In firme

Kako “oživjeti” dotrajale tehničke uređaje?

0901kompjuterAmerikanci godišnje odlože 47,4 miliona računara, 27,2 miliona televizora i 141 milion mobilnih uređaja, a samo četvrtina tih aparata šalje se na reciklažu, pokazali su najnoviji podaci američke Agencije za zaštitu životne sredine.

Kako “oživjeti” dotrajale tehničke uređaje?
Portal AnalitikaIzvor

Mnoge države donijele su zakone, prenosi agencija Bloomberg, kojima je previđeno kako da se raspolaže dotrajalom elektronikom, a u većini zemalja zabranjeno je sakupljanje elektronskog otpada na deponijama i obavezna je njegova reciklaža.

Zakoni u Kaliforniji, na primjer, spadaju među najstrože i svako ko kupuje monitor plaća naknadu za reciklažu tog komada elektronskog otpada. Stručnjaci primjećuju da su velike korporacije uradile dobar posao i obezbijedile da se njihova odbačena elektronika odlaže, prenosi b92.

Masivna postrojenja za reciklažu kompanije IBM su poput rehabilitacionih centara, a većina kompjutera, štampača i servera, odbačenih iz IBM-ovih kancelarija, zajedno sa opremom su obnovljeni ili preprodati, a nekima su "spašeni" djelovi.

Međutim, neki od djelova elektronike previše su stari da bi mogli da se"ožive".

U tome leži jedna od najvećih zagonetki digitalnog doba - kako pravilno odložiti elektronski otpad koji sadrži toksične materije kao što su olovo, živa... "Lako je kupiti nešto, ali je teško na pravilan način osloboditi se toga", kaže generalni direktor IBM-a Ričard Diks.

Među prvim koracima koje IBM preduzima kada je elektronika u pitanju, jeste procjena njene potencijalne vrijednosti. Oko 90 odsto elektronske opreme prolazi test i dobija “drugi život”. Većina materijala se reciklira, a manje od jedan odsto se spaljuje ili šalje na deponiju.

Foto: gizmodo.com

Portal Analitika