Sci/Tech

Neandertalci kao umjetnici: Što otkriva drevni otisak prsta

Naučnici u Španiji kažu da su otkrili najstariji, potpuno očuvani ljudski otisak prsta pošto su iskopali kamen za koji kažu da liči na ljudsko lice. 

Neandertalci kao umjetnici: Što otkriva drevni otisak prsta Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

Sugerišu da bi ovo mogao da bude dokaz da su neandertalci stvarali umjetnost.

Vjeruje se da je muškarac neandertalac umočio prst u crveni pigment kako bi naslikao nos na oblutku prije oko 43.000 godina.

Kamen je otkriven u San Lazaru, u Segoviji u Španiji, gdje su živjeli neandertalci.

„Strateška pozicija” tačke navela je naučnike da je vide kao dokaz „simboličkog ponašanja” neandertalaca, što sugeriše da su umjeli da razmišljaju na apstraktan način.

„Ovo otkriće doprinijeće tekućoj raspravi da li su neandertalci bili u stanju da stvaraju umjetnost“, rekla je Marija de Andres-Erero, koautorka studije.

Iskopavanje u San Lazaru počelo je prije pet godina, a 2022. otkriven je neobični oblutak, dodala je profesorka Andres-Erero, sa madridskog univerziteta Komplutense, za BBC.

„Na početku nijesmo mogli da vjerujemo svojim očima. Tu je stajao kamen, veći od drugih na tom mjestu, sa crvenom tačkom u sredini koji je izgledao kao ljudsko lice”, rekla je ona.

U prvom trenutku nije bilo jasno da li je tačka naslikana prirodnim pigmentom od gline. 

Pošto je to potvrđeno, istraživači su pozvali druge kolege da im pomognu u daljem istraživanju.

Tim je uspio da sprovede detaljnu analizu i identifikuje otisak prsta. Analiza je pokazala i da je otisak pripadao odraslom muškarcu.

Arheolog David Alvarez Alonso, koautor studije, rekao je međutim da ne postoji drugi otisak prsta neandertalca, sa kojim bi ovaj mogao biti upoređen, pa se ne može sa sigurnošću znati kome je zapravo pripadao.

Oblutak je najstariji prenosivi objekat koji je oslikan na evropskom kontinentu, i „jedini prenosivi umjetnički objekat koji su oslikali neandertalci”, rekao je Gonzola Santonja, španski zvaničnik, na konferenciji za medije.

Ovo otkriće daje „značajan doprinos raspravi o simboličkom kapacitetu neandertalaca, jer je prvi poznati objekat označen pigmentom u arheološkom kontekstu", kaže profesorka Andres-Erero.

Ljudski otisak nađen je na mjestu gdje nije mogao da ima neku praktičnu korist, što pokazuje da je tačka na oblutku imala umjetničku svrhu, dodala je.

Pretpostavlja se da je jedan neandertalac našao kamen „koji mu je privukao pažnju zbog njegovih pukotina i da je namjerno napravio znak u sredini objekta koristeći pigment", rekao je profesor Alonso, prenijela je španska novinska agencija Evropa pres.

Istraživači vjeruju da taj crveni znak nije slučajno napravljen, jer crveni pigment nije postojao na mjestu gdje su živjeli neandertalci, što znači da je tu donijet namjerno.

„Oblutak iz San Lazara ima niz odlika koje ga čine izuzetnim, i na osnovu kojih ga posmatramo kao vizuelni simbol koji bi se na izvjestan način mogao smatrati dijelom prenosive umjetnosti", napisali su istraživači u radu objavljenom u naučnom časopisu Archaeological and Anthropological Sciences.

Portal Analitika