Putopisi

Hrvatska: Ston, grad srednjovjekovnih zidina, soli i i ostriga

Ston, mali utvrđeni grad na poluostrvu Pelješcu, 54 km sjeverozapadno od Dubrovnika, postaje sve popularniji kao turistička atrakcija. Odbrambene zidine oko grada su jedinstvene, ali je Ston poznat i po proizvodnji ostriga i najvećoj sačuvanoj solani na Mediteranu, koja je vjekovima proizvodila morsku so.

Hrvatska: Ston, grad srednjovjekovnih zidina, soli i i ostriga Foto: Privatna arhiva/Marianne van Twillert-Wennekes
Marianne Van Twillert-Wennekes
Marianne Van Twillert-WennekesAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Posjetioci Stona imaju mogućnost da pješke obiđu 5,5 kilometara dugačke Stonske zidine koje se rekonstruišu već dugi niz godina. Obnovu je pokrenula Udruga za očuvanje dubrovačke povijesne baštine, a uglavnom je finansirana prodajom ulaznica za Dubrovačke zidine. 

Ne znam da li je istina da su Stonske zidine najveće zidine u Evropi, ali one su svakako najbolje sačuvane srednjovjekovne odbrambene građevine. Ovaj kompleks je ranije bio dugačak sedam kilometara, a danas je šetnja omogućena na 5,5 kilometara. Preostali dio zidina je još u fazi rekonstrukcije. 

Zidine, utvrđene sa oko 40 kula i pet kaštela, podigla je Dubrovačka republika između 1333. i 1506. godine. Na južnom i sjevernom kraju zidina nastala su dva gradića – Ston i Mali Ston. Zidine su bile namijenjene zaštiti dragocjene solane koja je umnogome doprinijela bogatstvu Dubrovačke republike. Tada je kilogram soli koštao koliko i kilogram zlata, pa su oni koji su kontrolisali solanu bili vrlo bogati.

Interesantan je podatak da se solana, koja je najstarija u Evropi (prvi put se pominje 1333. godine), i danas bavi proizvodnjom soli. Solana je podijeljena na bazene od kojih je svaki nazvan po nekom hrišćanskom svecu. Prirodni način proizvodnje se nije promijenio još od Antičkog doba, a iz 9 bazena se bere oko 500 tona soli godišnje. Osim toga, solana je atraktivna za turiste koji prilikom posjete mogu da se upoznaju sa procesom proizvodnje. 


Turisti u obilasku solane

 


Nakon razgledanja Stona sa svojim prekrasnim kamenim kućama i crkvama – od kojih su mnoge restaurirane, npr. crkva Sv. Vlaha – možete započeti obilazak zidina (ulaznica je 10,00 € po osobi).

Pažnja: potrebna vam je dobra fizička kondicija! 

Pogled sa zidina - visokih 5-10 metara – je fenomenalan. Iako su drevni zidovi sigurni i čvrsti, sa zaštitnom ogradom sa obije strane, ne savjetujem vam da pođete kad imate strah od visine. Stepenice su strme i sunce prži vrlo intenzivno, pogotovu ljeti. U svakom slučaju, trebalo bi da nosite udobne cipele za hodanje, jer staro kamenje može da bude klizavo kada se spuštate. I ne zaboravite kameru: panorame su veličanstvene!

Stonske zidine s pogledom na Mali Ston

 

Pješačka tura od Stona do Malog Stona preko zidina traje oko sat ili nešto više (plus šetnja nazad do Stona cestom – 10 minuta). Mali Ston je lijepo mjesto kojim dominira tvrđava Koruna, koja je dio gradskih zidina, i mala luka. 

Degustacija školjki, pogotovo ostriga i dagnji, iz Malostonskog zaliva trebala bi da bude sastavni dio vaše posjete ovom kraju. Uzgoj ostriga, ili kamenica kako se ovdje zovu, datira još od početka 13. vijeka. Možete ih kupiti na uličnim tezgama duž luke – sirove sa malo limuna, ali najbolji restoran za tradicionalna dalmatinska jela je Kapetanova kuća, koja se nalazi na samoj obali.

U Stonu možete dobiti ideju kako istorijsko primorsko mjesto na Jadranu može da se razvija na pravi način i kako može da postane poznata turistička atrakcija. Posjeta Stonu je zaista posebno iskustvo i nećete je lako zaboraviti!

(Fotografije: Marianne van Twillert-Wennekes, Paul Wennekes)

Tekst i fotografije su zaštićene autorskim pravima, prenošenje je dozvoljeno uz postavljanje linka i isticanje autora i izvora.

Portal Analitika