Australijska policija zaplijenila je 2,7 tona kokaina, što je najveća takva zapljena u istoriji zemlje, iz podzemnog bunkerskog sistema u zapadnom Sidneju, prenosi BBC.
Droga, procijenjene ulične vrijednosti oko 816 miliona australskih dolara pronađena je u petak u odjeljcima skrivenim ispod lažnih podova u tri transportna kontejnera na imanju u Londonderiju.
Dvojica muškaraca, starosti 21 i 25 godina, koji su pokušali da pobjegnu policiji, uhapšeni su na licu mjesta i optuženi za posjedovanje velike količine ilegalno uvezene kontrolisane droge.
Policija navodi da je kokain prokrijumčaren u Australiju preko malog mjesta Midž Point u sjevernom Kvinslendu, po nalogu organizovane kriminalne grupe.
Dvojica uhapšenih su nakon saslušanja zadržana u pritvoru i u slučaju osuđujuće presude prijeti im doživotna kazna zatvora.
Još šest osoba u Kvinslendu i Novom Južnom Velsu uhapšeno je i optuženo u okviru šire istrage pokrenute tim nalazom.
Takođe je zaplijenjen i jedan tzv. „matični brod“ za koji se sumnja da je bio dio švercerske mreže, a koji je zadržan na Solomonovim ostrvima.
Australijanci i Novozelanđani imaju jednu od najviših stopa konzumacije kokaina na svijetu, prema izvještaju UN-a o drogama iz prošle godine.










