“Ne mogu govoriti o rokovima, kada bi moglo doći do potpisivanja ugovora. Ono što je bitno jeste da crkva živi i sa i bez ugovora, ali ponavljam to je jedno civilizacijsko dostignuće i ne vidim nikakav razlog zašto bi se ta inicijativa prekinula i zašto se Temeljni ugovor ne bi potpisao.
U pravnom pogledu taj dokument je važan. Sigurno je da bi naš položaj bio još bolje definisan, jer bi država i crkva usvojile zajednički dokument o međusobnom uvažavanju i podjeli nadležnosti. Kao na primer što je regulisano sa rimokatoličkom crkvom. To treba svakoj civilizovanoj državi”, kazao je mitropolit Joanikije.
Odgovarajući na pitanja kakav je danas odnos aktuelne vlasti u Crnoj Gori i mitropolije crnogorsko primorske, mitropolit kaže da i jedni i drugi imaju svoje obaveze i nadležnosti.
“Mi ne želimo da se miješamo u poslove Vlade. Imamo korektnu saradnju. Vidimo nedostatke i probleme u današnjoj vlasti, ne želimo da doprinosimo produbljivanju već postojeće političke krize u Crnoj Gori.
Neka političari sami rješavaju svoje probleme, neka nađu rješenje. Preporučujem da se vodi ozbiljan, odgovoran i konstruktivan dijalog, da se bave narodom i da im prioritet bude da učine nešto za taj norod koji predstavljaju. Ne bih ja mogao da savjetujem političare šta da rade i kako da postignu dogovor. Mi imamo suviše posla u svojoj nadležnosti. Ne pada nam na pamet da se još opterećujemo politikom, osim da se bavimo uređenjem odnosa crkve i države”, rekao je Joanikije.