Upoznajte djevojčice sa klikerima

MORAŠ DA ZNAŠ: NAUČNICE (II dio)

MORAŠ DA ZNAŠ: NAUČNICE (II dio) Foto: Djevojčice sa klikerima
Djevojčice sa klikerimaIzvor

Upoznajte Djevojčice sa klikerima. To su žene koje mijenjaju Svijet.

Danas upoznaj Meri Somervil, Mariju Mičel, i u istoriji najveći primjer „iza uspješnog muškarca…“, Milevu Marić Ajnštajn!

Meri Somervil

Njen tata bješe zabrinut da bi „napetost apstraktne misli mogla ozlijediti nježni ženski okvir“ - vladalo je ubjeđenje da teške studije mogu negativno uticati na mentalno zdravlje žene! Meri je svojim intelektom nadjačala zablude oca, vremena i društva: britanska naučnica Meri Somervil (Mary Somerwill 1780 - 1872).

Kao djevojka je izučavala vještine „prikladne za mladu damu“ - da veze, svira klavir i slika. A, krišom, latinski i metematiku. Pa botaniku i geologiju. Fiziku, astronimiju, hemiju. I dala veliki doprinos svakoj od oblasti!

Postala je jedna od prvih žena, zajedno sa Karolinom Heršel, koja je bila član Kraljevskog astronomskog društva. Po riječima fizičara Dejvida Brustera „sigurno najneobičnija žena u Evropi - matematičarKA prve klase sa svim nježnostima žene“.

Uprkos najvećim gubicima koje je doživjela kao mama, nesalomivo se bavila algebrom. Njene su riječi: „katkad je teško pronaći matematičke probleme, ali moja stara tvrdoglavost ostaje, jer ako danas ne uspijem, sjutra ću ih opet napasti.“

Da upamtimo formulu Meri Somervil. AKO DANAS NE USPIJEM, SJUTRA ĆU IH OPET NAPASTI.


Marija Mičel

Sa svega 11 godina, Marija je u očevoj školi bila i učenica i njegova pomoćnica. I to kakva pomoćnica - u računanju tačnog vremena pomračenja Sunca! Ocu je pomagala i u kalibriranju pomorskih hronometara, izvještivši se tako da je djevojčica i sama obavljala taj odgovorni posao. I, VEĆ sa 17, Marija je osnovala vlastitu školu! U kojoj su mogućnost obrazovanja imala i ne-bijela djeca, što, za tadašanje (ne)prilike segregiranog društva, bješe pravi pravcati protest. Marija Mičel (Maria Mitchell 1818 – 1889) je od malih nogu oštro bila protiv ograničavajućih pravila i propisa.

Otkrila je kometu, i dospjela na sami vrh američke astronomije. Bila je uvažena širom svijeta, odlikovana od kralja Danske, prva žena izabrana za Američku akademiju nauke i umjetnosti, prva profesorica astronomije u SAD. I uvijek plaćena manje od muških kolega.

Jurcajući po zemlji za pomračenjima Sunca, užasnuli su je prizori sa plantaža pamuka po američkom jugu, i više nije nosila pamučnu odjeću. Borila se i protiv predrasuda da žene nisu kadre razumjeti nauku i da je previše obrazovanja štetno za njih. Govorila je: „Čim saznamo broj djevojaka koje su umrle od pretjeranog učenja, otkrijmo i broj onih koje su umrle od besciljnog života“.

A život bez cilja je najopasniji.


Mileva Ajnštajn

Jedina je u grupi kolega nosila suknju; studirala je matematiku i fiziku u Cirihu u vrijeme kad se smatralo da ženi tamo nije mjesto. Slušala je predavanja o diferencijalnom i integralnom računu, opisnoj i projektivnoj geometriji, mehanici, teorijskoj i primijenjenoj fizici, astronomiji. Mileva Marić Ajnštajn (1875-1948).

Zaljubila se u kolegu - mlađeg; zatrudnjela, neudata! Prije sto dvadeset i koju godinu - neviđena drama. Udala se za tog koga je voljela. Pisao joj je ljubavna pisma. Prvi redovi puni tepanja, a na kraju pisma zadatak da mu ga riješi, nepoznato da izračuna. Voljela je i njega i zadatke i pomagala mu u istraživanjima. Iako njeno dostignuće nikada neće moći da se dokaže. Ni ospori.

Ajnštajn je dobio Nobelovu nagradu za fiziku za objašnjenje fotoelektričnog efekta. Mileva je proučavala fotoelektrični efekat na Univerzitetu u Hajdelbergu. A onda i četvorodimenzionalnu geometriju. To je matematička baza teorije relativiteta. Po čemu nam je poznat Ajnštajn? Tako je.

Prije nego su se razveli, imala je da poštuje spisak zapovijesti koje joj je dostavio. Jedno je glasilo: ,,Odgovaraj mi samo kada ti se obratim." Ne, odlučila je.
Nisi učila zato da ćutiš. Ni da se obraćaš samo kada ti dozvole. Ne treba ti dozvola da kažeš šta imaš!

Brakorazvodni ugovor imao je klauzulu: ako Albert dobije Nobelovu nagradu, novac će dodijeliti Milevi. Nije.
Dobila je par svojih ulica. I film. I seriju. Koju bistu, spomen-ploču na grobu. Markicu u Svjetskoj godini fizike.
Relativno NIŠTA za takav, briljantan, naučni um.
Apsolutno je neprihvatljivo da Mileva Marić ostane u sjenci.

Portal Analitika