Prava stvar

Blog - način da dijete zdravo koristi internet

Kako pokazati djeci da postoji i onaj dio interneta koji njima može biti edukativan i jednako primamljiv i zabavan?

Blog - način da dijete zdravo koristi internet Foto: Domen.me
Domen.meIzvor

Sjećaš li se Bravo i OK! časopisa koje smo nekada čitali? Da, mislim na one zabavne magazine za tinejdžere koji su nam davali uvid u svijet poznatih, ali i u kojima smo mogli pronaći razne savjete. Da ne pominjem tek kultni Politikin Zabavnik koji sam od najranijeg doba svakog vikenda čitala sa tatom i čija mi je rubrika “Da li ste znali da…” bila najveća inspiracija za pokretanje razgovora sa vršnjacima.

Kada su naša djeca u pitanju, scenario je malo drugačiji - glavne teme su poznati YouTube-ri, njihove najnovije numere, vlogovi i (ne)očekivani potezi, kao i Instagram stranice pune raznih šala i fora koje, čini mi se, najbolje razumiju najmlađi. Upravo se tu otkriva sleng, najnovije informacije, ali i plesni pokreti (ako ti je dijete, kao i moje, zaluđeno TikTok-om, znaćeš o čemu tačno pričam).

Međutim, pitanje za sve nas roditelje je kako pokazati djeci da postoji i onaj dio interneta koji njima može biti edukativan i jednako primamljiv i zabavan? Kako kažu današnje generacije, moderni problemi zahtijevaju moderna rješenja, a ja sam rješenje pronašla u... blogovima!

Šta je zapravo blog? 

U početku su blog pisali samo pojedinci, u vidu online verzije dnevnika - pa i riječ blog potiče od riječi web-log. Ubrzo su i online časopisi počeli da ga koriste kako bi se polako prilagođavali novim tehnologijama, dajući mogućnost čitaocima da ih pronađu u samo nekoliko klikova. Danas blogovi dobijaju sve više na značaju, pa mnogi portali putem članaka dijele mišljenja stručnjaka o najrazličitijim temama i daju brojne savjete svojim čitaocima.

Sa druge strane, lični blog predstavlja internet dnevnik koji je dostupan svima. Sjetićeš se kako smo nekada uspijevali da tako dobro sakrijemo dnevnike od radoznalih očiju naših ukućana, pa čak i išli korak dalje i birali baš one sa minijaturnim katancima. Međutim, danas djeca, ali i roditelji, žele da se njihov glas čuje, pa svoje dogodovštine i mišljenja dijele sa internet zajednicom putem društvenih mreža, a sve češće i bloga. 

Zašto tako mislim? Pa, poći ću od sebe i reći samo to da je mojoj djeci draže da vrijeme provode uz ekran kompjutera i telefona, a možda i najbolji dokaz jeste serijal knjiga o Hari Poteru koji trenutno skuplja prašinu na polici u našoj dnevnoj sobi. Iako sam bila ubijeđena da će i moja djeca željeti da se upuste u magične avanture, njima je ipak draže da svoje slobodno vrijeme provode online. Pronalaziš se u ovome? Tako sam i mislila.

Kako i ja sama veliki dio svog vremena provodim koristeći internet, poslužila sam se malim trikom koji mi je pomogao da djeci skrenem pažnju na korisne stvari koje ovdje mogu pronaći. Vrlo jednostavno - s obzirom na to da blogovi danas premašuju teme mode i kulinarstva i najpopularniji se bave temama novih tehnologija i raznih drugih nauka, kada pronađem nešto zanimljivo i korisno za čitanje, samo proslijedim link na našu porodičnu Viber grupu i uzdam se u to da će makar jednom nedjeljno i moja djeca naučiti nešto novo. 


 Ko sve može biti bloger?

