i, uvjerena sam, budućnost koja nas očekuje“, riječi su predsjednice Privredne komore.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković smatra da je uspjeh na Međunarodnom sajmu poljoprivrede dokaz kvaliteta naših proizvoda, ali i potvrda rada, predanosti i znanja ljudi koji stoje iza njih.
„Ovo priznanje međunarodne stručne javnosti daje nam dodatni motiv, ali i obavezu da nastavimo ulagati u razvoj sela, modernizaciju proizvodnje, edukaciju poljoprivrednika i promociju domaćih proizvoda – jer Crna Gora ima šta da ponudi”, kazao je Joković.
On se zahvalio Privrednoj komori na kontinuiranoj podršci crnogorskim privrednicima.
„Neka ovaj uspjeh bude podsticaj i inspiracija svima nama da nastavimo još snažnije. Ministarstvo poljoprivrede će ostati vaš partner, saveznik i podrška na tom putu“, poručio je.
U ime nagrađenih, Privrednoj komori i resornom ministarstvu je zahvalio Milutin Đuranović, suvlasnik kompanije Šimšić Montmilk.
Istakao je da uspjeh na manifestaciji sa dugom tradicijom nije slučajan, već rezultat predanog rada i kvaliteta koji crnogorska proizvodnja nudi.
„Kada dođete iz jedne male sredine na sajam koji ima tradiciju dugu 92 godine – najdužu u regionu – i osvojite brojna priznanja, ništa nije slučajno'', rekao je on.
Govoreći o izazovima u sektoru, Đuranović je naglasio potrebu za sistemskom podrškom i strateškim pristupom.
„Održive poljoprivrede nema bez jasne budžetske podrške, a na poljoprivrednom tržištu nema liberalne ekonomije. Ono što Crnu Goru zaista odlikuje i drži prepoznatljivom u sektoru prerade jeste kvalitet. Upravo zahvaljujući tome, osvojili smo brojne medalje i pehare'', kazao je on i poručio je da se poljoprivreda ne smije zanemarivati, jer hranu moramo proizvoditi, posebno zdravu, a život postaje sve skuplji, te da to treba da bude glavna misija.
Posebnu zahvalnost uputio je Privrednoj komori Crne Gore i Ministarstvu poljoprivrede na finansijskoj podršci i kontinuiranoj kampanji za promociju domaćih proizvoda, uz poziv institucijama da nastave sa afirmacijom ideje ,,Kupujmo domaće''.
Iz PKCG ističu da je od strane stručnog žirija sa Novosadskog sajma dva velika šampionska pehara pripala su vinarima i vinogradarima i kompaniji Miranis iz Nikšića, a srebne pehare zavriijedili su proizvodi kompanija: Mianja, Mljekara Lazine i kompanija Mille Baci.
U kategoriji mesa i proizvoda od mesa osvojene su ukupno 43 nagrade, a laureati su Martex Cetinje, Mianja Cetinje, Niksen Čavor Kotor, Sušara Stanišić Cetinje, Zrnožit Cetinje, Monstate Cetinje i Janković Miloš.
Ukupno 32 nagrade zavrijedili su mlijeko i mliječni proizvodi iz Crne Gore. Dobitnici suMljekara Lazine Danilovgrad, Mille Bacci Podgorica, Niksen Čavor Kotor i sirara Vulaš.
Jaka alkoholna pića i likeri su odnijeli 18 nagrada Novosadskog sajma. Nagrađeni su: Vuković Vujica iz Bijelog Polja, Radunović Milivoje iz Berana, Vinarija Excellent sa Cetinja, Podrum Mijovića Brijege iz Virpazara, Destilerija Odabranaiz Nikšića,Sanja i MilovanJocovićiz Nikšića, 7 Hills iz Podgorice, Jugopapir Tošić Vladisav iz Bara i Vuković Dragana iz Bijelog Polja.
Crnogorska vina su prepoznata po kvalitetu u regionu i šire, a na sajmu su, sa ukupno 43 priznanja nagradjeni Vinarija "Miranović" iz Podgorice, Vinarija "Ljutica" iz Podgorice, Vinarija "Buk" iz Podgorice, Vinarija "Ćetković"iz Podogorice, Podrum Mijovića Brijege iz Virpazara, Vinarija" Excellent" sa Cetinja, Vinarija "Matica" iz Podgorice,Vinarija"Racković" iz Podgorice, Vinarija Ceka -Jovović iz Danilovgrada, Vineyards Tuzi -Dedvukaj Paško, Vinarija Bojanović iz Podgorice, Vinarija Đukanović iz Bara, Vinarija Klisić iz Bara, Vinarija Knjaz iz Bara, Vinarija Medigović iz Petrovca i VinarijaVukčević iz Podgorice.
Novosadski sajam dodijelio je dvije nagrade našem pčelaru Ratku Alkesiću iz Nikšića.
14 priznanja pripalo je crnogorskim proizvodima od žita i brašna koje su proizveli Željko Macanović iz Pljevalja i Refik Hadžibegović iz Bijelog Polja.
U kategoriji proizvoda od voća, povrća, voda, kafa i čaja, ukupno 9 nagrada pripalo je Kući čaja sa Žabljaka, Našem sokiću iz Bijelog Polja, Frulifeu iz Nikšića, PG Ašanin iz Mojkovca i Jugopapiru Tošić Vladislav iz Bara.
Sa 13 priznanja su nagrađena crnogorska ulja, a laureati su Green Monde iz Bara, Lučka oil, Orhan Babović i Stevo Davidović.
U kategoriji kanditori, čak 16 nagrada zavrijedile su dvije kompanije, Miranis iz Nikšića i Mille Baci iz Podgorice.
Četri nagrade za dobar dizajn dobili su Green Monde Bar, Milosavljević Sara, Kuća čaja Žabljak i Karadžić Staniša.Četri nagrade dobile su i dvije kompanije u kategoriji proizvoda hemijske industrije, Montehum Danilovgrad i Ecoplast.
Manastir Ždrebaonik iz Danilovgrada dobio je jednu nagradu u kategoriji konzumnih jaja, a Agrobiznis centar iz Žabljaka je dobionagradu Najbolji u Agrobiznisu.