Aerogelovi nisu novost u tehnologiji. Prvi je proizveden od ugljenikovih nanocijevi gustine od četiri miligrama po prostornom centimetru. Nakon toga je došao silicijev gel s gustinom od 1 mg/cm3. S pijedestala ga je nedugo potom zbacila metalna mikromreža gustine 0,9 mg/cm3, a zatim je došao aerografit sa 1,8 mg/cm3.
Konačno je ovih dana novi rekord sa specifičnom gustinom od 0,16 mg/cm3 postavio grafenski aerogel koji je kreirao kineski tim pod vodstvom profesora Gao Chaoa, prenosi T portal.
Poređenja radi, gustina zraka je 1,2 mg/cm3. Dakle, grafenski aerogel je 7,5 puta lakši od zraka. Lakši je čak i od helijuma koji ima gustinu od 0,1786 mg/cm3, a teži je samo od vodonika i to dva puta.
Novi materijal ima neka fascinantna svojstva – vrlo je elastičan, izuzetan je zvučni izolator, a ima i sposobnost apsorpcije masnoća – može da upije oko 900 puta veću težinu ulja od vlastite težine brzinom od 68,8 grama u sekundi. Budući da upija ulje, ali ne i vodu, mogao bi se koristiti kao odlično sredstvo za čišćenje naftnih mrlja.
Aerogelovi su visokoporozni materijali s ekstremno malom gustinom, koja se uglavnom kreće između 30 i 300 mg/cm3.
Dok se veličina šupljina kod standardnih poroznih materijala kao što su spužve ili pjene za izolaciju mjeri u mikrometrima ili milimetrima, aerogelovi imaju šupljine veličina koje se izražavaju u nanometrima.
Rezultati istraživanja predstavljeni su u časopisu Nature.