Društvo

Poručeno sa seminara u organizaciji CGO, HIPMONT-a i Fondacije "Friedrich Ebert"

Pitanja neprijatna, ali ih treba uključiti u obrazovni sistem: I Goli otok mora biti izučavan

Neprijatna pitanja iz prošlosti moraju biti uključena u obrazovni sistem, jer njihovom naučnom i pedagoškom obradom se stvara osnova za preveniranje kršenja ljudskih prava i represije, a daje impuls kritičkom razmišljanju, slobodi izražavanja, odnosu prema drugosti i demokratizaciji, zaključeno je danas da cjelodnevnom seminaru o Golom otoku koji su za profesore istorije organizovali Centar za građansko obrazovanje, Udruženje profesora istorije Crne Gore HIPMONT i Fondacija "Friedrich Ebert".

Pitanja neprijatna, ali ih treba uključiti u obrazovni sistem: I Goli otok mora biti izučavan Foto: CGO
Portal AnalitikaIzvor

Seminar je otvorio dr Ralf Melcer, direktor regionalne kancelarije "Friedrich Eber" za Jugoistočnu Evropu u Sarajevu, koji je elaborirao razloge podrške ovoj inicijativi.

“Vi imate divnu profesiju, ali i ogromnu odgovornost u prenošenju znanja”, poručio je Melcer okupljenim profesorima istorije.

"Udruženje profesora istorije Crne Gore učestvovalo u nekoliko međunarodnih projekata koji se bave osjetljivim temama. Međutim, u svom tom procesu Goli otok je ostao prilično skrajnut, jer je akcenat usmjeren na teme koje se tiču dešavanja 90ih. Iako je napravljen određeni broj materijala koji sadrže izvore i metodiku rada za period SFRJ, današnji program o kojem pričamo, a to je Goli otok i SFRJ kao nastavne teme u Crnoj Gori predstavlja značajan iskorak koji može biti vrlo relevantan za nastavnike u Crnoj Gori", istakao je istoričar Miloš Vukanović iz HIPMONT-a.

Izvršna direktorka CGO Daliborka Uljarević je istakla i značaj proučavanja Golog otoka u Crnoj Gori danas.

"Goli otok je opomena kako autoritarni mehanizmi vlasti nemaju mogućnosti da unutrašnje razlike i protivriječnosti prevazilaze na elementarno humanističkom nivou, nego se razlike brišu nasiljem i terorom. Goli otok je i opomena kako ruski imperijalizam koristi unutrašnje slabosti društva da bi razarao sistem i izlazio na “topla mora”. Goli otok je i opomena da čista represija i autoritarni mehanizmi ne mogu dugoročno da riješe problem, ako se dubinski ne radi sa društvom, ne mijenja sistem, a to može samo suštinskom demokratizacijom, što je posebno važno razumjeti u odnosu i na tekuće procese u Crnoj Gori", naglasila je Uljarević.

Završio dio seminara, navodi se, bila je panel diskusija „Goli otok u savremenoj istoriografiji i kulturi sjećanja“, na kojoj su učestvovali dr Adnan Prekić, istoričar sa Filozofskog fakulteta, Tea Gorjanc Prelević, izvršna direktorka Akcije za ljudska prava (HRA) i Filip Kuzman, istoričar i rukovodilac Narodnog muzeja Crne Gore, a moderirala je bila Tamara Milaš, koordinatorka programa Ljudska prava u CGO-u.

.

Portal Analitika