Testiranje na majmunima nije zaustavilo širenje virusa među životinjama i podignulo je sumnje o djelotvornosti na ljudima te daljem napretku u istraživanju.
Kandidat za vakcinu trenutno prolazi i kroz ljudska testiranja u Velikoj Britaniji. Vlada je već dogovorila proizvodnju više od 30 miliona doza budu li testiranja uspješna, a u istraživanje je uloženo više od 50 miliona funti.
"Svi vakcinisani majmuni s vakcinom Oksforda postali su inficirani. Nije postojala razlika u stanju vakcnisanih i nevakcinisanih majmuna, svi su bili zaraženi", napisao je u članku na Forbsu dr. Vilijam Hazeltajn, bivši profesor na Harvardu.
Džonatan Bol, profesor molekularne virologije na Univerzitetu Notingem, kaže da takvi podaci sugerišu kako se kandidat za vakcinu s Oksforda ne može spriječiti širenje virusa.
"To što nije bilo razlike u stanju između vakcinisanih i nevakcinisanih majmuna je vrlo značajno. Ako se isto dogodi s ljudima, vakcina neće spriječiti širenje zaraze. Smatram da ovo otkriće zahtjeva preispitivanje testiranja iste vakcine na ljudima."
Do sada je svaka faza istraživanja ove vakcine bila uspješna i najavljivao se mogući dolazak na tržište već na jesen bude li sve u redu. Vakcina s Oksforda imalo je status najozbiljnijeg kandidata za borbu protiv koronavirusa, no ovo je sigurno korak unatrag, slažu se stručnjaci.