Turizam

Boravak turista na Prokletijama još bezbjedniji

U Podgorici je danas održana konferencija povodom prekograničnog projekta “Razvoj ekoturizma na Balkanskim Alpima“, koju su organizovaliCentar za zaštitu i proučavanje ptica i Gorska služba spašavanja Crne Gore.

Boravak turista na Prokletijama još bezbjedniji Foto: Foto: PR Centar
Portal AnalitikaIzvor

Tokom događaja, saopšteno je kako je na Prokletijama obnovljeno 68 kilometara prekograničnih planinarskih staza, pri čemu je nabavljena oprema za spasioce, kao i dron sa termalnom kamerom koji će olakšati potragu izgubljenih osoba u planini. Pritom, obučeni su i planinski vodiči i adaptiran je Rescue centar.

Programska direktorica CZIP-a, Ksenija Medenica istakla je da je cilj projekta održivi razvoj prekogranične regije kroz zajedničke turističke potencijale - koji se zasnivaju na prirodnom i kulturnom naslijeđu. 

- Aktivnosti koje smo sproveli u okviru projekta su doprinijele kvalitetu i raznolikosti usluga na Prokletijama, uspostavljanju i promociji zajedničke turističke ponude i povećanoj bezbjednosti posjetilaca Nacionalnog parka Prokletije u Crnoj Gori i Nacionalnog parka Bjeshket e Nemuna na Kosovu - rekla je Medenica.

Kazala je da je zbog nepristupačnog i specifičnog terena planinskog masiva Prokletija, fokus projekta bila i sigurnost turista.

- Do sada su mnoge intervencije u spašavanju izgubljenih ili povrijeđenih osoba pokazale potrebu za obnovom turističke infrastrukture, nabavkom dodatne opreme, ali i formiranje „Rescue centra“ na ovoj planini - navela je Medenica.

Predstavnik GSSCG Velimir Vuković rekao je da su u okviru projekta, zajedno sa partnerima, uložili maksimalne napore da bezbjednost turista i posjetilaca Prokletija bude na najvišem nivou.

- Danas sa sigurnošću mogu reći da smo dosanjali san Balkanskih Alpa i da na tom području imamo sjajan turistički proizvod - istakao je Vuković.

Prema njegovim riječima, kroz niz obuka su krenuli sa formiranjem obavještajne tačke Prokletije, navodeći da je grupa mladih prošla četiri spasilačka treninga koja su bila organizovana u Crnoj Gori.

- Te obuke su pohađale i kolege sa Kosova. Kroz ovaj projekat smo podstakli formiranje Gorske službe spašavanja Kosova, koja nije postojala. Organizovali smo i trening za planinske vodiče, koji je pohađalo 20 ljudi sa Kosova i Crne Gore. Na taj način će biti povećana bezbjednost turista, jer oni neće sami lutati po planinama, nepoštujući pravila koja planina nameće, već će imati vodiča - rekao je Vuković.

On je dodao da je oko 58 hiljada eura uloženo u nabavku spasilačke i lične opreme.

Konferencija je održana u okviru prekograničnog projekta „Razvoj ekoturizma na Balkanskim Alpima“ koji je finanasirala Evropska Unija, a koji CZIP realizuje u saradnji sa projektnim partnerima Gorska služba spašavanja Crne Gore, Kosovo Advocacy and Development center i planinarsko udruženje Pashtriku.

Portal Analitika