"Postavlja se najvažnije pitanje da li ovakvim potezima narušavamo načela sekularnosti? Ovo pitanje zaslužuje mnogo više pažnje, opšti konsenzus, koji bi po mom mišljenju trebalo ispitati na referendumskom izjašnjavanju.", dodaje on.
Pita se i zašto se danas, u 21. vijeku ne razmišljamo o uvođenju u izbornu nastavu drugih naučnih disciplina kao što su astronomija, meteorologija ili sl.
"Da li razmišljati o alternativnom interkonfesionalnom predmetu koji bi se bavio izučavanjem etike? Puno je otvorenih pitanja da bismo tek kroz jednu medijsku izjavu saznali da je odluka o uvođenju vjeronauke tek tako donesena i da će ulaskom na “mala vrata” postati dio našeg obrazovnog sistema. Naš obrazovni sistem je otvoren i kompatibilan s evropskim. Knjiga promjena je usvojena još 2003. godini i tu smo se odredili prema modelu obrazovanja. A sada se vraćamo unatrag.
Zahtijevamo transparentno obrazloženje za cijeli postupak, kojim ćemo našim građanima objasniti sve pojedinosti i razloge za donošenje ovakve odluke. Tehnološki i naučni razvoj je omogućio da smo danas svjedoci ljudskih pohoda na Mars, a mi u Crnoj Gori krupnim koracima koračamo u srednji vijek, relaksirano ali sigurno.", zaključuje on.
Komentari (3)
To hoće iz vise razloga, prvi da preskočim, a drugi je da se iz budgeta namaknu sredstva za crkvene obrazovne ustanove, bogoslovije i tako dalje. Popovi imaju vec ideje da ulaze drzava u crkvene objekte. Kako se Njemačka uzima kao referenca, tamo vjernici plaćaju crkveni porez, pa onda država investira u renoviranje od tih sredstava, a ne od sredstava gradjana, koji nisu vjernici.
Nauku o religiji treba smjestiti u udzbenik istorije kao lekciju, jer ta saznanja su dio opste kulture. Nikako ne dozvoliti da udje kao predmet u skole. Ko hoce da ljubi ruke "bozijim sluzbenicima", klanja u dzamiji neka to bude njegov izbor, a ne nametanje (ne) volje drugima koji vjeruju u nauku, a ne u izmisljotine.
Ako i to proguraju propalo se