Portparol Ministarstva vanjskih poslova Irana, Esmail Bagei, optužio je Sjedinjene Američke Države da daju izjave koje su u suprotnosti sa tekstom Memoranduma o razumijevanju (MOU) između dvije strane, prenose mediji.
Bagei je na društvenoj mreži Iks napisao da je Iran ušao u diplomatski proces u dobroj vjeri, uprkos onome što je nazvao dugom istorijom američke neiskrenosti prema Iranu, te da je potpisao Memorandum o razumijevanju kojim je okončan rat, ali uz svijest o „iskustvu iz proteklih pet decenija“, posebno događajima iz posljednjih godinu i po.
„Protivrječne izjave američkih zvaničnika o memorandumu kojim je okončan nametnuti rat neće umanjiti nagomilano nepovjerenje iranskog naroda i samo će podsjetiti na ranije prekršene obaveze“, napisao je Bagei, prenosi Iran Internešenel.
Kako je dodao, američke vlasti moraju imati na umu da princip ‘obaveza za obavezu’ zahtijeva da obje strane ispune svoje preuzete obaveze i izbjegavaju tumačenja koja su u potpunosti suprotna jasnom tekstu Memoranduma o razumijevanju.
„Iranci znaju da neprijateljstvo njihovih protivnika neće prestati potpisivanjem jednog sporazuma i preduzimaće svaki korak s oprezom, imajući u vidu iskustva iz proteklih pet decenija, naročito događaje iz posljednjih godinu i po“, dodao je Esmail Bagei.








