Američki predsjednik Donald Tramp objavio je da je postignut dogovor o prekidu vatre između Izraela i Hezbolaha, te da se razgovori s Iranom nastavljaju "ubrzanim tempom".
Ova vijest dolazi samo nekoliko sati nakon prekida komunikacije između Teherana i Vašingtona.
Tramp je na svojim društvenim mrežama potvrdio da je obavio izuzetno produktivan razgovor s izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom, te da je preko visoko pozicioniranih predstavnika stupio u kontakt i s vođstvom Hezbolaha.
"Američke trupe neće ići u Bejrut, a svi vojnici koji su bili na putu već su vraćeni. Isto tako, preko visoko pozicioniranih predstavnika, imao sam vrlo dobar razgovor s Hezbolahom i oni su se složili da će pucnjava prestati — da ih Izrael neće napasti, niti će oni napasti Izrael", poručio je Tramp, dodajući da se razgovori s Iranom nastavljaju ubrzanim tempom.
Ubrzo nakon Trumpove objave, oglasilo se i Predsjedništvo Libana, potvrdivši da je Hezbolah prihvatio prijedlog koji su posredovale SAD o uzajamnom prekidu napada.
Iz libanskog predsjedništva su naveli da su dalji razgovori zakazani za utorak i srijedu kako bi se raspravljalo o postignutom napretku i nadogradnji ovog sporazuma.
Ipak, s izraelske strane stižu znatno opreznije i oštrije poruke koje pokazuju da je situacija i dalje napeta. Premijer Benjamin Netanjahu potvrdio je razgovor s Trampom, ali je naglasio da Izrael neće oklijevati ako se dogovor prekrši.
Izraelski ministar odbrane Israel Katz bio je još direktniji, ustvrdivši da je američki predsjednik zapravo prihvatio uslove Tel Aviva. "Tramp je usvojio jednačinu koju smo uspostavili, prema kojoj pucanje na naše zajednice znači bombardovanje Bejruta. To je smisao njegove izjave", istakao je.
Američka Centralna komanda (CENTCOM) saopštila je da su njene snage presrele dvije iranske balističke rakete usmjerene prema američkim vojnicima stacioniranim u Kuvajtu.
CENTCOM je naveo da su projektili "odmah neutralizovani" i da u napadu nije bilo povrijeđenih među američkim osobljem.
Prema saopštenju, američka Centralna komanda ostaje u stanju pripravnosti i nastaviće štititi svoje snage od, kako je navedeno, iranske agresije, uz istovremenu podršku važećem prekidu vatre.
Aktuelni prekid vatre koji je na snazi između Irana i Sjedinjenih Američkih Država nedvosmisleno je primirje koje obuhvat sve frontove, uključujući i onu u Libanu, poručio je danas iranski ministar vanjskih poslova Abas Aragči.
Ova oštra reakcija Teherana uslijedila je odmah nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanjahu izdao zvanični nalog za pokretanjevazdušnih napada na južna predgrađa Bejruta koja je pod kontrolom Hezbolaha.
"Kršenje primirja na jednom frontu predstavlja kršenje prekida vatre na svim frontovima. Sjedinjene Države i Izrael bit će direktno odgovorni za sve posljedice bilo kakvog kršenja dogovora", napisao je Aragči u objavi na društvenoj mreži Iks.
U glavnom gradu Libana jutros vladaju scene haosa. Na saobraćajnicama su formirane kilometarske kolone i veliki zastoji, dok stanovnici u panici pokušavaju da napuste južna predgrađa Bejruta prije nego što izraelska vojska započne najavljene vazdušne udare.
Gotovo identične scene viđene su u gradu početkom marta, kada je Izrael pokrenuo svoju najnoviju ofanzivu protiv Hezbolaha.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu naredio je napade na Bejrut, navodeći da predstavljaju „odgovor na ponovljena i kontinuirana kršenja primirja u Libanu od strane terorističke organizacije Hezbolah“.
Uprkos formalno proglašenom prekidu vatre, Israel je posljednjih dana značajno proširio svoju vojnu ofanzivu u zemlji, a niz novih naredbi za evakuaciju koje izdaje izraelska vojska sada obuhvata oko 15 odsto ukupne teritorije Lebanon.
Američki predsjednik Donald Tramp oglasio se na svojoj društvenoj mreži Truth Social, tvrdeći da "Iran zapravo jako želi da postigne dogovor”". Istovremeno je žestoko napao sve kritičare koji dovode u pitanje njegove napore u pregovorima sa Teheranom.
"Zar te ‘Demokrate’ i razni prividno nepatriotski Republikanci ne razumiju da mi je mnogo teže da dobro radim svoj posao i pregovaram kada politički plaćenici neprestano i negativno ‘cvrkuću’, na nivoima koji nikada ranije nisu viđeni, ponavljajući stalno iznova da bih trebalo da idem brže, ili sporije, ili da krenem u rat, ili da ne krenem u rat, ili šta god? Samo se zavalite i opustite, na kraju će sve ispasti dobro — uvijek ispadne!”, poručio je Tramp.
Iranska Islamska revolucionarna garda (IRGC) saopštila je da je gađala vazdušnu bazu koju američke snage koriste za pokretanje napada na ostrvo Sirik u južnom Iranu, prenose iranski mediji.
Ostrvo Sirik nalazi se u strateški važnom Hormuškom moreuzu. Prema tvrdnjama IRGC-a, Sjedinjene Američke Države su prethodno izvele napad čija je meta bio telekomunikacioni toranj na tom ostrvu.
Sjedinjene Američke Države su nove udare na Iran opisale kao čin „samoobrane“. Prema navodima Centcoma, mete napada bili su iranski radarski sistemi, kao i komandna i kontrolna mjesta za upravljanje bespilotnim letilicama, locirana u mjestu Goruk i na strateški važnom ostrvu Kešm u Hormuškom moreuzu.
Američka vojska ističe da su ovi udari direktan odgovor na „agresivne iranske akcije“ u regionu.
Kao ključni povod navodi se nedavno obaranje američke bespilotne letilice tipa MQ-1, koja je, prema tvrdnjama Vašingtona, operisala u međunarodnom vazdušnom prostoru.










