Politika

Stav

Otvoreni Balkan iz moje perspektive

"Open Balkan" je velika opasnost za bezbjednost građana, prvenstveno zbog sistema bezbjednosti hrane, koji smo u Crnoj Gori zaista brižljivo gradili, u skladu sa poglavljem 12 pregovora sa EU

Otvoreni Balkan iz moje perspektive Foto: Facebook
Vesna Daković
Vesna DakovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Pošto se ovoliko priča o Open Balkan-u, iako lično vjerujem da malo ko zna o čemu se u stvari radi, za moje prijatelje želim da saopštim ono što treba da znaju (a ja znam).

Pročitala sam „Zakon o potvrđivanju sporazuma o saradnji u veterinarskoj, fitosanitarnoj i oblasti bezbednosti hrane i hrane za životinje na Zapadnom Balkanu", koji su donijele Albanija i Srbija.

Neću da ulazim u sve moguće nelogičnosti zakona, to možda drugom prilikom, već ću upozoriti na nekoliko životnih stvari.

Prvo, Zakon predviđa da granični veterinarski i fitosanitarni inspektori ne pregledaju životinje, hranu životinjskog porijekla i biljke na granici. 

Znate li zašto je to opasno i zašto su baš ovi inspektori granični? 

Naravno, zato što životinje i biljke mogu da unesu bolesti. Upravo zbog toga, granični fitosanitarni i veterinarski inspektori pregledaju pošiljke na graničnim prelazima gdje treba da imaju posebno uređene objekte za pregled (sa laboratorijama, komorama za zadržavanje robe i sl). 

Crna Gora već ima ovakav jedan objekat u Luci Bar, a kroz IPA su obezbjeđena sredstva za izgradnju još tri objekta za veterinarski i fitosanitarni pregled (na Aerodromu Podgorica, graničnom prelazu Božaj prema Albaniji i Kula prema Kosovu). 

Dakle, Evropska komisija dodjeljuje finansijska sredstva za izgradnju prelaza koji čuvaju njene buduće granice od unosa bolesti koje se prenose životinjama ili hranom ili štetnih organizama koji mogu uništiti zasade u granicama unije.

Drugo, dok sam bila u Upravi za bezbjednost hrane, godišnje je vraćano sa granice, odnosno zabranjivano je stavljanje na tržište Crne Gore po više od 1.000 tona hrane, dominantno voća i povrća, koje ima u sebi sadržaj pesticida koji nije dozvoljen. 

Nikada nijesmo navodili zemlje iz kojih zabranjujemo uvoz zbog nedozvoljene upotrebe pesticida, ali smo svi dio CEFTA, pa vam je lako zaključiti.

Treće, pretpostavlja se međusobno priznavanje laboratorijskih analiza. Samo ću reći da evropska legislativa propisuje laboratorijske metode za značajan broj analiza bezbjednosti hrane. 

Mi smo tu legislativu, kroz pregovore u poglavlju 12 prenijeli i primjenjujemo je od 2018. Ostale zemlje nijesu ni otvorile poglavlje 12. Dakle, trebalo bi da se upoređuju različite laboratorijske analize, po različitim metodama (najprostije je reći "upoređuju se babe i žabe")

Na kraju, moram priznati da apsolutno ne razumijem ko je nadležan za ovaj "Open Balkan", kome se žalimo ako je neko prekršio dogovor (zakon)? A u slučaju ovoga što mene brine, kome se žalimo ako dođe do masovnog ili bilo kakvog trovanja ili obolijevanja? 

Na primjer, kroz CEFTA sekretarijat, Albanija se žalila na Crnu Goru, zbog toga što joj se analizira svaka pošiljka voća i povrća prilikom uvoza u Crnu Goru. A kome će sad da se žali?

S moje tačke gledišta, "Open Balkan" je velika opasnost za bezbjednost građana, prvenstveno zbog sistema bezbjednosti hrane, koji smo u Crnoj Gori zaista brižljivo gradili, u skladu sa poglavljem 12 pregovora sa EU.

"Open Balkan" definitivno nije za Crnu Goru, za ostale zemlje CEFTA, možda... iako, poznavajući sisteme bezbjednosti hrane i u ostalim CEFTA zemljama, vjerujem da mogu brzo nastati problemi...


(Autorka je bila direktorica Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove)

Portal Analitika