Biti bloger je posao koji zahtijeva malo kreativnosti, osjećaja za pisanje i što je najvažnije, poznavanja toga šta je tvoja sfera interesovanja i o čemu želiš da pišeš sa posebnom strašću i ljubavlju. Prije nego pređemo na primjere kako djeca vode svoj blog, znaj da ni mi roditelji ne moramo biti po strani. 

Ako ti se sve čini zanimljivim i obećava novu avanturu, inpiracija za roditelje blogere na internetu je beskonačna. Mnoge mame koriste ovu priliku dijeleći razne savjete, ali i svakodnevne porodične dogodovštine. Takva blogerka je i Milena Kostić koja na svom blogu Mama iz magareće klupe dijeli zanimljive savjete. Od 7 caka za sređivanje kuće kada imate djecu pa sve do Frozen rođendanske proslave.

Svoje fantastične priče dijeli još jedna mama na svom blogu Child testing books (Dijete testira knjige). Njen blog s razlogom nosi takav naziv. Ona i njena ćerka zajedno čitaju knjige, pa zatim daju i svoj kritički osvrt. Kao što možeš pretpostaviti, razlika u doživljaju knjiga je potpuno drugačija, a često i komična. Takođe, ovo zaista može biti odličan način da čitanje, kako literature na našem, tako i one na stranom jeziku, približimo djeci i da tako dodatno unaprijede znanje svog jezika ili nauče i poboljšaju poznavanje stranog jezika. (Čik pogodi ko je već probao ovu caku -vjeruj mi, radi!)

Ne smijem izostaviti ni inspirativnu trinaestogodišnjakinju Alex koja od svoje sedme godine piše blog Alex Knows It All (Alex sve zna). Kako često putuje sa svojim roditeljima, odlučila je da sa svijetom podijeli razne avanture kroz koje prolaze - od plesa sa Amazonskim plemenom, pa do surfovanja na Šri Lanci. Sigurna sam da će i tvoje dijete uživati u njenim nevjerovatnim pričama i da će mu njene dogodovštine biti lako štivo za svakodnevno čitanje.

Od ljubavi prema pisanju do pokretanja bloga 

Ako je i tvoje dijete puno ideja, ima bujnu maštu a uz to i afinitet prema pisanju, onda je blog prava stvar za nju ili njega! Pokretanje bloga može imati više benefita. Od uklanjanja straha od realizovanja ideja, pa do samog razvoja spisateljskih vještina. Ukoliko primijetiš njegovu želju za ovim poduhvatom, ne zaboravi da mu budeš podrška i prođeš sa njim kroz ova 3 ključna koraka:

1. Pomogni mu da odredi temu svog bloga ili pravac pisanja - Važno je da se zabavlja tokom samog pisanja i da piše o temama koje voli i koje ga interesuju, nezavisno od toga da li su to anegdote iz svakodnevnog života, kulirnarske cake ili svijet mode. Ne samo da će se biti istrajniji u pisanju, već će imati priliku da sazna da li je ovo zaista njegov poziv.
 

2. Pripremite nekoliko članaka unaprijed, a zatim ih testirajte - Pošaljite primjere tekstova svojim najbližima i zamolite ih za iskreno mišljenje. Na ovaj način ćete pripremiti dijete na reakcije čitalaca, ali i vidjeti koji je to segment na kojem je potrebno više rada.

3. Pomogni mu da kreira svoj sajt - Danas za kreiranje sajta nisu potrebne programerske vještine, jer mnoge platforme nude intuitivna rješenja. Ako mene pitaš, WordPress je idealno rješenje!

Sada kada znaš da internet može donijeti mnoge benefite tvojoj djeci, vrijeme je da zajedno zakoračite u svijet bloga. Ko zna, možda jednoga dana svi budu pričali o vama i preporučivali djeci baš vaše članke pune porodičnih anegdota i zavrzlama. 

Ovaj članak dio je društveno odgovornog poslovanja kompanije doMEn koja godinama ulaže napore da Internet i nove tehnologije približi crnogorskom društvu, a posebno mladima.


Portal Analitika